Centrum Sportów Motorowych (Stadion Orła Łódź)

Pojemność10 350
700 (Miejsca dla VIP-ów)
50 (Miejsca dla prasy)
20 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Polska
MiastoŁódź
KlubyKŻ Orzeł Łódź
Inauguracja 29.07.2018
Czas budowy 19.04.2016 - 08.2018
Koszt 49,8 mln zł
Projekt Koszt-Bud
Wykonawca Molewski
Adres ul. 6 Sierpnia 71, 90-001 Łódź

Reklama

Stadion Orła Łódź – opis stadionu

Choć w adresie widnieje ul. 6 Sierpnia – po starym obiekcie – to nowy stadion Orła Łódź powstał wzdłuż bardziej reprezentacyjnej al. Włókniarzy. Nie pokrył się więc pod względem położenia ze swoim poprzednikiem, którego jedynie zachodnią trybunę trzeba było usunąć, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla ruchu pieszego wokół nowej areny.

Dzięki budowie obok starego stadionu udało się zapewnić ciągłość rozgrywek i Orzeł nie musiał wyprowadzać się na czas prac z Łodzi (w mieście nie było innego toru). To okazało się bardzo dobrym krokiem, bowiem prace budowlane napotkały na poważne opóźnienia, głównie związane z niedoborem pracowników na rynku. W efekcie obiekt powstawał ponad dwa lata zamiast roku.

Obiecany jako miejski plan budowy trzech dużych stadionów, ten łódzki stadion ma być trzecim co do wielkości i jedynym dedykowanym rozgrywkom żużlowym. Ze względów ekonomicznych zapadła decyzja, by zadaszenie pokryło jedynie komplet miejsc siedzących, nie chroni zaś toru żużlowego. Mimo to nie udało się utrzymać wyjściowego budżetu, zamiast 44 mln zł miasto musiało zapłacić za realizację blisko 50 milionów.

Powstały obiekt ma stosunkowo kompaktowe wymiary, poniżej 200m długości i ok. 125m szerokości, wliczając budynek klubowo-administracyjny stanowiący front zachodniej trybuny (z symbolem orła wyrysowanym na fasadzie, zresztą). Wewnątrz powstał tor o długości 321 metrów, którego zapleczem jest wbudowany we wschodnią trybunę park maszyn.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2019