Olympic Stadium - B13

Pojemność100 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoPekin
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Pojemność 100 000 (20 000 miejsc tymczasowych)
W ramach projektu rozsuwany dach, sklepy, restauracje i inne.

Reklama

Olympic Stadium - B13 – opis projektu

Stadion został przewidziany jako „okap”, który ma ochronić nawet 100,000 widzów przed deszczem, zimnym zimowym wiatrem i gorącym letnim słońcem. Ma symbolizować nastawienie witające i przyjazne dla wszystkich ludzi.

Architektonicznie stadion otwiera Ziemię na Wszechświat, łączy czystą formę z dynamicznymi ruchami skrzydeł. Skrzydła dachu, odpowiadające czterem częściom obiektu, zapewniają wiele możliwości konfiguracji areny. Podczas Olimpiady tymczasowe miejsca będą zainstalowane na powierzchni otwartych skrzydeł. Na co dzień natomiast skrzydła mają stabilizować warunki pogodowe na stadionie. Kiedy są otwarte nie pozostawiają żadnych szyn bądź innych konstrukcji w miejscu, które zajmują spoczywając.

Lekki dach, mierzący 180 metrów stworzony jest z materiałów warstwowych ze stopami aluminium, kontrolowanych przez ciśnienie powietrza. Sklepienie składa się z rur o dwóch funkcjach. Co do oświetlenia i jego rozpraszania się, zmienia się swobodnie, jak zachmurzenie. Trybuny mają jeden kąt nachylenia tak, aby „wszyscy widzieli wszystkich”. Ich funkcjonowanie zostanie usprawnione przez zastosowanie czterech zestawów schodów ruchomych. Schody te mają zachęcić widzów do zajmowania miejsc w dolnej części trybun. Na szczycie trybuny znajdzie się „Podniebny Korytarz” z ruchomymi szklanymi zasłonami dla regulowania wentylacji oraz oświetlenia. Ruchome schody mają zachęcić widzów do zajmowania miejsc w dolnej części trybun.

Stadion ma biodynamiczny system konstrukcji, który zapewnia równowagę obiektu podczas ruchów skrzydeł dachu.

Podwójny pierścień (dolny i górny) „Podniebnego Korytarza” oraz mechanizm utrzymywania równowagi to dwa główne elementy konstrukcji. 180 metrów zasięgu „Bramy do Świata” zostało osiągnięte dzięki kombinacji systemów linowych. Funkcjonowanie tych systemów zbadano za pomocą technologii symulacyjnej.

Reklama

Wizualizacje

  
 • Olympic Stadium - B13
  ©
 • Olympic Stadium - B13
  ©
 •  
 • Olympic Stadium - B13
  ©
 • Olympic Stadium - B13
  ©
 •