National Stadium at Wynyard Point

Pojemność55 000
Kraj Nowa Zelandia
MiastoAuckland
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt W10, gmp

Reklama

National Stadium at Wynyard Point – opis projektu

Kiedy powstała koncepcja nowego stadionu w Wynyard Point?

W październiku 2016 zaprezentowana została koncepcja nowego stadionu na nabrzeżu Wynyard Point w centrum Auckland. Wizję stworzyli architekci z lokalnej pracowni W10, we współpracy z gmp.

Co zakładała koncepcja nowego stadionu w Wynyard Point?

Obiekt miałby powstać w miejsce terminala naftowego na Wynyard Point. Wizja zakładała rewitalizację całego obszaru i stworzenie nowej przestrzeni publicznej. W ramach projektu zaplanowano również boisko treningowe oraz korty tenisowe, które unosiłyby się na wodzie.

Na terenie Wynyard Point zachowany miał zostać historyczny zakład produkujący łodzie Percy’ego Vosa, a także niektóre zbiorniki paliwowe, przypominające o dawnym industrialnym charakterze tego miejsca. Zaplanowano także skatepark, a na otaczającym ten obszar akwenie miały być tworzone sztuczne fale dla surferów.

Sam stadion miał otrzymać owalny, dynamiczny kształt, z membranowym dachem i drewnianą elewacją. Obiekt miał przypominać drewniany statek, nawiązując do morskich tradycji okolicy. Wewnątrz stadionu miało powstać sportowe muzeum. Pojemność obiektu założono na poziomie 30-40 tys. widzów.

Projekt był kolejną z szeregu propozycji (począwszy od wizji Stadium New Zealand z 2006) na nowy, reprezentacyjny stadion w Auckland, mający zastąpić stary Eden Park. Koncepcja w swoim pierwotnym kształcie nie została zrealizowana.

Czy jest szansa na realizację zmodyfikowanej wizji stadionu w Wynyard Point?

We wrześniu 2023 władze Auckland podjęły próbę rozwiązania trwającej od dłuższego czasu stadionowej dysputy, zapraszając zainteresowane podmioty do składania swoich propozycji na nowy stadion. Wśród czterech aspirujących projektów znalazła się również zmodyfikowana wizja nowego stadionu w Wynyard Point, tym razem z pojemnością 55 tys. widzów.

Projekt stadionu w Wynyard Point konkuruje z koncepcją rozbudowy Eden Park (projekt Eden Park 2.0), a także dwoma innymi wizjami budowy nowych stadionów w centrum Auckland (Te Tōangaroa Auckland Stadium oraz Auckland Waterfront Stadium).

Reklama

Wizualizacje