Stade de Yamoussoukro

Pojemność20 000
Kraj Wybrzeże Kości Słoniowej
MiastoJamusukro
Kluby-
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztCFA 47 billion
Czas budowy2018–2022
Projekt SCAU Architecture
Wykonawca Sogea Satom

Reklama

Stade de Yamoussoukro – opis projektu

We wrześniu 2017 roku rząd Wybrzeża Kości Słoniowej uruchomił międzynarodowy przetarg w formule projektuj+buduj+finansuj dla nowego stadionu w Jamusukro, stolicy administracyjnej tego kraju. To jeden z trzech 20-tysięczników planowanych przy okazji Pucharu Narodów Afryki w 2021 roku (po późniejszych zmianach organizatorów poszczególnych edycji, ostatecznie Wybrzeże Kości Słoniowej będzie gościć turniej w 2023).

W marcu 2018 zapadła decyzja, że jedyne francuskie konsorcjum biorące udział w przetargu wygrało z aż 44 (!) innymi, głównie z Chin (ale też z Maroka, Portugalii czy Turcji). Za architekturę nowego stadionu odpowiada studio SCAU, znane choćby z nowego Stade Velodrome, Stade de France czy tureckiego Atatürk Olimpiyat Stadyumu.

Budowę poprowadzi Sogea Satom (grupa Vinci), na jej realizację przewidziano krótki okres 24 miesięcy, począwszy już od kwietnia tego roku. Warta 47 mld franków CFA arena według pierwotnych założeń miała być więc gotowa wiosną 2020.

Położony na wschodzie miasta, stadion ma być monumentalny i minimalistyczny w jednym. Monumentalny, ponieważ będzie jednym z największych budynków Jamusukro i nowym sportowym symbolem miasta. Minimalistyczny, bowiem jego konstrukcja ma być maksymalnie prosta, by przyśpieszyć realizację i jednocześnie obniżyć koszty przyszłego zarządzania.

Prawie całe zaplecze mieści się w wysokiej zachodniej trybunie, a pozostałe są oparte o istniejące zbocza, oczywiście po odpowiednim wyprofilowaniu. Dzięki temu zmniejsza się kubatura obiektu, a jednocześnie pojawia się element wzrostu ekscytacji u pojawiających się widzów – wchodzą na stadion, stojąc na koronie trybun.

Dwuczęściowe trybuny łączy wspólne zadaszenie. Na zachodzie jest wyższe i dźwiga też lampy oświetleniowe, na wschodzie staną maszty. Pomieszczenia cateringowe i toalety pojawią się jako okrągłe parterowe pawilony wokół stadionu, nie będą wbudowane w jego bryłę.

SCAU to pracownia znana z troski o użytkowanie stadionu po wielkiej imprezie. W trakcie prac projektowych konsultowane były organizacje sportowe i edukacyjne, by umożliwić precyzyjne zaplanowanie przyszłego wykorzystania i rentowności.

Stadion pierwotnie planowano oddać do użytku już w 2020, ale postępy spowolniła nieco pandemia COVID-19. Obiekt osiągnął stadium bliskie ukończenia latem 2021, a na jesień tego samego roku zaplanowano na nim mecze reprezentacji narodowej w ramach eliminacji do mundialu. Raport Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF) stwierdził jednak uchybienia infrastrukturalne, głównie w zakresie bezpieczeństwa, i mecze trzeba było przenieść w inne miejsce (w związku z remontami innych krajowych obiektów, odbyły się one na Stade de l'Amitié w stolicy Beninu, Kotonu).

Warunkową akceptację stadionu ze strony CAF-u udało się ostatecznie uzyskać w maju 2022 i 3 czerwca 2022 obiekt został zainaugurowany przy okazji meczu eliminacji Pucharu Narodów Afryki z Zambią, wygranego przez gospodarzy 3:1.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022

2018