Stadion Miejski w Koszalinie

Pojemność8 000
Kraj Polska
MiastoKoszalin
KlubyGwardia, Bałtyk
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztPLN 120 M
Czas budowy?
Projekt Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci

Reklama

Stadion Miejski w Koszalinie – opis projektu

Dlaczego w Koszalinie potrzebny jest nowy stadion?

Stadion im. Stanisława Figasa w Koszalinie otwarto w 1971, a przed Dożynkami Centralnymi w 1975 obiekt został jeszcze rozbudowany. Od tego czasu nie przeprowadzano już na nim żadnych większych inwestycji i stadion z czasem zaczął niszczeć. W 2017, po awansie Gwardii Koszalin do II ligi, na bieżni stadionu wybudowano prowizoryczne trybuny, aby spełnić minimum wymogów licencyjnych.

Od dłuższego czasu mówiło się w Koszalinie o modernizacji przestarzałego obiektu bądź budowie nowego, na miarę XXI wieku i potrzeb drugiego co do wielkości miasta w województwie zachodniopomorskim. W jednym z apeli wspólnie wystąpili prezesi dwóch koszalińskich klubów piłkarskich, Gwardii i Bałtyku, zachęcając do podpisywania internetowej petycji w sprawie stadionu. Ideę wspierał prezydent miasta, Piotr Jedliński, który już wcześniej starał się o pozyskanie środków zewnętrznych na modernizację.

Jak powstała koncepcja nowego Stadionu Miejskiego w Koszalinie?

Aby ruszyć naprzód z projektem, władze miasta zamówiły wstępną koncepcję architektoniczną nowego stadionu, którą przygotowało studio Płaskowicki & Partnerzy. 30 września 2022 zorganizowano konferencję prasową, na której zaprezentowano szczegóły tej koncepcji. Wstępnie oszacowany koszt inwestycji to ok. 120 mln zł i realizacja projektu najprawdopodobniej uzależniona będzie od możliwości uzyskania przez miasto zewnętrznego dofinansowania.

Co zakłada koncepcja nowego Stadionu Miejskiego w Koszalinie?

Koncepcja zakłada rozbiórkę wałów ziemnych dotychczasowego stadionu i budowę w jego miejscu praktycznie nowego obiektu. Stadion będzie miał piłkarski układ, bez bieżni lekkoatletycznej, a wzdłuż boiska, po obu jego stronach, znajdą się dwie zadaszone trybuny. Pojemność każdej z trybun wynosić będzie ok. 3400 widzów. Za narożnikami staną cztery maszty oświetleniowe, a przestrzeń za bramkami zagospodarowana zostanie na parkingi. Zmiany w otoczeniu obejmą m.in. budowę skateparku.

Trybuna główna stanie po stronie południowo-zachodniej. Znajdą się na niej boxy z lożami VIP, a w podtrybuniu również pomieszczenia biurowe, zaplecze szatniowe i magazynowe, sale konferencyjne, siłownia i strefa SPA. Pod drugą z trybun (od strony ul. Orląt Lwowskich) znajdą się pomieszczenia techniczne i magazyny, opcjonalnie również dodatkowe powierzchnie biurowe. Krzesełka na obu trybunach będą w barwach miasta (biały i niebieski).

Czy nowy stadion w Koszalinie będzie miał cztery trybuny?

4 stycznia 2023 zaprezentowana została uaktualniona koncepcja nowego stadionu, zgodnie z którą poza wcześniej planowanymi trybunami wzdłuż boiska powstałyby również dwie kolejne, zadaszone trybuny, zlokalizowane za bramkami. Koncepcja jest odpowiedzią na głosy środowiska piłkarskiego, które pojawiły się po pierwszej prezentacji. Według przekazanych informacji, pomimo dodania dwóch trybun, pojemność obiektu nie wzrosłaby znacząco i wyniosłaby maksymalnie 8000 widzów. Realizacja projektu miałaby przebiegać etapami.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022