Estadio Gran Canaria

Pojemność44 462
Kraj Hiszpania
MiastoLas Palmas
KlubyUD Las Palmas
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?

Reklama

Estadio Gran Canaria – opis projektu

Dlaczego planowana jest kolejna przebudowa Estadio Gran Canaria?

Estadio Gran Canaria w Las Palmas został zainaugurowany 8 maja 2003. Początkowo był to obiekt z bieżnią lekkoatletyczną. W latach 2014–2016 arenę zmodernizowano, likwidując bieżnię i przybliżając trybuny do boiska. Z pojemnością 32 400 widzów jest to największy stadion na Wyspach Kanaryjskich.

Pierwsze doniesienia o planowanej przez lokalne władze kolejnej przebudowie stadionu pojawiły się latem 2022. Impulsem do podjęcia działań była chęć dołączenia do inicjatywy organizacji Mistrzostw Świata 2030. Hiszpania zamierza ubiegać się o organizację mundialu wspólnie z Portugalią, Marokiem i Ukrainą. Aby gościć mecze mistrzostw świata, obiekt musiałby zostać rozbudowany do pojemności przynajmniej 40 tys. widzów.

18 maja 2023 stadion wizytowała komisja oceniająca przygotowanie poszczególnych miast i obiektów do ewentualnej organizacji mistrzostw. 25 maja 2023 prezydent rady (cabildo) zarządzającej wyspą Gran Canaria przedstawił szerszej publice pierwsze wizualizacje, pokazujące w jaki sposób planowana jest przebudowa stadionu. Nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące harmonogramu oraz finansowania.

Co zakłada projekt przebudowy Estadio Gran Canaria?

Plan zakłada rozbudowę północnego łuku (Grada Naciente) tak, by zrównał się on wysokością z pozostałą częścią widowni. Trybuny utworzą wówczas zwarty, zamknięty owal wokół boiska. Następnie w górnej części dobudowany zostanie dodatkowy, niewysoki pierścień widowni (za wyjątkiem trybuny głównej, gdzie wzdłuż górnej krawędzi ciągnie się już budynek z lożami). Stadion otrzyma także nowy dach nad wszystkimi trybunami, łączący się w jedną całość z elewacją.

Modernizacja ma być dopełnieniem przebudowy z lat 2014–2016. Realizacja projektu nada arenie bardziej spójny i nowoczesny wygląd. Pojemność trybun wzrośnie do 44 462 widzów, dzięki czemu obiekt będzie mógł konkurować o wejście do grona miast-gospodarzy mundialu w 2030. Rozbudowa stworzy także lepsze warunki dla klubu UD Las Palmas, który dwa dni po prezentacji projektu zapewnił sobie awans do rozgrywek LaLiga.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024