MŚ 2030: Dziewięć firm zainteresowanych modernizacją Estadio Gran Canaria
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Władze Gran Canaria, za pośrednictwem Instytutu Wyspiarskiego ds. Sporty, obejmie w obiekcie usługi rekreacyjne i komercyjne, aby zapewnić jego stabilność finansową i odzyskać „każde euro” z inwestycji o wartości ponad 100 mln €.
Reklama
Co obejmie modernizacja?
Na Estadio Gran Canaria zostaną rozegrane mecze mistrzostw świata. Najpierw jednak trzeba przeprowadzić szereg modernizacji, a tą najważniejszą jest zwiększenie pojemności obiektu. Cabildo wyda ponad 105 mln € na rozbudowę i kompleksowe prace remontowe obiektu, dzięki którym, między innymi, jego obecna pojemność wzrośnie do prawie 45 000.
Wyburzona zostanie także nieużywana infrastruktura, np. wieża wschodnia i przybudówka. Zoptymalizowany zostanie przepływ osób oraz plany ewakuacji i bezpieczeństwa. Dodatkowo, cały obwód trybun zostanie zadaszony, a zalety miejsc VIP wzrosną. Obniżony zostanie również poziom boiska, a bramki zostaną przeniesione nieco bliżej trybun Naciente i Curva. Rozpoczęcie wszystkich prac zaplanowano na rok 2025, a zakończenie na rok 2027.
Szansa dla rozwój dla całego regionu
Reforma Estadio Gran Canaria ma wykroczyć poza wspomniane ulepszenia. Wyspiarski radny i prezes Insular Sports Institute, Aridany Romero, wraz z dyrektor zarządzającą Leticią López i szefem Działu Architektury, Ricardo Pérezem de los Cobos, uczestniczyli niedawno w konferencji Summit Stadiums w Madrycie. Zaprezentowano udane doświadczenia w budowie stadionów i aren z całej planety, poruszając takie kwestie, jak technologia związana ze stabilnością finansową, poszukiwaniem spokojnych, wygodnych miejsc, bez konstrukcji agresywnej, jeśli chodzi o zakwaterowanie kibiców. Kolejną omawianą kwestią była oczywiście efektywność energetyczna
– wyjaśnia Romero.
Plan jest taki, aby obiekt był nie tylko gospodarzem meczów UD Las Palmas co dwa tygodnie, ale także był miejscem wydarzeń, które uczynią z niego emblematyczne miejsce na wyspie, odwiedzane przez turystów, ale także pobudzające gospodarkę i generujące miejsca pracy dzięki wykorzystaniu usług, które będzie obejmował
– podkreśla minister sportu. W tym celu zamierza się naśladować inne obiekty, które już w ten sposób funkcjonują w innych częściach kraju, takie jak Santiago Bernabéu czy Reale Arena, w których niezależnie od tego, czy rozgrywane są mecze piłkarskie, czy nie, można korzystać z siłowni, centrów zabaw, restauracji, kawiarni, sklepów czy miejsc rozrywki.
Dziewięć firm jest zainteresowanych przeprowadzeniem modernizacji
Oprócz nawiązywania kontaktów z firmami budowlanymi i biurami architektonicznymi, Estadios Summit był miejscem, w którym delegacja wyspy zaprezentowała prace wykonywane przez władze na potrzeby opracowania projektu reformy Estadio Gran Canaria. Instytut Wyspiarski ds. Sportu poinformował kilka dni temu o dziewięciu firmach, które przeszły do drugiej fazy konkursu na opracowanie projektu. A są to: Compromiso UTE VRB Estadio de Gran Canaria 2030; Estudio Lamela S.L.P; Idom Consulting Engineering Architecture S.A.U.; Compromiso UTE Nexo Junquera Socotec Estadio; Ayesa Ingeniería y Arquitectura; Ezketa S.L.P; Proes Consultores y Populous; L35 Arquitectura, Urbanismo y Diseño; Compromiso UTE Morph Typsa.
Na liście znajdują się renomowane marki. Na przykład hiszpańska firma IDOM zaprojektowała San Mamés i nowy Camp Nou. Amerykańskie studio Populous może pochwalić się portfolio obejmującym między innymi Wembley i stadion Tottenham Hotspur. Z kolei L35 współprojektowało Santiago Bernabéu, a Estudio Lamela było odpowiedzialne za przebudowę świątyni Merengue w latach 1992-1994 i przygotowało projekt Son Moix.
Pochwały od FIFA
Fernando Sanz, członek komitetu organizacyjnego Mistrzostw Świata 2030 organizowanych wspólnie przez Hiszpanię, Portugalię i Maroko , po raz kolejny publicznie pogratulował władzom Gran Canarii, podkreślając przeprowadzone prace techniczne i zaznaczając, że wizyta przedstawiciele FIFA potwierdzili wszystko, co było zawarte w dokumentacji kandydatury.
Reklama