MHPArena

Pojemność60 030
Kraj Niemcy
MiastoStuttgart
KlubyVfB Stuttgart
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€130 M ($ 138.9 M)
Czas budowy05/2022 – 01/2024
Projekt asp Architekten GmbH
Wykonawca Ed. Züblin AG, ROM Technik GmbH & Co. KG

Reklama

MHPArena – opis projektu

Dlaczego zaplanowano kolejną modernizację stadionu w Stuttgarcie?

Otwarty w 1933 stadion w Stuttgarcie na przestrzeni lat przechodził wiele modernizacji. Ostatnia duża przebudowa obiektu miała miejsce w latach 2009–2011, kiedy zlikwidowana została bieżnia lekkoatletyczna, obniżono płytę boiska, poszerzono dach i przybliżono trybuny do pola gry. W 2017 dokonano jeszcze wymiany membrany dachu, który powstał w 1993.

Po tym, jak Niemcy w 2018 zostały gospodarzem Euro 2024, a Stuttgart znalazł się na liście miast, w których odbędą się mecze turnieju, zaczęto myśleć o kolejnej rozbudowie.

Jak przygotowywano się do modernizacji stadionu w Stuttgarcie?

Plany zakładały głównie modernizację dolnej części trybuny głównej, która po przebudowie miała otrzymać nowe, bogatsze zaplecze. Chociaż zakres prac wydawał się skromniejszy od przeprowadzonej w latach 2009–2011 przebudowy, budżet inwestycji oszacowano na kwotę 65 mln €, a więc nieznacznie wyższą od kosztów wspomnianej modernizacji.

Udział poszczególnych podmiotów w finansowaniu ustalono następująco: po 22,5 mln € miał wyłożyć VfB Stuttgart oraz spółka zarządzająca stadionem (Stadion Neckar Park KG), a 20 mln € miało pochodzić z budżetu miasta. W lipcu 2020 Rada Miasta zagłosowała za realizacją inwestycji.

W trakcie procedury przetargowej okazało się, że prace kosztować będą znacznie więcej, niż zakładano. Wpływ na to miała pandemia COVID-19 i rosnące ceny materiałów budowlanych, możliwe też, że słaba konkurencja, gdyż z trzech podmiotów które zgłosiły się do przetargu na budowę, dwa w późniejszym czasie się z niego wycofały.

Pewnym znakiem zapytania była kwestia, czy klub zdoła udźwignąć koszty inwestycji w przypadku, gdyby grał w 2. Bundeslidze. Zarówno w sezonie 2021/22, jak i 2022/23, zespół VfB miał duże problemy, żeby utrzymać się na poziomie Bundesligi, jednak po walce do samego końca zdołał za każdym razem uniknąć relegacji.

Jakie są koszty przebudowy stadionu w Stuttgarcie?

Koszt przebudowy trybuny miał wynieść 97 mln €, dodatkowe 1,5 mln € kosztować miała instalacja paneli fotowoltaicznych, a na ok. 30 mln € szacowano utworzenie pomieszczeń na zapleczu trybuny, w tym ekskluzywnych lóż i stref biznesowych. W sumie inwestycja miała pochłonąć ok. 130 mln €.

Ponieważ nowe powierzchnie komercyjne miały zapewnić VfB większe zyski, klub wziął na siebie koszty aranżacji pomieszczeń (ok. 30 mln €), pozostałe 98,5 mln € podzielono między klub (24,75 mln €), spółkę zarządzającą stadionem (36,25 mln €) i miasto (37,5 mln €). VfB Stuttgart musiał się ponadto liczyć ze wzrostem opłat za korzystanie ze stadionu. Po ponownym oszacowaniu i podziale kosztów, Rada Miasta po raz kolejny zatwierdziła przebudowę w lutym 2022.

Jakie są założenia projektu przebudowy stadionu w Stuttgarcie?

W ramach projektu powstać ma przede wszystkim nowa konstrukcja niższego piętra trybuny głównej. Pod trybuną znajdą się nowe sale medialne, szatnie, kuchnia oraz 8 tys. m² powierzchni biznesowych, w tym ekskluzywny „Tunnelclub” dla 200 gości, z którego będzie można obserwować piłkarzy w tunelu prowadzącym z szatni na boisko. Na całym stadionie zostaną wyremontowane kioski, poprawie mają ulec również ciągi piesze.

W trakcie prac oświetlenie na stadionie zostanie wymienione na LED-owe, powstanie nowy system nagłośnienia, a w konstrukcji zadaszenia zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, które pokryją do 10% zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Membrana dachu będzie mogła być podświetlana w wielu kolorach. Na trybunie za bramką od strony północno-zachodniej (tzw. „Cannstatter Kurve”) pojawi się 2000 miejsc stojących więcej, a także dodatkowe miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jakie będą efekty przebudowy stadionu w Stuttgarcie?

W związku z przebudową całkowita pojemność stadionu ulegnie nieznacznej redukcji, z 60 449 do 60 030 widzów (w przypadku meczów międzynarodowych z 54 812 do 54 244 widzów). Dzięki modernizacji obiekt wzbogaci się o dużo lepsze zaplecze pod trybuną główną. Modernizacja otworzy nowe perspektywy pod względem marketingowym i biznesowym. Poszerzenie oferty dla bogatszych gości ma znacząco poprawić zyski klubu.

Obiekt zostanie bardzo dobrze przygotowany na finały Euro 2024, w trakcie których mają się na nim odbyć cztery spotkania fazy grupowej i jeden ćwierćfinał. Modernizacja uczyni również stadion atrakcyjnym kandydatem na organizację innych ważnych wydarzeń w przyszłości.

Jak przebiega przebudowa stadionu w Stuttgarcie?

Relację z przebudowy stadionu w Stuttgarcie można zobaczyć na osobnej podstronie

Projekt przebudowy stworzyło studio asp Architekten, które pracowało już nad wcześniejszymi modernizacjami stadionu w Stuttgarcie, a głównym wykonawcą zostało konsorcjum firm Züblin oraz ROM Technik. Początek prac miał miejsce w maju 2022 (ceremonia rozpoczęcia budowy odbyła się 3 czerwca). Od początku sezonu 2023/24 mają być stopniowo udostępniane miejsca na przebudowanej części trybuny głównej. Pełne oddanie do użytku ma nastąpić na początku 2024, przed startem rundy wiosennej.

W trakcie trwania prac doszło do zmiany sponsora tytularnego obiektu i 1 lipca 2023 dotychczasową nazwę Mercedes-Benz Arena zastąpiła nowa – MHPArena.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023