New Kansas City Chiefs Stadium

Pojemność70 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoKansas City
KlubyKansas City Chiefs
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$2 B
Czas budowy?
Projekt Manica Architecture

Reklama

New Kansas City Chiefs Stadium – opis projektu

Kim są Kansas City Chiefs?

Występująca w NFL drużyna Kansas City Chiefs powstała w 1959 w Dallas (jako Dallas Texans) i była jednym z zespołów założycielskich ówczesnej AFL. W 1963 zespół został relokowany do Kansas City i przyjął obecną nazwę. Drużyna czterokrotnie triumfowała w Super Bowl (w sezonach 1969 oraz 2019, 2022 i 2023).

Gdzie do tej pory występują Kansas City Chiefs?

Kansas City Chiefs rozgrywają swoje mecze na Arrowhead Stadium, który został otwarty w 1972 i dziś zalicza się do najstarszych w NFL. Obiekt znajduje się na wschodnich przedmieściach Kansas City i posiada charakterystyczny kształt, z półokrągłymi wycięciami w trybunach położonych za końcami boiska. Pojemność stadionu wynosi ponad 70 tys. widzów.

Jakie plany dotyczące stadionu mieli początkowo Kansas City Chiefs?

Umowa dzierżawy Arrowhead Stadium wygasa w 2031, ale Chiefs już wcześniej zaczęli myśleć na temat swojej przyszłości. 8 lutego 2024 przedstawiony został projekt największej modernizacji w historii Arrowhead Stadium. Renowacja nie zmieniłaby znacząco formy i charakteru stadionu, ale pozwoliłaby na korzystanie z niego przez kolejne dekady.

Prace modernizacyjne miałyby się rozpocząć w 2027 i zakończyć w 2030 lub 2031. Zakładany koszt renowacji wynosił 800 mln $, całkiem sporo biorąc pod uwagę fakt, że projekt nie zakładał żadnych rewolucyjnych ingerencji. 300 mln $ na inwestycję zamierzali wyłożyć Chiefs, brakujące 500 mln $ miało pochodzić ze środków publicznych.

Plan powstał w czasie, kiedy drużyna Kansas City Chiefs była „na fali”, po trzech zwycięstwach w Super Bowl w ciągu ostatnich pięciu lat.

2 kwietnia 2024 odbyło się lokalne referendum w kwestii publicznego dofinansowania. Sprawę modernizacji Arrowhead Stadium połączono z planem budowy nowego stadionu dla drużyny baseballowej Kansas City Royals (MLB). W referendum mieszkańcy opowiedzieli się jednak przeciwko przekazywaniu środków publicznych na te projekty, co niemal na pewno oznaczało ich fiasko.

Czy Kansas City Chiefs przeprowadzą się do sąsiedniego stanu?

Pod koniec kwietnia 2024 w legislaturze stanu Kansas miała miejsce debata nad zmianami prawnymi mającymi wesprzeć profesjonalne drużyny sportowe w budowie dużych obiektów sportowych.

Debata dotyczyła obligacji Sales Tax and Revenue (STAR), których zadaniem jest wspieranie dużych projektów komercyjnych, rozrywkowych i turystycznych. Obligacje te mogą sfinansować do 50% wartości projektu, a po zmianach duże stadiony mogłyby być finansowane nawet w 100%.

Stadiony Chiefs i Royals położone są w hrabstwie Jackson, w stanie Missouri. W obliczu negatywnego wyniku referendum z 2 kwietnia i braku dofinansowania ze strony lokalnych władz, alternatywą może być dla nich przeprowadzka do stanu Kansas (zespół miejski Kansas City leży na granicy obu stanów, stąd przenosiny na zachód, do drugiego stanu, nie muszą oznaczać opuszczenia aglomeracji).

Nieoficjalnie, proponowane zmiany były przygotowane specjalnie pod zespoły Chiefs oraz Royals i miały zachęcić je do przeprowadzki. Przy okazji pierwszej debaty zmian nie udało się przyjąć, ale do sprawy powrócono i 18 czerwca 2024 prawodawcy zagłosowali za nową ustawą, która ostatecznie pozwala na finansowanie do 70% wartości projektu z obligacji stanowych. Trzy dni później, 21 czerwca, ustawę podpisała gubernator stanu Kansas, Laura Kelly.

Kiedy zaprezentowano koncepcję nowego stadionu dla Kansas City Chiefs?

Pierwsze wizualizacje nowego stadionu dla Kansas City Chiefs pojawiły się 30 kwietnia 2024, w trakcie pierwszej debaty w legislaturze Kansas. Koncepcja została przygotowana przez renomowaną pracownię Manica Architecture we współpracy z deweloperem Robbem Heinemanem.

Gdzie miałby powstać nowy stadion dla Kansas City Chiefs?

Nowy stadion miałby stanąć w hrabstwie Wyandotte, w stanie Kansas, obok węzła autostrad I-70 oraz I-435 (naprzeciwko toru wyścigowego Kansas Speedway, obok którego znajduje się również stadion piłkarski Children’s Mercy Park), na zachodnich przedmieściach aglomeracji Kansas City.

Dla Chiefs oznaczałoby to przeprowadzkę o ponad 20 mil na zachód. Choć zespół przeniósłby się do sąsiedniego stanu, tak naprawdę pozostałby jednak w obrębie tej samej aglomeracji.

Co zakłada koncepcja nowego stadionu dla Kansas City Chiefs?

Stadion ma być w pełni zadaszony, a jego zewnętrzna elewacja zostanie uformowana w taki sposób, aby przypominała charakterystyczny kształt trybun na Arrowhead Stadium. Dach oraz zewnętrzne ściany mają być w dużej mierze przeszklone, wpuszczając do wnętrza sporo światła.

Wewnątrz znajdą się duże telebimy, a trybuny zostaną podzielone na kilka poziomów. Wspomagana sztucznym naświetlaniem, murawa boiska będzie w pełni naturalna. Nie podano pojemności areny, jednak zapewne, tak jak w przypadku projektu modernizacji Arrowhead Stadium, nie powinna być ona niższa niż 70 tys. widzów.

Obiekt ma powstać na słabo zurbanizowanym obszarze, z dużą ilością wolnej przestrzeni, co pozwoli na stworzenie wielu miejsc parkingowych wokół stadionu. W otoczeniu areny ma powstać również kompleks mieszkalno-usługowy, zespół obiektów treningowych dla Chiefs, a także amfiteatr.

Czy powstanie nowy stadion dla Kansas City Chiefs?

Po zatwierdzeniu nowej ustawy przez władze stanu Kansas w czerwcu 2024, wizja budowy nowego stadionu dla Chiefs wydaje się być bardzo realna. Szacuje się, że Chiefs wciąż będą jednak musieli dołożyć do inwestycji ok. 500-700 mln $, która ma pochłonąć kwotę w okolicach 2 mld $.

Ponieważ umowa dzierżawy Arrowhead Stadium wygasa dopiero w 2031, drużyna ma jeszcze sporo czasu na analizę różnych możliwości. Niewykluczone też że, mimo negatywnego wyniku referendum, władze stanu Missouri zaproponują Chiefs jakąś korzystną ofertę, choć z pewnością ciężko będzie przebić bardzo atrakcyjną opcję dofinansowania budowy nowego stadionu w wysokości aż 70% kwoty.

Reklama

Wizualizacje