Arrowhead Stadium

Pojemność70 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoKansas City
KlubyKansas City Chiefs
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$800 M
Czas budowy2027–2030/31
Projekt Populous

Reklama

Arrowhead Stadium – opis projektu

Jak prezentuje się Arrowhead Stadium?

Arrowhead Stadium został otwarty w 1972 i dziś jest to jeden z najstarszych stadionów w lidze NFL. Obiekt powstał na wschodnich przedmieściach Kansas City, a razem z nim wybudowano również baseballowy Kauffman Stadium (otwarty rok później), na którym występuje drużyna Kansas City Royals, grająca w rozgrywkach MLB. Oba stadiony znajdują się blisko siebie, tworząc razem tzw. Truman Sports Complex.

Arrowhead Stadium to obiekt futbolowy, który od początku służy zespołowi NFL, Kansas City Chiefs. Stadion posiada charakterystyczny kształt, z półokrągłymi wycięciami w trybunach położonych za końcami boiska, a jego pojemność wynosi ponad 70 tys. widzów. W czerwcu 2022 obiekt ogłoszono jednym z gospodarzy piłkarskich Mistrzostw Świata 2026.

Początkowym zamysłem było stworzenie dachu, który mógłby być przesuwany nad Arrowhead Stadium bądź Kauffman Stadium, jednak z uwagi na wysokie koszty z pomysłu ostatecznie zrezygnowano. Temat dachu powrócił w 2006, ale i wówczas nie udało się zrealizować planów i stadion pozostaje obiektem otwartym.

Stadion do tej pory przeszedł największą renowację w latach 2007–2010, kiedy powstały nowoczesne pomieszczenia klubowe dobudowane do obu trybun wzdłuż boiska. Wygląd i charakter obiektu pozostaje jednak w dużej mierze niezmieniony od momentu otwarcia. Od 2021 sponsorem tytularnym stadionu jest GEHA, przedsiębiorstwo z branży ubezpieczeń medycznych.

Kim są Kansas City Chiefs?

Drużyna Kansas City Chiefs powstała w 1959 w Dallas (jako Dallas Texans) i była jednym z zespołów założycielskich ligi AFL. W 1963 zespół został relokowany do Kansas City i przyjął obecną nazwę. Drużyna czterokrotnie triumfowała w Super Bowl, z czego trzy zwycięstwa miały miejsce całkiem niedawno (w sezonach 1969 oraz 2019, 2022 i 2023).

Co wspólnego z renowacją Arrowhead Stadium mają plany Kansas City Royals?

W 2022 pojawiły się informacje o planach Kansas City Royals, dotyczących budowy nowego stadionu baseballowego w innej lokalizacji. 13 lutego 2024 upubliczniono pierwsze wizualizacje nowego obiektu na 34 tys. widzów, który ma stanąć w Crossroads, w centrum Kansas City. Po otwarciu nowej areny, Kauffman Stadium ma zostać rozebrany, uwalniając dodatkową przestrzeń wokół Arrowhead Stadium.

Kiedy zaprezentowano plany renowacji Arrowhead Stadium?

28 lutego 2024 w Chiefs Hall of Honor, na Arrowhead Stadium, miała miejsce konferencja prasowa z udziałem prezesa Chiefs, Clarka Hunta, oraz prezydenta zespołu, Marka Donovana, na której przedstawiono plany kolejnej dużej modernizacji obiektu.

Koncepcja jest efektem ponad dwóch lat prac prowadzonych z udziałem światowego potentata w dziedzinie architektury sportowej, firmy Populous, mającej swoją siedzibę w Kansas City. Projekt jest na etapie ewolucji i może jeszcze ulec zmianom.

Co zakładają plany renowacji Arrowhead Stadium?

Projekt renowacji Arrowhead Stadium zawiera szereg usprawnień mających za zadanie unowocześnienie areny, poprawę doświadczeń meczowych i sprostanie stale rosnącym standardom w NFL. Będzie to druga duża modernizacja w historii obiektu (po pracach przeprowadzonych w latach 2007–2010), po której nadal w dużej mierze zachowa on jednak swoją dotychczasową formę i charakter.

Dzięki modernizacji, stadion ma służyć Chiefs przez kolejne dekady, bez konieczności budowy nowego obiektu czy nawet relokacji do innego miasta. Zakres renowacji jest duży, choć nie zawiera on żadnych rewolucyjnych rozwiązań, jak choćby rozważane w przeszłości zadaszenie obiektu.

Nie jest jeszcze znana dokładna pojemność stadionu po modernizacji, ale nie powinna ona ulec większym zmianom i ma w dalszym ciągu przekraczać 70 tys. widzów.

Jak w szczegółach przedstawiają się plany renowacji Arrowhead Stadium?

Jak po modernizacji zmieni się Arrowhead Stadium?

Prace na stadionie obejmą powstanie nowego mostu łączącego górny korytarz dla widzów, który ma obiegać obiekt dookoła. Wzdłuż boiska korytarz ten ma zostać dodatkowo zadaszony i wyposażony w ogrzewanie. Na całym stadionie powstaną nowe punkty cateringowe oraz toalety.

Jedną z najbardziej widocznych zmian będzie wymiana telebimów. Nowe będą znacznie większe od dotychczasowych (wschodni telebim zwiększy się czterokrotnie, a zachodni trzykrotnie), zachowają one jednak charakterystyczny kształt mający przypominać piłki futbolowe. Usprawnienia na stadionie obejmą ponadto technologię Wi-Fi, DAS (rozproszony system antenowy) oraz audio, a na krawędziach trybun zamontowane zostaną bandy LED.

Zawodnicy drużyn przeciwnych otrzymają osobny tunel prowadzący do nowych szatni przeznaczonych dla gości. Nowe pomieszczenia i tunel usprawnią także organizację innych imprez na stadionie.

Na stadionie powstaną nowe loże i strefy premium, a te już istniejące zostaną wyremontowane. Dla użytkowników lóż i stref premium powstaną ponadto osobne wejścia na stadion.

Jak po modernizacji zmieni się otoczenie Arrowhead Stadium?

Jednym z założeń projektu jest powiększenie parkingów wokół stadionu, a także ich rearanżacja, która ma usprawnić poruszanie się oraz organizację pikników samochodowych. Powstanie też specjalna strefa dla osób wybierających się wspólnie na mecz. Poruszanie się oraz bezpieczeństwo wokół stadionu poprawią również trzy nowe kładki dla pieszych.

Ponieważ Royals zamierzają przeprowadzić się do centrum Kansas City, a Kauffman Stadium ma zostać w związku z tym rozebrany, w jego miejscu planuje się stworzenie pokrytej murawą „Strefy Aktywności” z zadaszoną przestrzenią rozrywkową.

Kiedy planuje się renowację Arrowhead Stadium?

Modernizację Arrowhead Stadium planuje się rozpocząć w 2027, a jej zakończenie spodziewane jest w 2030 lub 2031. Prace mają być prowadzone w okresach poza sezonem, by nie kolidowały z rozgrywkami NFL. Inwestycja ma być prowadzona zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju.

Czy na Arrowhead Stadium planuje się dodatkową modernizację przed Mistrzostwami Świata 2026?

Zanim dojdzie do realizacji planów ogłoszonych 28 lutego 2024, Arrowhead Stadium ma przejść jeszcze jedną, mniejszą modernizację, której zadaniem będzie przygotowanie go do organizacji spotkań piłkarskich Mistrzostw Świata 2026.

Ile będzie kosztować renowacja Arrowhead Stadium?

Zakładany koszt modernizacji Arrowhead Stadium to 800 mln $. 300 mln $ oraz ewentualne nadwyżki kosztów zamierzali pokryć właściciele Chiefs, rodzina Huntów. Brakujące 500 mln $ Chiefs chcieli uzyskać od władz stanu Missouri.

Czy Arrowhead Stadium zostanie zmodernizowany?

2 kwietnia 2024 odbyło się lokalne referendum, w którym głosujący decydowali o przedłużeniu o 40 lat finansowania przez hrabstwo Jackson utrzymania obiektów Chiefs i Royals przez przeznaczanie na ten cel ⅜% podatku od sprzedaży. Wynik referendum okazał się jednak niekorzystny dla Chiefs i Royals – za przedłużeniem publicznego finansowania opowiedziało się 42% głosujących, przeciw było 58%.

Negatywny wynik głosowania stawia pod znakiem zapytania dalsze losy projektu, choć obecna umowa dzierżawy wygasa dopiero w 2031 (do tego czasu hrabstwo nadal będzie przeznaczać środki na utrzymanie), więc jest jeszcze sporo czasu na dyskusje i rozważenie różnych wariantów.

Czy Kansas City Chiefs wyprowadzą się do sąsiedniego stanu?

Jednym z możliwych wariantów dla Chiefs jest przeprowadzka do zachodniej części aglomeracji Kansas City, na tereny położone już w sąsiednim stanie Kansas, gdzie istnieje możliwość skorzystania z obligacji Kansas Sales Tax and Revenue (STAR).

Pod koniec kwietnia w legislaturze Kansas rozpoczęła się debata nad możliwymi zmianami w prawie, które uczyniłyby obligacje jeszcze atrakcyjniejszymi dla profesjonalnych drużyn sportowych chcących budować duże areny.

30 kwietnia 2024 opublikowane zostały wizualizacje przyszłego stadionu Kansas City Chiefs, który mógłby stanąć na zachodnich przedmieściach Kansas City, w pobliżu toru Kansas Speedway i stadionu Children’s Mercy Park. Koncepcję stworzyło renomowane studio Manica Architecture we współpracy z deweloperem Robbem Heinemanem.

W czerwcu 2024 władze stanu Kansas przyjęły ustawę, która zwiększa możliwość dofinansowania budowy stadionu z obligacji stanowych z 50% do 70% kosztów inwestycji. W obliczu tak atrakcyjnej oferty, budowa nowego stadionu dla Chiefs w sąsiednim stanie wydaje się być bardzo realna.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024