New Chicago Bears Stadium in Arlington Heights

Pojemność65 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoArlington Heights
KlubyChicago Bears
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$2 B
Czas budowy?
Projekt Hart Howerton

Reklama

New Chicago Bears Stadium in Arlington Heights – opis projektu

Dlaczego Chicago Bears chcą wybudować nowy stadion?

Występujący w lidze NFL zespół Chicago Bears od 1971 rozgrywa swoje spotkania na stadionie Soldier Field, położonym w pobliżu ścisłego centrum Chicago, na nabrzeżu jeziora Michigan. Obiekt ten został otwarty w 1924, a w latach 2002–2003 przeszedł kompletną przebudowę, która uczyniła go wówczas jednym z najnowocześniejszych w lidze.

Z czasem Soldier Field zaczął jednak ustępować pola innym obiektom. Stadion nie posiada dachu, a z pojemnością 61,5 tys. widzów jest obecnie najmniejszym w NFL. Chcąc dorównać czołowym zespołom NFL, Bears zaczęli więc myśleć o budowie nowego obiektu.

Kiedy Chicago Bears zakupili teren pod budowę nowego stadionu w Arlington Heights?

W 2019 właściciele toru wyścigów konnych w Arlington Heights (dalekie przedmieścia Chicago, ok. 25 mi (40 km) od centrum aglomeracji) ogłosili zamiary zamknięcia toru w 2021, a następnie jego sprzedaży. W 2021 Chicago Bears wykazali zainteresowanie jego kupnem, zamierzając wybudować na tym terenie nowy stadion.

Porozumienie podpisano 21 września 2021. Ostatnia gonitwa na Arlington International Racecourse miała miejsce 25 września 2021. Finalizacja zakupu nastąpiła w lutym 2023, a cena jaką zapłacili Bears to 197,2 mln $.

Bears myśleli o budowie stadionu w Arlington Heights już na początku lat 70. XX wieku, po tym jak musieli opuścić Wrigley Field, który nie spełniał minimalnego kryterium pojemności, jednak ostatecznie wybór padł wówczas na przeprowadzkę na Soldier Field.

Czy alternatywą dla budowy nowego stadionu mogła być modernizacja Soldier Field?

Koncepcję architektoniczną modernizacji Soldier Field można zobaczyć na osobnej podstronie

W odpowiedzi na plany przeprowadzki Bears na odległe przedmieścia, ówczesna burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, 25 lipca 2022 zaprezentowała plany przebudowy Soldier Field. Przedstawione zostały trzy opcje. Najbardziej spektakularna (i najdroższa – według szacunków jej realizacja miała pochłonąć 2,2 mld $) zakładała przykrycie obiektu ogromnym, przeszklonym dachem, który miał się oprzeć na czterech kolumnach.

Kiedy zaprezentowano wstępną koncepcję dotyczącą inwestycji Chicago Bears w Arlington Heights?

Chicago Bears pozostali jednak przywiązani do swoich planów przeprowadzki do Arlington Heights. 6 września 2022, niedługo po prezentacji planów przebudowy Soldier Field, przedstawiona została wizja zabudowy obszaru w obrębie Arlington International Racecourse.

Koncepcja miała wstępny charakter i nie ujawniała zbyt wielu szczegółów dotyczących stadionu, skupiając się na pozostałych obiektach mających powstać na terenie działki. Plany sporządziła firma Hart Howerton, projekt nowego stadionu mieli na późniejszym etapie wykonać architekci ze studia Manica Architecture.

Co przedstawiają plany Chicago Bears dotyczące inwestycji w Arlington Heights?

Teren, który zakupili Chicago Bears obejmował Arlington International Racecourse, jak również jego okolice, łącznie 326 akrów. W miejsce toru wyścigów konnych miał powstać sporych rozmiarów kompleks mieszkalno-rozrywkowy, sam stadion planowano wybudować kawałek dalej na północny-zachód. Wiadomo, że stadion miałby być w pełni zadaszony i pomieściłby 65-70 tys. widzów.

Ile miała kosztować inwestycja Chicago Bears w Arlington Heights?

Według wstępnych szacunków, koszt budowy nowego stadionu miał wynieść 2 mld $, a realizacja całego przedsięwzięcia 5 mld $. Projekt miał przynieść lokalnej gospodarce 9,4 mld $ i dać 48 tys. miejsc pracy w czasie trwania budowy oraz 9750 stałych miejsc pracy po zakończeniu inwestycji.

Jakie działania podjęli Chicago Bears na zakupionym terenie w Arlington Heights?

W maju 2023 Bears rozpoczęli rozbiórkę budynków na zakupionym terenie, w tym trybuny przy torze wyścigów konnych. Prace zakończono w październiku 2023. Rozbiórka miała za zadanie zrobić miejsce pod przyszłe inwestycje, ale również zmniejszyć kwotę podatku od nieruchomości, którą Bears muszą płacić jako właściciele.

Kiedy zaczęto rozważać nowe lokalizacje pod budowę stadionu dla Chicago Bears?

W połowie 2023 Bears zaczęli wysyłać sygnały, że opcja budowy stadionu w Arlington Heights nie jest jeszcze przesądzona. Zespół nie był zadowolony z wysokości podatku od nieruchomości, jaki musieliby płacić po wybudowaniu nowego stadionu, a negocjacje w tej kwestii nie przynosiły zadowalających rezultatów.

Tymczasem do drużyny zaczęli się zgłaszać burmistrzowie innych przedmieść (Aurora, Waukegan, Naperville, Richton Park), oferując pomoc w budowie nowego stadionu na ich terenie. Bears zaczęli więc analizować różne możliwości.

Pod koniec 2023 pojawiły się informacje, że jedną z rozważanych opcji jest teren położony w sąsiedztwie Soldier Field, gdzie miałby stanąć nowy stadion. Od początku 2024 pojawiały się kolejne doniesienia potwierdzające tą lokalizację jako preferowaną przez zespół.

Kiedy Chicago Bears zaprezentowali koncepcję nowego stadionu w centrum Chicago?

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Chicago Bears w centrum Chicago można zobaczyć na osobnej podstronie

24 kwietnia 2024 Bears zaprezentowali projekt zupełnie nowego stadionu, który zgodnie z ostatnimi doniesieniami, miał stanąć obok Soldier Field. Spektakularna wizja autorstwa Manica Architecture zakłada budowę w pełni zadaszonego obiektu na ponad 65 tys. widzów.

Jakie są szanse na budowę nowego stadionu Chicago Bears w Arlington Heights?

Wydaje się, że po prezentacji nowego projektu, idea budowy stadionu w Arlington Heights jest mało realna. Na przeszkodzie w realizacji inwestycji w centrum Chicago może jednak stanąć wiele czynników, jak kwestie finansowe czy protesty przeciwników budowy nowych budynków na nabrzeżu.

Pomysł budowy nowego stadionu w Arlington Heights wciąż pozostaje więc opcją dla Chicago Bears, tym bardziej, że są oni już w posiadaniu terenu, za który zapłacili blisko 200 mln $. Możliwość ta może być również wykorzystywana jako karta przetargowa w negocjacjach dotyczących budowy stadionu w centrum Chicago.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022