New Chicago Bears Stadium

Pojemność65 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoChicago
KlubyChicago Bears
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$3.225 B
Czas budowy2025–2028
Projekt Manica Architecture

Reklama

New Chicago Bears Stadium – opis projektu

Dlaczego Chicago Bears chcą wybudować nowy stadion?

W XXI wieku rozpoczął się trend budowy niezwykle drogich, ultranowoczesnych stadionów dla drużyn grających w lidze NFL. Jednymi z wiodących przykładów tej tendencji są otwarte w 2020 SoFi Stadium i Allegiant Stadium. Niemal nieodłącznym elementem stadionów nowej generacji jest dach przykrywający zarówno trybuny, jak i boisko (stały, bądź też zamykany i otwierany).

Jedną z drużyn NFL mających wysokie ambicje w dziedzinie infrastruktury jest zespół Chicago Bears. Bears od 1971 występują na stadionie Soldier Field, położonym w pobliżu ścisłego centrum Chicago, na nabrzeżu jeziora Michigan. Obiekt ten został otwarty w 1924, a w latach 2002–2003 przeszedł kompletną przebudowę, która uczyniła go wówczas jednym z najnowocześniejszych w lidze.

Z czasem Soldier Field zaczął jednak ustępować pola innym obiektom. Stadion nie posiada dachu, a z pojemnością 61,5 tys. widzów jest obecnie najmniejszym w NFL. Należy też dodać, że Chicago, trzecia co do wielkości aglomeracja Stanów Zjednoczonych, nie gościła jeszcze nigdy Super Bowl. Aby zmienić ten stan rzeczy, konieczna jest gruntowna modernizacja Soldier Field bądź też budowa nowego stadionu.

Mając to na uwadze, Bears zaczęli myśleć o budowie nowego stadionu jeszcze zanim Soldier Field został spłacony i na długo przed końcem okresu jego dzierżawy (umowa wygasa w 2033).

Jakie koncepcje pojawiły się w związku z planami budowy nowego stadionu dla Chicago Bears?

Gdzie Chicago Bears początkowo planowali wybudować nowy stadion?

W 2021 Bears wykazali zainteresowanie kupnem toru wyścigów konnych w Arlington Heights (dalekie przedmieścia Chicago, ok. 25 mi (40 km) od centrum aglomeracji), gdzie zamierzano wybudować nowy stadion. Porozumienie podpisano 21 września 2021 (finalizacja zakupu nastąpiła na początku 2023, a cena jaką zapłacili Bears to 197,2 mln $).

Czy alternatywą dla budowy nowego stadionu mogła być modernizacja Soldier Field?

W odpowiedzi na plany przeprowadzki Bears na odległe przedmieścia, ówczesna burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, 25 lipca 2022 zaprezentowała plany przebudowy Soldier Field, które miały skłonić zespół do pozostania w dotychczasowej lokalizacji. Przedstawione zostały trzy opcje. Najbardziej spektakularna (i najdroższa – według szacunków jej realizacja miała pochłonąć 2,2 mld $) zakładała przykrycie obiektu ogromnym, przeszklonym dachem, który miał się oprzeć na czterech kolumnach.

Chicago Bears pozostali jednak przywiązani do swoich planów wyprowadzki do Arlington Heights. 6 września 2022, niedługo po prezentacji planów przebudowy Soldier Field, przedstawiona została wstępna koncepcja zabudowy obszaru w obrębie toru wyścigów konnych w Arlington Heights, której głównym elementem był stadion (a ponadto miał tam powstać cały kompleks mieszkalno-rozrywkowy).

W styczniu 2023 na stanowisko prezydenta oraz prezesa (CEO) Chicago Bears wybrany został Kevin Warren, znany z kluczowej roli jaką odegrał dla budowy U.S. Bank Stadium w czasie jego pracy w Minnesota Vikings. Priorytetem dla Warrena jest doprowadzenie do powstania nowego stadionu dla Bears.

Kiedy zaczęto rozważać nowe lokalizacje pod budowę stadionu dla Chicago Bears?

W połowie 2023 Bears zaczęli wysyłać sygnały, że opcja budowy stadionu w Arlington Heights nie jest jeszcze przesądzona. Zespół nie był zadowolony z wysokości podatku od nieruchomości, a negocjacje w tej kwestii nie przynosiły zadowalających rezultatów. Do drużyny zaczęli się zgłaszać burmistrzowie innych przedmieść, oferując pomoc w budowie nowego stadionu na ich terenie.

Bears zaczęli analizować różne opcje. Pod koniec 2023 pojawiły się informacje, że jedną z nich jest teren położony w sąsiedztwie Soldier Field, gdzie miałby stanąć nowy stadion. Od początku 2024 pojawiały się kolejne doniesienia potwierdzające tą lokalizację jako preferowaną przez zespół.

Kiedy zaprezentowano koncepcję budowy nowego stadionu obok Soldier Field?

24 kwietnia 2024, dzień przed draftem NFL, na Soldier Field zorganizowano konferencję prasową, na której oficjalnie zaprezentowano koncepcję nowego stadionu dla Chicago Bears. Autorem koncepcji jest studio Manica Architecture, jedna z wiodących pracowni architektonicznych w zakresie projektowania obiektów sportowych.

Gdzie ma powstać nowy stadion Chicago Bears?

Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, obiekt ma stanąć tuż obok Soldier Field, na działce sąsiadującej od południa, w miejscu dotychczasowego parkingu (tzw. Waldron Deck). Chociaż stary stadion ma zostać rozebrany, jego 100-letnia tradycja będzie kontynuowana, a Bears pozostaną praktycznie w tym samym miejscu, w którym grają od ponad 50 lat.

Jaki będzie nowy stadion Chicago Bears?

Budynek otrzyma owalny, dynamiczny kształt, a w elewacji znajdą się elementy ze szkła, metalowe panele, ceramika i drewno. Zasadniczym urozmaiceniem jest wielkie otwarcie w fasadzie („okno”) za północnym końcem boiska, usytuowane w taki sposób, aby z wnętrza stadionu można było obserwować panoramę centrum Chicago, wraz z jego licznymi wieżowcami.

Jednym z największych atutów obiektu ma być stałe zadaszenie pokrywające zarówno trybuny, jak i boisko. Duży, środkowy fragment poszycia wykonany będzie z przeźroczystego materiału ETFE. Zbliżoną konstrukcję dachu posiada Allegiant Stadium, kolejny o podobnych cechach powstać ma na nowym stadionie Tennessee Titans.

W koncepcji zaprezentowano ciekawy detal umieszczony na powierzchni dachu – jego środkowa, przeźroczysta część zostanie otoczona przez ogromną, widoczną z lotu ptaka literę C (rozpoznawalny logotyp związany z marką Bears). Zewnętrzną ścianę wzbogacono natomiast o panoramiczny taras z widokami na miasto i jezioro Michigan.

Obiekt ma oddawać nowoczesność i ducha Chicago, jednocześnie przejawiając cechy, które współgrają z neoklasycystyczną architekturą budynków sąsiedniego Museum Campus.

Trybuny zostaną podzielone na kilka poziomów i pomieszczą ponad 65 tys. widzów. Ich układ będzie wybitnie futbolowy, chociaż możliwe będzie także urządzenie na stadionie boiska piłkarskiego. Kibice będą mieli możliwość skorzystania z różnych opcji premium. We wnętrzu obiektu znajdą się duże telebimy, jak również systemy oświetlenia czy nagłośnienia.

Jaką rolę ma pełnić nowy stadion Chicago Bears?

Obiekt będzie dedykowany przede wszystkim drużynie NFL, Chicago Bears, ale z racji relatywnie niedużej liczby meczów w sezonie, na stadionie ma być organizowanych wiele innych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Możliwe, że obok Bears, regularnie występować na nim będą również piłkarze zespołu MLS, Chicago Fire.

Nowoczesna infrastruktura i wyposażenie, pełne zadaszenie, jak również wielkość i lokalizacja areny ma sprawić, że obiekt stanie się rozpoznawalnym globalnie centrum sportowo-rozrywkowym. Stadion będzie przystosowany do organizacji imprez sportowych najwyższej rangi, np. Super Bowl, a także koncertów światowej sławy wykonawców.

Jaką nazwę będzie nosił nowy stadion Chicago Bears?

Póki co nie wiadomo, jaką nazwę będzie nosił przyszły stadion. Planuje się pozyskanie sponsora tytularnego i ustalenie z nim nazwy komercyjnej obiektu.

Co stanie się z Soldier Field po otwarciu nowego stadionu Chicago Bears?

Po otwarciu nowego stadionu, Soldier Field ma zostać rozebrany. Jego miejsce zajmą boiska i ogólnodostępne tereny parkowe, sąsiadujące z nową areną. Ze starego stadionu pozostawione zostaną jedynie historyczne mury zewnętrzne i kolumnady (nadal dedykowane żołnierzom w służbie amerykańskiej armii), a układ przestrzenny przypominać będzie o pierwotnym kształcie tego obiektu (litera „U”).

Jakie są koszty budowy nowego stadionu Chicago Bears?

Jaka kwota jest niezbędna do realizacji projektu nowego stadionu Chicago Bears?

Koszt budowy nowego stadionu dla Bears oszacowano na 3,225 mld $. Relatywnie jest to niewiele mniej, niż pochłonęła budowa SoFi Stadium (3,4 mld $), do tej pory zdecydowanie najdroższego stadionu na świecie. Koszty niezbędnych inwestycji w infrastrukturę oszacowano na dalsze 325 mln $, a więc na realizację projektu potrzeba minimum 3,55 mld $.

Ile pieniędzy potrzeba na dodatkowe projekty infrastrukturalne wokół nowego stadionu Chicago Bears?

Oprócz budowy stadionu (I faza) plan zakłada kolejne dwie fazy inwestycji, których zadaniem będzie dalsza poprawa infrastruktury transportowej, aranżacja przestrzeni wokół stadionu, utworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych oraz obiektów komercyjnych i rozmaitych atrakcji.

Inwestycje te mają pochłonąć blisko 1,2 mld $ (510 mln $ w ramach II fazy i 665 mln $ w III fazie). Ich realizacja nie jest konieczna, choć wysoce oczekiwana. Łącznie cały projekt ma więc pochłonąć ponad 4,7 mld $.

Skąd mają pochodzić pieniądze na budowę nowego stadionu Chicago Bears?

Jak zostanie sfinansowana I faza inwestycji (budowa stadionu)?

Bears planują przeznaczyć na inwestycję 2,025 mld $, co jest bezprecedensowym wkładem prywatnym biorąc pod uwagę fakt, że nowy stadion ma być własnością publiczną i należeć, podobnie jak obecnie Soldier Field, do Chicago Park District (chociaż Bears, jako najemcy, mają czerpać zyski z eksploatacji obiektu). Kolejne 300 mln $ ma pochodzić z pożyczki od NFL, co daje łącznie 2,325 mld $ udziału kapitału prywatnego.

Reszta pieniędzy ma zostać pozyskana z funduszy publicznych. Kwota, jakiej brakuje do realizacji I fazy inwestycji (bez dodatkowych projektów infrastrukturalnych) to 900 mln $. Pieniądze te mają zostać pozyskane dzięki przedłużeniu na okres 40 lat istniejących obligacji Illinois Sports Facilities Authority (ISFA), na których spłatę przeznaczanych jest 2% podatku hotelowego stanu Illinois.

Uzyskanie 900 mln $ z funduszy publicznych nie wymaga więc żadnych dodatkowych, ponadprogramowych nakładów, a jedynie kontynuacji dotychczas ponoszonych wydatków.

Obligacje ISFA wydano w 1989 na kwotę 150 mln $, by sfinansować budowę nowego stadionu baseballowego dla drużyny MLB, Chicago White Sox. Kolejne obligacje na kwotę 400 mln $ zostały wydane w 2001, tym razem w związku z przebudową Soldier Field. Ponieważ długi te nie zostały jeszcze całkowicie spłacone, plan zakłada ich restrukturyzację i rozłożenie na dłuższy okres (40 lat).

Wydłużenie obligacji pozwoli również utworzyć rezerwę finansową na wypadek, gdyby pieniądze z podatku hotelowego nie wystarczały na bieżące pokrycie zobowiązań.

Jak planuje się sfinansować realizację II i III etapu inwestycji (dodatkowe projekty infrastrukturalne)?

Na realizację dodatkowych projektów infrastrukturalnych (II i III faza projektu) potrzeba blisko 1,2 mld $. Pozyskanie środków na te zadania ma być przedmiotem negocjacji z władzami Chicago oraz stanu Illinois. O ile władze miasta są bardzo przychylne projektowi (gorącym zwolennikiem budowy stadionu jest burmistrz Chicago, Brandon Johnson), o tyle gubernator stanu Illinois, J. B. Pritzker, wypowiadał się na jego temat dość sceptycznie.

Jaki wpływ na lokalną ekonomię będzie miała budowa nowego stadionu Chicago Bears?

Szacuje się, że inwestycja wpompuje w lokalną gospodarkę aż 8,4 mld $ i wykreuje 43 tys. miejsc pracy na czas budowy oraz 4,2 tys. stałych miejsc pracy po otwarciu stadionu.

Kiedy powstanie nowy stadion Chicago Bears?

Realizacja inwestycji ma potrwać trzy lata (pięć lat razem z dodatkowymi projektami infrastrukturalnymi). Bears celują w rozpoczęcie prac latem 2025 i otwarcie stadionu latem 2028. Zwraca się uwagę, że w związku z rosnącą inflacją oraz cenami usług i materiałów budowlanych, każdy rok opóźnienia w rozpoczęciu budowy może spowodować wzrost kosztów o dodatkowe 150-200 mln $.

Jakie przeszkody mogą stanąć na drodze do powstania nowego stadionu Chicago Bears?

Bears mogą mieć problemy z uzyskaniem środków publicznych i dopięciem budżetu na realizację inwestycji. Inną dużą przeszkodą dla budowy nowego stadionu obok Soldier Field mogą być przeciwnicy dużych ingerencji w tym obszarze. W 2016 lokalna organizacja Friends of the Park skutecznie udaremniła plany znanego reżysera George'a Lucasa dotyczące budowy w tym miejscu muzeum sztuki narracyjnej.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024