Soldier Field

Pojemność70 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoChicago
KlubyChicago Bears, Chicago Fire
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$2.2 B
Czas budowy?

Reklama

Soldier Field – opis projektu

Dlaczego Chicago Bears planują wyprowadzkę z Soldier Field?

W 2021 występujący w lidze NFL zespół Chicago Bears wykazał zainteresowanie kupnem toru wyścigów konnych w Arlington Heights, na dalekich przedmieściach Chicago, ok. 25 mi (40 km) od centrum aglomeracji. 21 września 2021 podpisano porozumienie (finalizacja umowy nastąpiła na początku 2023). W miejscu Arlington International Racecourse, Bears planują budowę nowego stadionu dla swojej drużyny.

Chicago Bears od 1971 występują na stadionie Soldier Field, położonym w pobliżu ścisłego centrum miasta, na nabrzeżu jeziora Michigan. Położenie blisko centrum, choć ma sporo zalet, stwarza też problemy z dojazdem i ogranicza możliwości budowy dodatkowych obiektów komercyjnych w otoczeniu areny.

Obiekt ten, po kompletnej przebudowie w latach 2002–2003, posiada ciekawą, nowoczesną formę, z trybunami położonymi bardzo blisko boiska, choć z pojemnością 61 500 widzów jest to obecnie najmniejszy stadion w NFL. Po powstaniu w ostatnich latach kilku bardzo drogich, ultranowoczesnych stadionów, jak otwarte w 2020 SoFi Stadium i Allegiant Stadium, również inne zespoły w lidze, w tym Bears, zaczęły poważnie myśleć o poprawie swojej infrastruktury.

Jakie plany przebudowy Soldier Field zaprezentowano?

W odpowiedzi na plany przeprowadzki Bears na odległe przedmieścia, burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, zaprezentowała latem 2022 plany przebudowy Soldier Field. Przedstawione zostały trzy opcje. Pierwsza, najbardziej spektakularna, zakłada przebudowę trybun za końcami boiska, gdzie mają powstać cztery potężne kolumny, na których opierać się będzie ogromny, przeszklony dach, przykrywający trybuny oraz boisko.

Druga opcja, podobna do pierwszej, również zakłada przebudowę trybun za końcami boiska wraz z powstaniem czterech kolumn, jednak według tego schematu olbrzymi dach mógłby powstać opcjonalnie, w przyszłości. Trzecia opcja, najbardziej ekonomiczna, zakłada modernizację obiektu pod kątem lepszego przystosowania go do organizacji meczów piłki nożnej, a także koncertów i innych wydarzeń pozasportowych.

Największe wrażenie z pewnością robi pierwszy wariant, zakładający pełne zadaszenie obiektu. Pod dachem, bezpośrednio nad boiskiem, miałby zostać zainstalowany okrężny, panoramiczny telebim, podobny do tego, jaki znajduje się na SoFi Stadium, choć nieco mniejszy w skali. Obiekt nie byłby w pełni zamknięty – przestrzeń pomiędzy dachem i trybunami za końcami boiska ma pozostać otwarta.

W przypadku dwóch pierwszych opcji, pojemność areny wzrosnąć ma do 70 000 widzów. Plan zakłada także zwiększenie ilości lóż oraz punktów cateringowych. Modernizacja ma również pomóc w przyciągnięciu sponsorów, w tym sponsora tytularnego dla stadionu. Koszt przebudowy, w zależności od przyjętej opcji, szacuje się od 900 mln do 2,2 mld $.

Jaka będzie przyszłość Soldier Field?

Choć głównym celem podjętej inicjatywy jest zachęcenie Bears do porzucenia planów budowy nowego obiektu i pozostania na Soldier Field, burmistrz zapowiada przebudowę niezależnie od decyzji podjętej przez zespół. Nie ma jeszcze sprecyzowanych informacji na temat finansowania inwestycji, choć burmistrz przekonuje, że pozostanie na Soldier Field będzie dla Bears tańsze od budowy nowego obiektu. Pomimo zaprezentowanych propozycji, Bears deklarują jednak, iż przeprowadzka jest już przesądzona.

W przypadku wyprowadzki drużyny NFL, najbardziej prawdopodobna jest realizacja opcji nr 3. Głównym użytkownikiem stadionu zostałby wówczas, grający na nim ponownie od 2020, zespół piłkarskiej ligi MLS, Chicago Fire, choć poszukiwani będą także inni najemcy oraz opcje intensywniejszego wykorzystania obiektu do organizacji imprez pozasportowych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022