Soldier Field

Pojemność70 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoChicago
KlubyChicago Bears, Chicago Fire
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$2.2 B
Czas budowy?

Reklama

Soldier Field – opis projektu

Dlaczego Chicago Bears planują wyprowadzkę z Soldier Field?

W 2021 występujący w lidze NFL zespół Chicago Bears wykazał zainteresowanie kupnem toru wyścigów konnych w Arlington Heights, na dalekich przedmieściach Chicago, ok. 25 mi (40 km) od centrum aglomeracji. 21 września 2021 podpisano porozumienie (finalizacja umowy nastąpiła na początku 2023). W miejscu Arlington International Racecourse, Bears planowali budowę nowego stadionu dla swojej drużyny.

Chicago Bears od 1971 występują na stadionie Soldier Field, położonym w pobliżu ścisłego centrum miasta, na nabrzeżu jeziora Michigan. Położenie blisko centrum, choć ma sporo zalet, stwarza też problemy z dojazdem i ogranicza możliwości budowy dodatkowych obiektów komercyjnych w otoczeniu areny.

Obiekt ten, po kompletnej przebudowie w latach 2002–2003, posiada ciekawą, nowoczesną formę, z trybunami położonymi bardzo blisko boiska, choć z pojemnością 61 500 widzów jest to obecnie najmniejszy stadion w NFL. Po powstaniu w ostatnich latach kilku bardzo drogich, ultranowoczesnych stadionów, jak otwarte w 2020 SoFi Stadium i Allegiant Stadium, również inne zespoły w lidze, w tym Bears, zaczęły poważnie myśleć o poprawie swojej infrastruktury.

Jakie plany przebudowy Soldier Field zaprezentowano?

W odpowiedzi na plany przeprowadzki Bears na odległe przedmieścia, ówczesna burmistrz Chicago, Lori Lightfoot, 25 lipca 2022 zaprezentowała plany przebudowy Soldier Field. Przedstawione zostały trzy opcje. Pierwsza, najbardziej spektakularna, zakłada przebudowę trybun za końcami boiska, gdzie mają powstać cztery potężne kolumny, na których opierać się będzie ogromny, przeszklony dach, przykrywający trybuny oraz boisko.

Druga opcja, podobna do pierwszej, również zakłada przebudowę trybun za końcami boiska wraz z powstaniem czterech kolumn, jednak według tego schematu olbrzymi dach mógłby powstać opcjonalnie, w przyszłości. Trzecia opcja, najbardziej ekonomiczna, zakłada modernizację obiektu pod kątem lepszego przystosowania go do organizacji meczów piłki nożnej, a także koncertów i innych wydarzeń pozasportowych.

Największe wrażenie z pewnością robi pierwszy wariant, zakładający pełne zadaszenie obiektu. Pod dachem, bezpośrednio nad boiskiem, miałby zostać zainstalowany okrężny, panoramiczny telebim, podobny do tego, jaki znajduje się na SoFi Stadium, choć nieco mniejszy w skali. Obiekt nie byłby w pełni zamknięty – przestrzeń pomiędzy dachem i trybunami za końcami boiska ma pozostać otwarta.

W przypadku dwóch pierwszych opcji, pojemność areny wzrosnąć ma do 70 000 widzów. Plan zakłada także zwiększenie ilości lóż oraz punktów cateringowych. Modernizacja ma również pomóc w przyciągnięciu sponsorów, w tym sponsora tytularnego dla stadionu. Koszt przebudowy, w zależności od przyjętej opcji, szacuje się od 900 mln do 2,2 mld $.

Jaka będzie przyszłość Soldier Field?

Głównym celem podjętej inicjatywy było zachęcenie Bears do porzucenia planów budowy nowego obiektu na przedmieściach i pozostania w centrum Chicago. Bears po prezentacji projektu przebudowy Soldier Field nadal forsowali jednak swoją wizję przeprowadzki do Arlington Heights, a 6 września 2022 zaprezentowali nawet wstępną koncepcję zabudowy terenów po Arlington International Racecourse.

W połowie 2023 Bears zaczęli wysyłać sygnały, że opcja budowy stadionu w Arlington Heights nie jest jeszcze przesądzona. Zespół nie był zadowolony z wysokości podatku od nieruchomości, jaki musieliby płacić po wybudowaniu nowego stadionu, a negocjacje w tej kwestii nie przynosiły zadowalających rezultatów.

Pod koniec 2023 pojawiły się informacje, że jedną z rozważanych opcji jest teren położony w sąsiedztwie Soldier Field, gdzie miałby stanąć nowy stadion (po jego wybudowaniu, Soldier Field miałby zostać rozebrany). Od początku 2024 pojawiały się kolejne doniesienia potwierdzające tą lokalizację jako preferowaną przez zespół, a 24 kwietnia 2024 oficjalnie zaprezentowano koncepcję nowego stadionu mającego powstać w tym miejscu i zastąpić Soldier Field.

W związku z tym, że Bears przedstawili zupełnie nowy projekt, wydaje się że wizja przebudowy Soldier Field jest na ten moment mało realna i koncepcja zaprezentowana w 2022 przez ówczesną burmistrz nie będzie realizowana. Tym niemniej, podstawowy cel zatrzymania drużyny NFL w centrum Chicago jak najbardziej ma szansę na spełnienie.

Ponieważ jednak wizja, którą pokazano jest dość ambitna i może napotkać na różne trudności w realizacji, żadnej opcji, w tym powrotu do planów wyprowadzki na przedmieścia, czy właśnie pozostania na Soldier Field i przeprowadzenia jego modernizacji, nie można wykluczyć.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022