Allegiant Stadium

Pojemność65 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoLas Vegas
KlubyLV Raiders, UNLV Rebels
Inauguracja 21.09.2020 (LV Raiders - New Orleans Saints, 34 -24)
Czas budowy 13.11.2017 - 31.07.2020
Koszt 2,03 mld $
Projekt Manica Architecture, HNTB
Wykonawca Mortenson Construction, McCarthy Construction
Konstruktor ARUP
Adres 3333 Al Davis Way, Paradise, Nevada, Stany Zjednoczone

Reklama

Allegiant Stadium – opis stadionu

Stadion znajduje się w Paradise, mieście położonym 14 km na południe od Las Vegas, a na zachód od zatoki Mandalay i autostrady międzystanowej (I-15). Obiekt znajduje się w sąsiedztwie Russell Road, a teren ze stadionem zajmuje 25 hektarów.

Stworzenie koncepcji Allegiant Stadium zostało zlecone przez Raiders przy okazji możliwej przeprowadzki klubu NFL do Las Vegas (decyzja zapadła ostatecznie w 2017 roku). Biuro Manica Architecture przygotowało wtedy wariację wcześniejszej wizji opracowanej dla tego samego zespołu.

Bliźniaczo podobny stadion miał stanąć w kalifornijskim Carson, jednak Raiders postanowili się przenieść do Las Vegas, więc dla tego miasta opracowano nowy projekt obiektu. Zasadniczą różnicą w nowym wcieleniu tego samego pomysłu była opcja stworzenia stałego dachu nad trybunami i boiskiem, co miało zwiększyć możliwości komercyjne areny.

Allegiant Stadium

Przez chwilę powstanie stadionu było zagrożone, gdy wycofał się Sheldon Adelson - jeden z najbogatszych mieszkańców Nevady, który zamierzał zainwestować 650 mln $ w budowę. Na szczęście jego miejsce zajął Bank of America, który zobowiązał się wpłacić wspomnianą kwotę.

Całkowity koszt budowy Allegiant Stadium wyniósł 2,03 mld $. Jest to drugi najdroższy stadion na świecie po SoFi Stadium w Los Angeles, którego budowa kosztowała 3,4 mld $. Pierwotnie planowano, że inwestycja zamknie się w 1,9 mld $. Przy takiej skali projektu, zaawansowaniu technicznym i trudnościach wynikających w trakcie (wojna handlowa USA - Chiny czy pandemia), wzrost kosztów o ponad 100 mln $, nie wydaje się bardzo przesadzony.

Z tej sumy budowa wyniosła trochę ponad 1,4 mld $, projektowanie i koszty miękkie ok. 240 mln $, wykończenia i wyposażenie kolejnych 157,3 mln $, a zakup terenów pod obiekt 77,8 mln $. Z tej puli co najmniej 750 mln $ dokładają podatnicy (głównie turyści) poprzez podatek hotelowy. Turysta odwiedzający Las Vegas przez kolejne dekady ma zapłacić średnio o 1,5 $ więcej za każdą noc, aby spłacić stadion futbolowy.

Allegiant Stadium

Budowa Allegiant Stadium rozpoczęła się 13 listopada 2017 roku i trwała nieco ponad 2,5 roku, co jest znakomitym wynikiem, jak na inwestycję o takiej skali. Zakończyła się zgodnie z planem, tj. 31 lipca 2020. Termin oddania stadionu nie był zagrożony mimo dużej liczby zachorowań na koronawirusa wśród robotników przebywających na placu budowy. 31 sierpnia 2020 roku wykonawca otrzymał bezwarunkowe pozwolenie na użytkowanie.

Stadion o pojemności 65 000 miejsc ma futurystyczny, opływowy kształt - jak luksusowy gadżet czy sportowy samochód. Łącznie z zapleczem stadion ma 10 kondygnacji. W zewnętrznej kolorystyce obiektu dominuje metaliczna czerń i srebro, przypominające karoserię luksusowego auta.

Ciężka stalowa konstrukcja dachu znajduje się tylko na jego obwodzie, a wewnątrz powstała konstrukcja stalowo-linowa z przezroczystą kopułą z ETFE. Sam dach opiera się na 26 kratownicach głównych. Wykonane zadaszenie nie stwarza niestety warunków do wzrostu naturalnej murawy. Dlatego boisko trawiaste wyjeżdża na specjalnej tacy na południowe przedpole stadionu.

Na co dzień murawa odpoczywa na zewnątrz obiektu. Na mecze wjeżdża do środka po szynach, dzięki 76 niezależnym silnikom elektrycznym. Ogromna taca z polem gry waży aż 9500 ton, a zmiana pozycji boiska zajmuje 90 minut.

Allegiant Stadium

Stadion posiada ponadto boisko syntetyczne, które znajduje się wewnątrz areny. Sztuczne boisko jest wykorzystywane przez drużynę University of Nevada Las Vegas (UNLV), natomiast naturalne przez Raiders. UNLV ma zakontraktowanych 6 meczów w sezonie na nowym obiekcie.

Logo Allegiant Stadium zdobi fasady stadionu. Na jego wschodniej stronie znajduje się jeden z największych zewnętrznych ekranów, jaki kiedykolwiek zainstalowano na stadionie. Jego wysokość to 24,3 m, a długość to ponad 105 m. Łączna powierzchnia to aż 2564 m2. Ekran jest wykonany z siatki multimedialnej, co sprawia, że kibice przebywający wewnątrz stadionu będą mogli patrzeć na zewnątrz podczas jego działania.

Multimedialna wschodnia fasada ma możliwość emisji obrazu w kierunku autostrady oraz pasa kasyn. Jej powierzchnia to aż 12,5 tys. m2 pokrytych siatką z diodami LED. Stadion posiada ponadto trzy wielkie ekrany nad trybunami.

Od północy Allegiant Stadium znajdują się ogromne ruchome ściany (wielka brama), których łączna powierzchnia to ok. 2,6 tys. m2. Po ich otwarciu widzowie wewnątrz areny uzyskują dostęp do widoku na kasyna i hotele w pobliskim centrum miasta. Brama jest wysoka na ponad 24 m i szeroka na prawie 66 m.

Gdy otwierają się wrota, przechodniom ukazuje się ogromny Znicz Davisa (Davis Memorial Torch), który znajduje się od północnej strony obiektu. Jest on nazwany imieniem Ala Davisa, pierwszego właściciela Raiders. Nie jest to prawdziwy znicz, ale wysoki na 26 m symulator, który ma oferować efekty świetlne podczas widowisk. Został on wykonany dzięki technologii druku 3D.

Spektakularna iluminacja stadionu wielu osobom kojarzy się z „Gwiazdą Śmierci” z filmu „Gwiezdne Wojny" i taki też przydomek zyskał stadion. Jeśli chodzi o miejsca VIP, obiekt posiada 128 prywatnych lóż o różnych wymiarach. Posiadanie tak dużej liczby ekskluzywnych miejsc ma na celu uatrakcyjnić stadion na wypadek rozgrywania Super Bowl.

Mecze na Allegiant Stadium rozgrywa drużyna futbolu amerykańskiego Las Vegas Raiders, która w 2020 roku przeniosła się do Nevady z Oakland. Zespół NFL podpisał umowę z miastem o grze w Las Vegas przez najbliższe 30 lat. W związku z wybuchem pandemii i brakiem możliwości gry z udziałem widzów w 2020 roku, sporządzono aneks do umowy, przedłużając ją o kolejny rok.

Pierwszy mecz na nowym stadionie odbył się 21 września 2020 roku. Drużyna Las Vegas Raiders pokonała New Orleans Saints 34-24 w meczu ligi futbolu amerykańskiego NFL. Spotkanie rozegrano bez udziału publiczności.

Oprócz Raiders na stadionie mają grać UNLV Rebels - drużyna uniwersytecka futbolu amerykańskiego. Ponadto planowane są gale bokserskie i UFC, a także walki wrestlingowe. Z wydarzeń niezwiązanych ze sportem należy wyróżnić koncerty muzyczne i pokazy korporacyjne.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2022

2021