Everton Stadium

Pojemność52 888
Kraj Anglia
MiastoLiverpool
KlubyEverton FC
KategoriaProjekt realizowany
Koszt£ 500 mln
Czas budowy10/08/2021 – 2024
Inne nazwy Bramley-Moore Dock Stadium
Projekt Meis Architects / Pattern Design
Wykonawca Laing O'Rourke

Reklama

Everton Stadium – opis projektu

Zaplanowany niemal nad brzegami rzeki Mersey, nowy stadion Evertonu ma powstać w doku Bramley-Moore, po jego uprzednim zasypaniu. Obiekt zostanie ulokowany na osi północ-południe, a od rzeki miał oddzielić go jedynie parking wielopoziomowy na zachodzie – niski na tyle, że nie odetnie areny wizualnie od nabrzeża. Ostatecznie z parkingu zrezygnowano na rzecz jedynie naziemnego.

Ponieważ cała portowa linia nabrzeża Mersey jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w zespole Dana Meisa zapadła decyzja, by stadion podzielić na dwie bryły. Niższa silnie nawiązuje do portowej zabudowy, a dobór cegły elewacyjnej był inspirowany sąsiednim dokiem (Stanley Dock).

Ażurowe pokrycie cegłą ma nawiązywać luźno również do architektury Archibalda Leitcha, dla którego stary Goodison Park to jedno z największych istniejących dzieł. Z kolei górna część to czysta nowoczesność – iluminowana i przezierna, trochę surowa dzięki nagiej stali, ukazująca rytmiczną konstrukcję stadionu. Obie bryły kontrastują też formą – dół jest na planie kwadratu, góra to ścięta na końcach obła bryła.

Wokół stadionu miejsca wystarczy w sam raz na bezpieczną organizację ruchu pieszego. Ponieważ zdecydowana większość kibiców będzie docierać ze wschodu, powstaną trzy główne wejścia na teren obiektu, a przed wschodnią trybuną powstanie tzw. fan plaza, publiczny plac mający pełnić rolę miejsca spotkań przed i po meczu.

Najciekawsze wydaje się jednak wnętrze stadionu. Trybuny podzielono na jeden, dwa lub nawet trzy poziomy, zależnie od trybuny. Zachodnia, z zapleczem biznesowym, ma aż trzy balkony dla widzów. Wschodnia i północna – po dwa. Południowa to z kolei potężna niebieska ściana, gdzie na jednym poziomie widowni może zasiąść aż 13 tys. widzów, trochę więcej niż na legendarnym The Kop Liverpoolu.

Co więcej, jeśli prawo dotyczące miejsc stojących się zmieni, Everton będzie mógł wpuścić tu jeszcze więcej kibiców, a pojemność może skoczyć z wyjściowych 52 do 62 tys. miejsc. Wszyscy widzowie mają czuć się częścią widowiska dzięki widowni oddalonej o zaledwie 5 metrów od pola gry.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023