Bramley-Moore Dock Stadium
Pojemność | 52 888 |
---|---|
Kraj | Anglia |
Miasto | Liverpool |
Kluby | Everton FC |
Kategoria | Projekt oczekujące na realizację |
Koszt | £ 500 mln |
Czas budowy | 2021 - 2024 ? |
Projekt | Meis Architects / Pattern Design |
Wykonawca | Laing O'Rourke |
Reklama
Opis: Bramley-Moore Dock Stadium
Zaplanowany niemal nad brzegami rzeki Mersey, nowy stadion Evertonu ma powstać w doku Bramley-Moore, po jego uprzednim zasypaniu. Obiekt zostanie ulokowany na osi północ-południe, a od rzeki miał oddzielić go jedynie parking wielopoziomowy na zachodzie – niski na tyle, że nie odetnie areny wizualnie od nabrzeża. Ostatecznie z parkingu zrezygnowano na rzecz jedynie naziemnego.
Ponieważ cała portowa linia nabrzeża Mersey jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w zespole Dana Meisa zapadła decyzja, by stadion podzielić na dwie bryły. Niższa silnie nawiązuje do portowej zabudowy, a dobór cegły elewacyjnej był inspirowany sąsiednim dokiem (Stanley Dock).
Ażurowe pokrycie cegłą ma nawiązywać luźno również do architektury Archibalda Leitcha, dla którego stary Goodison Park to jedno z największych istniejących dzieł. Z kolei górna część to czysta nowoczesność – iluminowana i przezierna, trochę surowa dzięki nagiej stali, ukazująca rytmiczną konstrukcję stadionu. Obie bryły kontrastują też formą – dół jest na planie kwadratu, góra to ścięta na końcach obła bryła.
Wokół stadionu miejsca wystarczy w sam raz na bezpieczną organizację ruchu pieszego. Ponieważ zdecydowana większość kibiców będzie docierać ze wschodu, powstaną trzy główne wejścia na teren obiektu, a przed wschodnią trybuną powstanie tzw. fan plaza, publiczny plac mający pełnić rolę miejsca spotkań przed i po meczu.
Najciekawsze wydaje się jednak wnętrze stadionu. Trybuny podzielono na jeden, dwa lub nawet trzy poziomy, zależnie od trybuny. Zachodnia, z zapleczem biznesowym, ma aż trzy balkony dla widzów. Wschodnia i północna – po dwa. Południowa to z kolei potężna niebieska ściana, gdzie na jednym poziomie widowni może zasiąść aż 13 tys. widzów, trochę więcej niż na legendarnym The Kop Liverpoolu.
Co więcej, jeśli prawo dotyczące miejsc stojących się zmieni, Everton będzie mógł wpuścić tu jeszcze więcej kibiców, a pojemność może skoczyć z wyjściowych 52 do 62 tys. miejsc. Wszyscy widzowie mają czuć się częścią widowiska dzięki widowni oddalonej o zaledwie 5 metrów od pola gry.
Reklama
Wizualizacje
-
08.2020 © Everton FC, Pattern Design 08.2020 © Everton FC, Pattern Design 08.2020 © Everton FC, Pattern Design 08.2020 © Everton FC, Pattern Design 08.2020 © Everton FC, Pattern Design 12.2019 © Everton FC, Meis Architects 12.2019 © Everton FC, Meis Architects 12.2019 © Everton FC, Meis Architects 12.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects 07.2019 © Everton FC, Meis Architects
12.2019:
07.2019:
Powiązane aktualności
2020
-
Liverpool: Decyzja o stadionie Evertonu odłożona
Specjalna sesja rady miała odbyć się jeszcze w grudniu, ale nie ma o tym mowy – dokumentacja jest zbyt obszerna, by urzędnicy zdążyli ją przeanalizować na czas.
-
Liverpool: Trzy trybuny stojące na Evertonie?
O dostosowaniu nowego stadionu do wprowadzenia miejsc stojących mówiło się od dawna, ale w kontekście tylko jednej trybuny. Teraz okazuje się, że fani mogą liczyć na więcej sektorów.
-
Liverpool: Konsultacje nad nową wersją projektu Evertonu
Dokumenty złożone, teraz trzeba dać mieszkańcom 4 tygodnie na wypowiedzenie się w sprawie zaktualizowanej dokumentacji. Stadion Evertonu jest ciut niższy i prostszy – czy się przyjmie?
-
Liverpool: Budowa Evertonu później, są zmiany w projekcie
Everton poinformował o korekcie planów dotyczących nowego stadionu. Budowa nie zdąży już ruszyć – jak planowano – przed końcem roku, lecz najwcześniej na początku 2021. Nowi architekci wprowadzili też znaczące zmiany w projekcie.
-
Liverpool: Everton zapewnia, że budowa zgodnie z planem
Dokładnie dziś kończy się proces konsultacji publicznych w sprawie stadionu w doku Bramley-Moore. Niezależnie od pandemii „The Toffees” oczekują, że budowa ruszy najpóźniej w ostatnim kwartale 2020.
2019
-
Podsumowanie Roku: Najciekawsze projekty 2019
Przez ostatnie 12 miesięcy prezentowaliśmy Wam prawie 40 nowych koncepcji stadionów z całego świata. Nie wszystkie z nich doczekają się realizacji, dlatego warto zapamiętać te najciekawsze dodane w 2019 roku.
-
Liverpool: Everton składa papiery w sprawie stadionu
Zgodnie z zapowiedziami klub dziś złożył w urzędzie miasta wniosek o pozwolenie na budowę swojego nowego obiektu w Bramley-Moore Dock. Projekt zmienił się bardzo nieznacznie w stosunku do pierwotnej wizji.
-
Liverpool: Everton za tydzień złoży wniosek o zgodę na budowę
Everton zamierza złożyć dwa zestawy dokumentacji: pierwszy dotyczy nowego stadionu w Bramley-Moore Dock, a drugi zburzenia Goodison Park i zastąpienia go nowymi obiektami. Na pierwszy rzut idzie nowy stadion.
-
Liverpool: Everton podtrzymuje terminy
Z jednej strony „The Toffees” chwalą się największymi komercyjnymi konsultacjami w mieście, a z drugiej zaprzeczają plotkom, jakoby nowy stadion miał poślizg. Nie, wszystko ma być zgodnie z planem.
-
Nowy projekt: Everton wreszcie odsłania karty
Przeciek się potwierdził, ale czwartkowy wieczór i tak był arcyciekawy. Wiemy już, jak będzie wyglądał nowy stadion Evertonu, wart kilkaset milionów funtów. Jest na czym zawiesić oko!
-
Liverpool: Everton pokaże stadion latem
Podczas kolejnej rundy konsultacji społecznych mamy wreszcie zobaczyć oficjalne i aktualne wizualizacje nowego stadionu Evertonu. Klub liczy, że budowa ruszy w 2020 i uda się ją zakończyć w 2023.
-
Liverpool: Everton spokojny o finansowanie stadionu
Podczas trwających w Cannes targów MIPIM przedstawiciele Evertonu zapewnili, że idą naprzód z planami nowego stadionu. O pieniądze strachu nie ma, choć stadion drożeje. Trudniej może być z uzyskaniem pozwolenia na budowę.