Anglia: Kolejny kamień milowy w budowie stadionu Evertonu
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Ostatni element ogromnej układanki został opuszczony na miejsce na trybunie wschodniej, kończąc 18 miesięcy skomplikowanych prac, które trwały od ułożenia pierwszego betonowego tarasu w sierpniu 2022 roku.
Reklama
Konstrukcyjnie kompletny
Gareth Jacques, dyrektor projektowy firmy inżynierskiej Laing O'Rourke, potwierdził: Konstrukcyjnie niecka stadionu jest kompletna. Jeśli weźmie się pod uwagę, że oprócz tarasu zespół wykonał także konstrukcję stalową i prefabrykaty betonowe na czterech trybunach, to jest to fantastyczne osiągnięcie
. Każdy z modułów tarasowych waży średnio niecałe 9,5 tony i został zabezpieczony taśmą o wysokiej wytrzymałości. Należy go także uszczelnić specjalną masą. W misie Everton Stadium znajdują się aż 33 km uszczelnienia.
Innowacyjne metody
W ramach prac zamontowano również zgodnie z harmonogramem 1988 schodów dwustopniowych. Mają one długość od 0,73 m do 14 m, a ich instalacja jest pierwszą wykonaną przez firmę Laing O'Rourke, podczas której zrezygnowano z bloków jednostopniowych ze względu na kilka kluczowych czynników. Taras z podwójnym stopniem znacznie zmniejsza liczbę potrzebnych podnośników i skraca czas pracy. Pomagają także w zabezpieczeniu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ponieważ podczas budowy stadionu piłkarskiego wszystkie prace wewnętrzne i wyposażenie zazwyczaj odbywają pod tarasem, więc zabezpieczenie przed złą pogodą jest najważniejsze. Obecnie montowane są także polerowane panele aluminiowe, które tworzą charakterystyczną beczkową okładzinę konstrukcji.
Co nowego?
Everton za pośrednictwem swojego kanału na YouTube opublikował film, który przedstawia obecną sytuację na budowie. Możecie go obejrzeć tutaj.
W ostatnich dniach pojawiła się także informacja, że dochodzenie w sprawie śmierci 26-letniego Michaela Jonesa, który zginął podczas pracy na stadionie Evertonu w sierpniu ubiegłego roku, przejmuje Inspektor ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa.
Reklama