Anglia: Rozpoczyna się kolejny etap budowy w Bramley-Moore Dock
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Mimo problemów z finansowaniem, budowa nowego stadionu Evertonu idzie pełną parą. Rozpoczęły się prace ziemne nad położeniem płyty boiska, które potrwają przez najbliższe kilka miesięcy. W związku z inwestycją pojawiają się jednak kolejne kłopoty. O co chodzi?
Reklama
Będzie dywan?
Pierwszym etapem jest wykopanie maty do palowania. Jest to warstwa kamienia pochodzącego z recyklingu, która została rozłożona na ubitym piasku pod stadionem, aby zapewnić solidną powierzchnię do pracy pojazdów i maszyn budowlanych. Następnie zostaną rozłożone nieprzepuszczalne membrany, które będą stanowić bazę dla prac przy następnych etapach. Na nich z kolei zostanie zainstalowany system gorącego powietrza, który będzie sterował ogrzewaniem murawy. Będzie on ułożony pod systemem drenażowym, który umożliwi również magazynowanie wody do nawadniania. Do tego dochodzą rury grzewcze i warstwa żwiru.
Powyżej znajdzie się już tylko dolna i górna strefa korzeniowa oraz trawa. Szacuje się, że siew trawy rozpocznie się w sierpniu i potrwa do początku października, po czym specjalistyczne maszyny wszyją w korzenie trawy włókna syntetyczne, aby je wzmocnić i zapewnić solidną powierzchnię. Włókna te pokryją około 5% powierzchni gry i są zaprojektowane tak, aby łączyć się z naturalnie rosnącą trawą, zapewniając wytrzymałość i trwałość.
Czarne chmury nad inwestycją
Firma szklarska zaangażowana w prowadzoną przez Lainga O'Rourke budowę stadionu Everton zaprzestała działalności. Stało się to zaledwie miesiąc po montażu pierwszej partii paneli elewacyjnych na stadionie Evertonu. Zamówienie obejmowało dostarczenie ścian osłonowych, aluminiowych ekranów przeciwdeszczowych i okładzin kompozytowych na stadion Bramley-Moore Dock w lutym 2023 roku.
W zeszłym miesiącu firma poinformowała w poście na LinkedIn, że robi ogromne postępy w realizacji prestiżowego projektu stadionu Evertonu
. Dodała, że jest w trakcie montażu przeszklenia w pochyłej ścianie osłonowej od strony południowej. Alucraft zainstalował także pierwszą partię paneli elewacyjnych i zaplanował kolejne instalacje. Nie jest jasne, czy od tego czasu zakończył prace na stadionie. Zlecenie dotyczyło dostarczenia ścian osłonowych, aluminiowych ekranów przeciwdeszczowych i okładzin kompozytowych na nowy stadion w lutym 2023 roku, dwa miesiące przed rozpoczęciem prac na miejscu. Alucraft zainstalował także pierwszą partię paneli elewacyjnych i zaplanował kolejne instalacje. Nie jest jasne, czy od tego czasu zakończył prace na stadionie.
Firma będąca częścią The Clarison Group wykazała stratę przed opodatkowaniem w wysokości 5,7 mln £. To ponad dwukrotnie więcej niż strata przed opodatkowaniem wynosząca 2,4 mln £ odnotowana rok wcześniej.
Na podstawie ostatnich obrotów i prognozowanych przepływów pieniężnych spółki [Clarison], której częścią jest [Alucraft], dyrektorzy ustalili, że [Clarison] jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań za okres do 31 grudnia 2024 r.
– czytamy w sprawozdaniu opublikowanym w styczniu.
Reklama