Asian Youth Games Stadium

Pojemność22 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoShantou
Kluby?
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztCNY 1.74 bln / mld
Czas budowy31/07/2019 - 31/12/2021
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Division Corp.

Reklama

Asian Youth Games Stadium – opis projektu

Obiekt powstaje w mieście portowym Shantou, znajdującym się w prowincji Guangdong. Budowa stadionu odbywa się zaledwie 50 m od brzegów Morza Południowochińskiego, w stworzonej na dawnych płyciznach dzielnicy Tagangwei. Arena ta ma być miejscem, gdzie odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia Azjatyckich Igrzysk Młodzieży 2021.

Stadion jest częścią pierwszej fazy inwestycji East Campus of Shantou University and the Asian Youth Conference Venue Project, która obejmuje także budowę hali gimnastycznej na 8000 miejsc, centrum konferencyjnego, boiska treningowego i platformy zewnętrznej do wydarzeń plenerowych. Budowa na terenie podmokłym wiązała się ze sporym wyzwaniem. Położenie fundamentów stadionu i pobliskiej hali poprzedziło wbicie 2768 pali rurowych.

Najbardziej charakterystycznym elementem Asian Youth Games Stadium jest dach. Sam projektant opisuje go jako „tańczące fale", co jest naturalnym odniesieniem do wpływu morza na miasto i jego mieszkańców. Ponadto wiemy, że stadion ma mieć dwukondygnacyjne trybuny i bieżnię lekkoatletyczną wokół boiska.

Dachy stadionu, hali i centrum konferencyjnego są ze sobą połączone, a całość stanowi jednolitą strukturę. Największa kratownica łukowa obiektu ma 120 m długości i waży 1000 ton. Była ona podnoszona partiami na wysokość, która w najwyższym punkcie przekroczyła 30 m. Ponadto zadaszenie posiada 11 warstw strukturalnych i dekoracyjnych.

Stadion ma powierzchnię konstrukcyjną 46 600 m2 i cztery kondygnacje naziemne. Centrum konferencyjne o powierzchni zabudowy 19 100 m2 pomieści 1000 osób w głównej sali. Po zakończeniu Azjatyckich Igrzysk Młodzieży, obiekt ma być wykorzystywany głównie do organizacji wydarzeń lekkoatletycznych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021