B&H Arena

Pojemność32 000
Kraj Bośnia i Hercegowina
MiastoSarajewo
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€40 M ($43.8 M)
Czas budowy?
Projekt AKSA d.o.o. Zenica

Reklama

B&H Arena – opis projektu

Dlaczego Bośni i Hercegowinie potrzebny jest stadion narodowy?

W Bośni i Hercegowinie brakuje nowoczesnych stadionów i od dłuższego czasu mówi się o konieczności budowy nowego obiektu bądź gruntownej modernizacji któregoś z już istniejących. Dotychczas jednak na większe inwestycje brakowało pieniędzy.

W stolicy kraju, Sarajewie, znajdują się dwa stadiony, na których może grać reprezentacja, duży Stadion Olimpijski w dzielnicy Koševo, na którym odbyła się ceremonia otwarcia zimowych igrzysk w 1984, a także mniejszy stadion Grbavica. Obydwa nie znajdują się jednak w najlepszym stanie technicznym, a kadra narodowa od lat preferuje rozgrywanie spotkań na stadionie Bilino Polje w Zenicy, który również do najnowocześniejszych nie należy.

Jak powstały plany stadionu narodowego Bośni i Hercegowiny?

Inicjatywę w końcu podjęły władze Novego Grada, gminy wchodzącej w skład Sarajewa (w zachodniej części miasta), które przy współpracy z federacją piłkarską Bośni i Hercegowiny zleciły opracowanie koncepcji architektonicznej nowego stadionu. Wizję przygotowało studio AKSA d.o.o. Zenica. Koncepcję zaprezentowano 13 marca 2018, podczas wizyty w Novim Gradzie przedstawicieli UEFA.

Co zakłada koncepcja stadionu narodowego Bośni i Hercegowiny?

Stadion ma być typowo piłkarski i spełniać wymogi 4 kategorii UEFA. Projekt cechuje dość prosta, choć elegancka i spójna forma. W pełni zadaszone trybuny podzielono na dwie kondygnacje. Boisko standardowo będzie znajdowało się na osi północ-południe, z trybuną główną na zachodzie. Początkowo założono pojemność na poziomie 30 305 widzów. Projekt otrzymał nazwę B&H Arena.

Ile może kosztować stadion narodowy Bośni i Hercegowiny?

Koszty realizacji projektu wstępnie szacowano na ok. 40 mln €. Pomysłodawcy liczyli na finansowe wsparcie od FIFA i UEFA. Grant na budowę stadionu miały ponoć przyznać również władze Malezji.

Gdzie początkowo planowano wybudować stadion narodowy Bośni i Hercegowiny?

Nowy stadion miał powstać na terenie gminy Novi Grad, w okolicy zwanej Halilovići, obok centrum edukacji, sportu i rekreacji "Safet Zajko" i nad brzegiem rzeki Miljacka, której bieg zamierzano nawet skorygować w związku z planowaną budową.

Gdzie wyznaczono nową działkę pod budowę stadionu narodowego Bośni i Hercegowiny?

27 lutego 2021 delegacja przedstawicieli lokalnych władz i działaczy sportowych odwiedziła Rajlovac (również na terenie Novego Grada), gdzie zaproponowano nową działkę pod stadion, zamiast terenów w Halilovići. Działka ta znajduje się bardziej na zachód, dalej od zabudowań, pomiędzy rzeką Miljacka i główną drogą łączącą Sarajewo z autostradą A1.

Jakie są najnowsze informacje w sprawie budowy stadionu narodowego Bośni i Hercegowiny?

Kiedy powrócono do tematu budowy stadionu narodowego Bośni i Hercegowiny?

Kolejne miesiące nie przynosiły żadnych konkretnych informacji na temat budowy stadionu. Temat odżył dopiero wiosną 2023, po tym jak nowym Ministrem Kultury i Sportu kantonu Sarajewo został Kenan Magoda.

18 kwietnia 2023 Kenan Magoda stwierdził na spotkaniu z burmistrzem sarajewskiej gminy Centar, Srđanem Mandiciem, że stworzenie stadionu narodowego jest teraz dla ministerstwa priorytetem. Wskazał on przy tym Stadion Olimpijski w dzielnicy Koševo jako potencjalny stadion narodowy, ale nie wykluczył też powstania nowego obiektu w innej lokalizacji.

Gdzie ostatecznie ma powstać stadion narodowy Bośni i Hercegowiny?

8 maja 2023 doszło do spotkania Kenana Magody z burmistrzem gminy Novi Grad, Semirem Efendiciem, na którym ustalono, że stadion narodowy powstanie w Novim Gradzie, w miejscu, które proponowano na początku 2021 (Rajlovac). Podano też nową pojemność stadionu, która ma wynosić 32 000 widzów.

Gmina dysponowała już planem zagospodarowania przestrzennego, uwzględniającym budowę stadionu, a także nowego węzła drogowego zapewniającego szybki dojazd. Władze były również w posiadaniu większości terenów.

Jakie działania podjęto w celu budowy stadionu narodowego Bośni i Hercegowiny?

Na spotkaniu uzgodniono, że gmina wraz z kantonem Sarajewo przeznaczą środki na kompletne uregulowanie kwestii własnościowych oraz opracowanie pełnej dokumentacji projektowej. Kolejnym krokiem mają być rozmowy z federacją piłkarską oraz przedstawicielami władz na różnych szczeblach w celu pozyskania funduszy.

Kiedy powstanie stadion narodowy Bośni i Hercegowiny?

Nie ma póki co konkretnych informacji, kiedy nowy stadion miałby powstać. Kluczowe w tej kwestii będzie zapewne dopięcie budżetu inwestycji. Projekt ma też swoich krytyków, wskazujących na to, że stadion będzie zbyt duży i nierentowny, lub że w pierwszej kolejności należałoby zmodernizować istniejące obiekty. Nie ulega jednak wątpliwości, że w Bośni i Hercegowinie potrzebny jest nowoczesny stadion, zgodny ze współczesnymi standardami.

Reklama

Wizualizacje