Stade Armand-Cesari

Pojemność16 500
Kraj Francja
MiastoFuriani
KlubySC Bastia
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€15.5 M ($16.6 M)
Czas budowy2024–2026
Projekt A+ Architecture

Reklama

Stade Armand-Cesari – opis projektu

Jak prezentuje się Stade Armand-Cesari?

Stade Armand-Cesari został otwarty 16 października 1932 (początkowo jako Stade du Docteur Luciani). Obiekt znajduje się w Furiani, na południowych przedmieściach Bastii, na Korsyce, a jego głównym użytkownikiem są piłkarze klubu SC Bastia. Pojemność stadionu wynosi 16 048 widzów.

Stadion miał okazję gościć m.in. pierwsze spotkanie finałowego dwumeczu Pucharu UEFA w 1978, w którym SC Bastia grała z PSV Eindhoven. Najgłośniejsze wydarzenie miało jednak miejsce 5 maja 1992, kiedy gospodarze mieli zmierzyć się w półfinale Pucharu Francji z Olympique Marsylia.

W związku z dużym zainteresowaniem, po stronie północnej wybudowano tymczasową trybunę na blisko 10 tys. widzów. Trybuna musiała powstać w bardzo krótkim okresie czasu, co doprowadziło do tragicznych w skutkach zaniedbań. Przed meczem wypełniona kibicami konstrukcja zawaliła się, w wyniku czego zmarło 18 osób, a ponad 2300 odniosło obrażenia.

Więcej o tragedii na stadionie Bastii można przeczytać w osobnym artykule

Po tragedii wzięto się za gruntowną modernizację stadionu. W 1994 powstała nowa trybuna za wschodnią bramką, w 1997 nowa trybuna główna (północna), w 2001 trybuna za zachodnią bramką, a w 2011 trybuna południowa. W ten sposób praktycznie przebudowano cały obiekt.

Z czasem stan areny zaczął się jednak pogarszać. W mediach pojawiły się m.in. obrazki ukazujące rozprutą tapicerkę siedzeń na trybunie VIP. Problemem był też silnie wiejący wiatr. W styczniu 2022 lokalne władze rozpoczęły konsultacje w sprawie dalszej modernizacji stadionu.

Kiedy powstała koncepcja modernizacji Stade Armand-Cesari?

Po kilku miesiącach konsultacji ustalono główne założenia dotyczące dalszych prac i ruszono z konkursem na koncepcję architektoniczną. 8 lipca 2022 wskazano trzy firmy, które miały powalczyć o stworzenie najlepszej wizji: Michel Remon et Associés, A+ Architecture oraz Origin Architecture.

26 listopada 2022 na Stade Armand-Cesari prezydent gminy aglomeracyjnej Bastii, Louis Pozzo di Borgo, zaprezentował zwycięską koncepcję. Na ceremonii obecni byli także inni wysocy rangą przedstawiciele miejscowych i regionalnych władz. Autorem wybranej koncepcji było studio A+ Architecture.

Co zakładają plany modernizacji Stade Armand-Cesari?

Koncepcja modernizacji Stade Armand-Cesari zakłada przebudowę trybuny za wschodnią bramką, zadaszenie obu trybun za bramkami i poszerzenie dachu nad trybuną północną i południową, dzięki czemu widownia ma być w pełni zadaszona. Obiekt ma także otrzymać elewację, która poza walorami dekoracyjnymi będzie chronić przed podmuchami wiatru.

Na stadionie powstaną dodatkowe pomieszczenia, m.in. na muzeum i restaurację na trybunie północnej oraz nową strefę VIP na trybunie południowej. Maszty oświetleniowe zostaną zlikwidowane, a ich rolę przejmą reflektory, które znajdą się w zadaszeniu. Obiekt po modernizacji zyska bardziej spójny wygląd, poprawie ulegnie jego standard i komfort odwiedzających. Pojemność trybun nie ulegnie większym zmianom i wyniesie 16,5 tys. widzów.

Kiedy Stade Armand-Cesari zostanie zmodernizowany?

Zakłada się, że prace ruszą w 2024 i potrwają dwa lata. Początkowo koszt realizacji inwestycji szacowano na 12 mln €, według późniejszych doniesień wzrósł on do 15,5 mln €. Duża część pieniędzy pochodzić ma z rządowego planu transformacji, innowacji i inwestycji dla Korsyki (PTIC), resztę kosztów ponieść mają władze Korsyki i gminy aglomeracyjnej Bastii.

Reklama

Wizualizacje