San Siro

Pojemność75 000
Kraj Włochy
MiastoMediolan
KlubyInter, AC Milan
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€300 M
Czas budowy?
Projekt Arco Associati

Reklama

San Siro – opis projektu

Jak prezentuje się San Siro?

Stadion San Siro w Mediolanie, na którym swoje spotkania rozgrywają dwa słynne kluby z tego miasta, AC Milan oraz Inter, istnieje od 1926. Po ostatniej dużej rozbudowie, która miała miejsce przed mundialem w 1990, obiekt jest największym stadionem we Włoszech, a jego charakterystyczne cechy pozwalają zaliczać go do najbardziej emblematycznych i rozpoznawalnych aren piłkarskich na świecie.

Czy Inter i AC Milan wyprowadzą się z San Siro?

Od pewnego czasu dyskutowano nad możliwością wyprowadzki utytułowanych klubów na nowy obiekt. Prym wiódł w tym AC Milan, ale również Inter rozważał różne opcje. Kiedy pierwsze pomysły Milanu nie wypaliły, kluby rozpoczęły prace nad planami nowego stadionu, który miałyby użytkować wspólnie, podobnie jak San Siro.

W 2019 powstały dwie koncepcje nowego stadionu od renomowanych pracowni, Populous oraz Manica i Progetto CMR. Pod koniec 2021 zdecydowano się na wybór wizji Populous. Nowy obiekt miał powstać tuż obok San Siro, który następnie planowano rozebrać. Projekt, nazwany „Katedrą”, miał nawiązywać do zabytkowej architektury Mediolanu.

Od początku 2023 coraz częściej pojawiały się sygnały, że AC Milan zamierza dążyć do budowy własnego stadionu, zamiast budować go razem z Interem. Obserwując to, Inter również zaczął poważnie przymierzać się do budowy własnego obiektu.

Zaczęto rozważać różne lokalizacje na terenie aglomeracji, ostatecznie oba kluby wybrały południowe przedmieścia: Rozzano (Inter) i San Donato Milanese (AC Milan). Koncepcje nowych stadionów w tych lokalizacjach pokazano jesienią 2023. Oba stadiony miały pomieścić po 70 tys. widzów, a plany przygotowane zostały odpowiednio przez Populous i Manica.

Jak postanowiono nakłonić Inter i AC Milan do pozostania na San Siro?

Plany wyprowadzki Interu i AC Milan poza miasto nie były na rękę władzom Mediolanu. Na prośbę radnego Alessandro De Chirico, lokalne studio Arco Associati (gł. arch. Giulio Fenyves) nieodpłatnie przygotowało studium rozważające modernizację San Siro, mającą być alternatywą dla budowy nowych stadionów na przedmieściach. Koncepcja zaprezentowana została w Radzie Miasta 31 stycznia 2024.

Co zakłada koncepcja renowacji San Siro przygotowana przez Arco Associati?

Koncepcja przygotowana przez Arco Associati zakłada stworzenie obok stadionu nowego placu wraz z dwoma wieżami, które miałyby stać się siedzibami Interu i Milanu. Największą zmianą na samym stadionie ma być utworzenie dwukondygnacyjnego pasa z lożami, który miałby powstać pomiędzy pierwszym i drugim poziomem trybun, co wiązałoby się z likwidacją górnych rzędów pierwszego piętra (tych, na które nachodzą dolne rzędy drugiego piętra).

Modernizacja ma obejmować ponadto odświeżenie i unowocześnienie całego stadionu, w tym montaż nowych, bardziej komfortowych siedzisk czy instalację paneli dźwiękochłonnych w zadaszeniu. Pojemność obiektu pozostałaby na podobnym poziomie, co dotychczas (75 tys. widzów, z czego 5 tys. miejsc znajdowałoby się w lożach).

Ile ma kosztować realizacja koncepcji Arco Associati?

Czas realizacji projektu oszacowano na dwa lata, przy czym prace mogłyby być prowadzone etapowo, w żadnym wypadku nie powinny też spowodować wyłączenia obiektu z użytku. Zakładany koszt inwestycji to 300 mln €, z czego 235 mln € miałyby pochłonąć prace na samym stadionie.

Rozważane są różne opcje finansowania, w całości przez samorząd, wspólnie z klubami, lub w całości przez kluby, jednak po podpisaniu długoletniej umowy dzierżawy, co umożliwiłoby im później czerpać całość przychodów generowanych przez odnowione San Siro.

Co da modernizacja San Siro?

Plany modernizacji powstały przede wszystkim aby nakłonić Inter i AC Milan do pozostania na San Siro. Renowacja jest z pewnością dużo tańszym rozwiązaniem od budowy nowych stadionów, ponadto drużyny pozostałyby w miejscu, gdzie grają od lat, a kibice uniknęliby dalekich wycieczek na przedmieścia. Powstanie dużej ilości nowych lóż na stadionie znacząco zwiększy możliwości czerpania zysków przez kluby, a cała modernizacja poprawi komfort wszystkich odwiedzających.

Poza kwestiami, które są istotne z biznesowego punktu widzenia, renowacja pozwoli ocalić San Siro, które jest obiektem kultowym i rozpoznawalnym na całym świecie. Wiele osób właśnie z tego powodu nie wyobraża sobie wyprowadzki Interu i AC Milan na nowy obiekt.

Czy San Siro może zostać rozebrane?

W razie opuszczenia San Siro przez kluby, lokalne władze mogłyby mieć problemy z utrzymaniem obiektu, dlatego już pojawiły się pomysły ewentualnej sprzedaży stadionu. Przed rozbiórką budynku chroni go prawo (w 2025 druga kondygnacja trybun osiągnie 70 lat, co oznacza, że legalnie rozebrać będzie można tylko najmłodsze, trzecie (górne) piętro wraz z dachem), ale brak należytego utrzymania może doprowadzić go do ruiny.

Brak możliwości rozbiórki stadionu uniemożliwia także ewentualną realizację projektu przygotowanego przez Populous, który zakłada budowę nowego stadionu tuż obok (koncepcja „Katedry” z 2019, w ostatnim czasie porzucona na rzecz planów budowy nowych stadionów na przedmieściach), stąd również modernizacja San Siro wydaje się najbardziej realnym planem na zatrzymanie klubów w Mediolanie.

Co prawda od decyzji wykluczającej możliwość rozbiórki San Siro ze względu na wartość kulturową złożono odwołanie, ale jego powodzenie jest bardzo niepewne. Poza tym sam plan modernizacji San Siro również może być konkurencyjny względem projektu „Katedry”.

Czy dojdzie do modernizacji San Siro?

8 marca 2024 doszło do spotkania burmistrza Giuseppe Sali z przedstawicielami klubów oraz dyrektorem generalnym firmy WeBuild, podczas którego omówiono możliwość przeprowadzenia modernizacji San Siro i porzucenia planów przeprowadzki. Po spotkaniu nic nie wydaje się być przesądzone, chociaż wcześniej plany budowy nowych stadionów na przedmieściach wyglądały już na bardzo zaawansowane.

Do czerwca 2024 kluby mają przedstawić swoje oczekiwania dotyczące renowacji San Siro, a firma WeBuild ma przygotować nowe studium wykonalności. Gdy to nastąpi, można spodziewać się dalszych informacji i decyzji w kwestii rozwiązania stadionowej dysputy w Mediolanie.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024