Nuovo stadio del Milan a San Donato

Pojemność70 000
Kraj Włochy
MiastoSan Donato Milanese
KlubyAC Milan
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€1 B ($1.05 B)
Czas budowy2025–2028
Projekt MANICA Architecture

Reklama

Nuovo stadio del Milan a San Donato – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego stadionu dla AC Milan w San Donato?

Stadion San Siro w Mediolanie, na którym swoje spotkania rozgrywają dwa słynne kluby z tego miasta, AC Milan oraz Inter, istnieje od 1926. Po ostatniej dużej rozbudowie, która miała miejsce przed mundialem w 1990, obiekt jest największym stadionem we Włoszech, a jego charakterystyczne cechy pozwalają zaliczać go do najbardziej emblematycznych i rozpoznawalnych aren piłkarskich na świecie.

Mimo tego, od pewnego czasu dyskutowano nad możliwością wyprowadzki utytułowanych klubów na nowy obiekt. Prym wiódł w tym zwłaszcza AC Milan. Kiedy pierwsze pomysły Milanu nie wypaliły, kluby rozpoczęły prace nad nowym stadionem, który miałyby użytkować wspólnie, podobnie jak San Siro.

W 2019 powstały dwie koncepcje nowego stadionu od renomowanych pracowni, Populous oraz Manica i Progetto CMR. Pod koniec 2021 zdecydowano się na wybór wizji Populous. Nowy obiekt miał powstać obok San Siro, który następnie planowano rozebrać. Projekt, nazwany „Katedrą”, miał nawiązywać do zabytkowej architektury Mediolanu.

Biurokratyczne procedury i konieczność odbycia konsultacji społecznych mocno spowolniły realizację projektu, a działacze Milanu po raz kolejny zaczęli rozważać budowę własnego obiektu w innej lokalizacji. Pod uwagę brano m.in. tor wyścigów konnych La Maura, a także miasto Sesto San Giovanni, położone ok. 10 km na północ od centrum Mediolanu.

Ostatecznie wybór padł na San Donato Milanese, oddalone o niespełna 10 km na południowy-wschód od centrum aglomeracji. Nowy stadion miał powstać w lokalizacji San Francesco, na działce położonej pomiędzy autostradą A1, a linią kolejową, tuż obok stacji kolejowej i w odległości ok. 1,5 km od stacji metra. Właścicielem terenu jest firma SportLifeCity. Wcześniej w tym miejscu planowano budowę dużej hali widowiskowo-sportowej.

Kiedy powstała wstępna koncepcja nowego stadionu w San Donato?

W czerwcu 2023 AC Milan wykupił 90% udziałów w SportLifeCity. W tym samym czasie do prac nad koncepcją nowego stadionu zaangażowano studio Manica (to samo, które wcześniej pracowało nad odrzuconą koncepcją nowego stadionu obok San Siro). 27 września 2023 zaprezentowane zostały wstępne wizualizacje nowego obiektu.

Jakie są założenia projektu budowy nowego stadionu w San Donato?

Stadion ma posiadać typowo piłkarski profil, a jego trybuny pomieszczą 70 tys. widzów. W otoczeniu areny powstać ma m.in. nowa siedziba AC Milan, muzeum i sklep klubowy, hotel, centrum komercyjno-rozrywkowe, a także parkingi oraz tereny zielone, planuje się też nowe drogi dojazdowe i ścieżki.

Obiekty mają przyciągać odwiedzających również poza dniami meczowymi, a jednym z celów projektu jest także nacisk na zrównoważony rozwój. Nowy stadion ma oferować widzom większy komfort, poprawę widoczności i lepsze doświadczenia meczowe. Na stadionie powstać ma m.in. taras z widokami na okolicę czy największe telebimy we Włoszech.

Umiejscowienie stadionu w pobliżu węzła autostrad A1 i A51 spowoduje, że tysiące osób dziennie będzie przejeżdżało obok niego, dzięki czemu łatwiej będzie pozyskać podmioty zainteresowane sponsoringiem tytularnym obiektu.

Kiedy powstanie nowy stadion w San Donato?

Według wstępnych szacunków prace mogłyby się rozpocząć w 2025, a nowy obiekt miałby być gotowy na początek sezonu 2028/29. Nie ma jeszcze szczegółów dotyczących kosztów, ale wstępne kalkulacje mówią, że projekt pochłonie przynajmniej miliard euro, z czego klub chciałby wnieść ok. ⅓ wkładu własnego, a reszta pochodzić ma z kredytów.

Co w tym czasie planuje Inter?

Należy dodać, że 12 października 2023 wstępną koncepcję nowego stadionu przedstawił również derbowy rywal Milanu, Inter. Nowy stadion Interu ma powstać w Rozzano, położonym ok. 10 km na południe od centrum Mediolanu. Główne założenia projektu są podobne: stadion ma pomieścić 70 tys. widzów, a budowa wstępnie planowana jest na lata 2025–2028. Oznacza to, że dwa główne kluby z Mediolanu mogą jednocześnie rozpocząć budowę nowych aren na przedmieściach i wkrótce wyprowadzą się z San Siro.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024