Qiddiya Stadium

Pojemność22 163
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoRijad
KlubyAl-Nassr FC, Al-Hilal Saudi FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 315 M
Czas budowy?

Reklama

Qiddiya Stadium – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego stadionu na zachód od Rijadu?

W 2019 zaprezentowany został megaprojekt o nazwie Qiddiya. Ma to być ogromny kompleks rozrywkowy mający powstać niecałe 50 km na zachód od Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Kompleks położony będzie w dolinie otoczonej z trzech stron wysokimi klifami. Znajdą się w nim m.in. parki rozrywki, hotele, centra handlowe, a nawet tor Formuły 1.

Częścią założenia będzie centrum sportu mające powstać ponad doliną, na skraju wysokiego klifu. Znajdzie się w nim m.in. hala sportowa oraz centrum sportów wodnych. Głównym elementem kompleksu ma być stadion piłkarski na ponad 22 tys. widzów.

Czym będzie się charakteryzować Qiddiya Stadium?

Stadion będzie posiadał trzypiętrowe trybuny, a trybuna główna znajdzie się po stronie wschodniej. Wąskie środkowe piętro widowni będzie strefą premium i wzbogacone zostanie o zróżnicowaną ofertę hospitality.

Obiekt zostanie wybudowany tuż nad brzegiem urwiska. Niezwykłe położenie topograficzne wykorzystane zostało przez architektów, którzy zrezygnowali z budowy trybun po stronie zachodniej, by widzowie mogli podziwiać panoramę doliny.

Nad stadionem powstanie owalny dach, wykraczający zasięgiem poza obrys trybun. Dach przykryje również przestrzeń po zachodniej stronie, na której „nominalnie” powinny znajdować się trybuny. Na poszyciu znajdą się panele fotowoltaiczne, które pokryją większość zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną, a od spodu zamontowane zostaną reflektory oświetleniowe.

Ponieważ w regionie rzadko występują deszcze, ważniejszą rolą dachu będzie zacienianie widowni i wspomaganie kontroli temperatury. Stadion zostanie wyposażony w system chłodzenia, którego elementem będą podziemne korytarze powietrzne.

Kiedy powstanie Qiddiya Stadium?

Według szacunkowych danych, koszt budowy stadionu wyniesie 315 mln $. Pierwotnie zakładano, że obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze w 2023, jednak budowa nie ruszyła zgodnie z planem. Według ostatnich informacji stadion ma być gotowy w 2026.

Jak wykorzystywany będzie Qiddiya Stadium?

Na początku 2022 ogłoszone zostało partnerstwo z dwoma utytułowanymi klubami z Rijadu, Al-Hilal i Al-Nasr, które po oddaniu stadionu do użytku mają rozgrywać na nim swoje mecze. Z kolei na początku 2023 Arabii Saudyjskiej przyznano organizację Pucharu Azji 2027. W ramach turnieju na Qiddiya Stadium mają się odbyć spotkania fazy grupowej oraz ⅛ finału.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023