Prince Mohammed bin Salman Stadium

Pojemność45 000
Kraj Arabia Saudyjska
MiastoRijad
KlubyAl-Nassr FC, Al-Hilal Saudi FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$315 M
Czas budowy?
Projekt Populous

Reklama

Prince Mohammed bin Salman Stadium – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego stadionu w Qiddiya?

Czym jest Qiddiya?

W 2017 ogłoszono projekt o nazwie Qiddiya, jedno z ogromnych przedsięwzięć mających być zrealizowanych w ramach programu Saudi Vision 2030. W 2018 powstała spółka Qiddiya Investment Company należąca do Public Investment Fund, której zadaniem ma być przeprowadzenie inwestycji. W 2019 ogłoszono rozpoczęcie realizacji projektu.

Megaprojekt Qiddiya to ogromny kompleks rozrywkowy mający powstać niecałe 50 km na zachód od Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Kompleks położony będzie w górach Tuwajk, w dolinie otoczonej z trzech stron wysokimi klifami. Znajdą się w nim m.in. parki rozrywki, hotele, centra handlowe, a nawet tor Formuły 1.

Kiedy powstały plany stadionu w Qiddiya?

W ramach Qiddiya zaplanowano także centrum sportu mające powstać ponad doliną, na skraju wysokiego, 200-metrowego klifu. W ramach kompleksu powstać miała m.in. hala sportowa oraz centrum sportów wodnych. Głównym elementem ośrodka miał być stadion piłkarski. Projekt stadionu stworzyła w 2019 znana pracownia Populous.

Co zakładały pierwotne plany nowego stadionu w Qiddiya?

Obiekt miał powstać nad brzegiem stromego klifu, bez trybuny po stronie wschodniej, dzięki czemu część widzów miała otrzymać widok na dolinę. Stadion przykryć miał owalny dach z lustrzanym spodem. Obiekt miał również być chłodzony.

Dlaczego zmodyfikowano plany nowego stadionu w Qiddiya?

Projekt stadionu był częścią kandydatury Arabii Saudyjskiej na organizację piłkarskiego Pucharu Azji 2027. Jego pojemność miała wynosić ok. 22 tys. widzów, choć pojawiały się także doniesienia, że obiekt pomieści 40 tys. osób, co umożliwiłoby organizację na nim meczów mistrzostw świata, które Arabia Saudyjska chciała zorganizować wspólnie z Egiptem i Grecją w 2030, a po fiasku tej inicjatywy, już samodzielnie w 2034.

Na początku 2023 Arabia Saudyjska otrzymała prawo do organizacji Pucharu Azji 2027, a nowy stadion w Qiddiya został potwierdzony jako jedna z aren tego turnieju. Z kolei w październiku 2023 okazało się, że kandydatura Arabii Saudyjskiej na organizację Mistrzostw Świata 2034 została zgłoszona jako jedyna i to w tym kraju odbędzie się mundial.

Przyznanie organizacji mundialu było znaczącym impulsem dla projektu nowego stadionu w Qiddiya. Pod koniec 2023 ruszyła procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie głównego wykonawcy obiektu, a w styczniu 2024 zaprezentowano nowe, znacznie zmodyfikowane plany nowej areny, przygotowane ponownie przez Populous.

Jakie zmiany przyniósł nowy projekt stadionu w Qiddiya?

Uaktualniony projekt niesie radykalną zmianą wyglądu stadionu i podniesienie pojemności do 45 tys. widzów. Zachowano natomiast charakterystyczne otwarcie po stronie zachodniej z widokiem na dolinę. Przy okazji prezentacji nowego projektu ujawniono również nową nazwę obiektu, który ma nosić imię księcia koronnego i premiera Arabii Saudyjskiej, Muhammada ibn Salmana.

Jaki będzie Prince Mohammed bin Salman Stadium?

Obiekt zostanie wybudowany tuż nad brzegiem urwiska. Niezwykłe położenie topograficzne wykorzystane zostało przez architektów, którzy zrezygnowali z budowy trybun po stronie zachodniej, by widzowie mogli podziwiać panoramę doliny. Z pozostałych stron powstaną trzypiętrowe trybuny o pojemności 45 tys. widzów.

W wyglądzie zewnętrznym wyróżnić można pokryte ekranami LED sześciany oraz wysokie, prostokątne portale, które składają się na nieszablonowy, futurystyczny wizerunek areny. Stadion będzie wyposażony w nowoczesne i drogie technologie, w tym zamykany dach oraz składaną murawę, a także zaawansowaną technikę hologramową i telekomunikacyjną.

Ogromne otwarcie po stronie zachodniej również będzie można zamknąć, tworząc w ten sposób dużą ścianę LED, którą można będzie wykorzystać np. do wyświetlania filmów, transmisji na żywo czy przy zawodach e-sportowych.

Stadion zostanie wyposażony w ekologiczny system chłodzenia, którego elementami mają być ulokowany pod ziemią zbiornik wodny oraz podziemne korytarze powietrzne.

Niezwykłe położenie, awangardowy design, wielofunkcyjność i nowoczesne technologie uczynią stadion wyjątkowym dziełem architektury, wyznaczającym nowe kierunki w rozwoju aren sportowych.

Jak wykorzystywany będzie Prince Mohammed bin Salman Stadium?

Mnogość funkcji i technologii uczynią ze stadionu wielofunkcyjną arenę, na której poza meczami piłkarskimi będzie można organizować szereg innych wydarzeń i imprez kulturalnych. Konwersja pomiędzy różnymi trybami funkcjonowania ma zajmować maksymalnie kilka godzin i umożliwiać organizację odrębnych eventów o innym profilu w ciągu jednego dnia.

Jedną z głównych idei projektu jest możliwość wykorzystania obiektu do rozgrywek e-sportowych. W grudniu 2023 ogłoszono projekt Gaming & Esports District, który ma być realizowany w ramach Qiddiya City i zakłada powstanie budynku dedykowanego sportom elektronicznym. Komplementarny stadion, wyposażony w nowoczesne technologie, wzbogaci jeszcze tą ofertę i uczyni z Qiddya prawdziwą mekkę dla graczy oraz fanów e-sportu.

Podstawową rolą stadionu będzie jednak organizacja meczów piłkarskich. Obiekt został wyznaczony do roli jednej z aren ważnych imprez międzynarodowych organizowanych w Arabii Saudyjskiej: Pucharu Azji 2027 i Mistrzostw Świata 2034, jak również zostanie wykorzystany przy okazji Igrzysk Azjatyckich 2034, które mają się odbyć w Rijadzie.

Na początku 2022 ogłoszone zostało partnerstwo z dwoma utytułowanymi klubami z Rijadu, Al-Hilal i Al-Nasr, które po oddaniu stadionu do użytku mają rozgrywać na nim swoje mecze. Stadion ma też gościć inne istotne rozgrywki, jak finały Pucharu Króla czy mecze reprezentacji kraju.

Kiedy powstanie Prince Mohammed bin Salman Stadium?

Procedurę przetargową mającą na celu wyłonienie głównego wykonawcy obiektu rozpoczęto pod koniec 2023. Według założeń, stadion ma zostać oddany do użytku przed końcem 2026, by być gotowym na organizację meczów Pucharu Azji 2027. Spodziewany koszt budowy stadionu to 315 mln $.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023