Arabia Saudyjska: Projekt supermiasta powraca w nowej odsłonie
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Saudyjskie miasto sportu powraca. Projekt Qiddiya został po raz pierwszy zaprezentowany w 2018 roku i miał być odzwierciedleniem ambicji księcia koronnego Mohammeda Bin Salmana, ale plany te zweryfikowały liczne opóźnienia. Jednak wraz z przyznaniem Arabii Saudyjskiej organizacji MŚ 2034 , plan supermiasta wrócił w ulepszonym wydaniu.
Reklama
Supermiasto z widokiem na dolinę
Nową wizję Qiddiya ogłoszono bez dokładnej wyceny ani konkretnej daty otwarcia, ale opisano ją jako „kamień węgielny Wizji 2030”, która ma na celu zdywersyfikowanie gospodarki od eksportu ropy do końca dekady. Według planu supermiasto stworzy przestrzeń dla 600 000 osób, a wszystko to na powierzchni około dwukrotnie większej od Waszyngtonu. Znajdą się na nim różnorodne miejsca wypoczynku i rozrywki takie jak: 43 obiekty sportowe i tor wyścigowy, 12 parków tematycznych (w tym Six Flags), 15 szpitali oraz budynki mieszkalne. Znajdą się w nim także stadion piłkarski, na którym odbędą się Mistrzostwa Świata w 20234 roku, dzielnica gier i e-sportu oraz największe na świecie muzeum olimpijskie.
Stadion o pojemności 22 163 miejsc będzie trzypiętrowy, bez trybuny po stronie zachodniej, tak aby widzowie mogli podziwiać panoramę doliny. Obiekt miał być oddany do użytku już w 2023 roku i miał służyć drużynom Al-Hilal i Al-Nassr, ale z powodu opóźnień jego budowa zostanie zakończona najwcześniej w 2026 roku. Wzniesienie tego stadionu pochłonie najprawdopodobniej około 315 mln $. Na Qiddiya Stadium mają się odbyć spotkania fazy grupowej oraz ⅛ finału w ramach Mistrzostw Świata 2034. Qiddiya z tego tytułu spodziewa się 48 milionów gości rocznie; 1,8 miliona z nich przyjedzie wyłącznie w celu oglądania meczów piłki nożnej.
© Populous
Zdążą na mundial?
Dopiero na początku grudnia saudyjscy urzędnicy przyznali, że niektóre sztandarowe projekty „Wizji 2030” są opóźnione, a realizacja niektórych z nich przesunięta na 2033 lub nawet 2035 rok. Jak dotąd w najbardziej zaawansowanej fazie budowy jest główny park wodny (61%) oraz park rozrywki Six Flags (59%), w którym znajdzie się najszybsza i najwyższa kolejka górska na świecie: Falcon's Flight.
Bloomberg poinformował, że rząd Arabii Saudyjskiej, który co roku prognozuje deficyty budżetowe do 2026 roku, zdecydował się opóźnić projekty „w celu budowania potencjału i uniknięcia ogromnej presji inflacyjnej oraz wąskich gardeł w dostawach” – powiedział minister finansów Mohammed Al Jadaan. Nie określił jednak, jakich projektów to dotyczy.
© Populous
Na pierwszym planie ogromne pieniądze
Qiddiya Investment Company, której przewodniczy, podpisała dotychczas kontrakty o wartości 2,7 mld $, a jeśli chodzi o finansowanie, projekt ma zabezpieczenie w postaci państwowego funduszu majątkowego, zwanego Funduszem Inwestycji Publicznych, który dysponuje aktywami o wartości około 700 mld $. Plan zakłada, że po ukończeniu budowy, Qiddiya utworzy ponad 325 000 miejsc pracy i zwiększy PKB o 36 mld $ każdego roku.
© Populous
Reklama