Stadio Piedicastello

Pojemność12 000
Kraj Włochy
MiastoTrydent
Kluby-
KategoriaProjekt autorski
Koszt-
Czas budowy-
Projekt Studio Campomarzio

Reklama

Stadio Piedicastello – opis projektu

Pracownia Campomarzio zaproponowała niesamowite połączenie wielu funkcji w spektakularnej lokalizacji. Niedaleko centrum Trydentu, po zachodniej stronie rzeki Adygi, znajdują się opuszczone tereny po fabryce cementu. Tam właśnie miałoby powstać nowe serce miasta, bijące na co dzień, a nie tylko w dni wielkich wydarzeń.

Pracownia zasugerowała zachowanie historycznych kominów po dawnym zakładzie i narysowanie pomiędzy nimi osi symetrii kompleksu. Po jego południowej stronie miałby się znaleźć stadion. Sam w sobie zwyczajny, dla ok. 12 tys. widzów. Jednak pod boiskiem przewidziano miejsce na centrum wystawiennicze o powierzchni aż 7300 m2!

To oczywiście oznacza uniesienie obiektu wyżej, ale i tak w cieniu kominów i – przede wszystkim – stromego zbocza unoszących się w kierunku zachodu Alp. Poza stadionem sprzężonym z funkcją komercyjną miałoby się tu znaleźć aż 6 tys. m2 sklepów, 13 tys. m2 mieszkań, 9,5 tys. m2 parku i 8,7 tys. m2 otwartych przestrzeni publicznych. A samochody? Miejsce dla nich znajdzie się dopiero pod ziemią – zarówno pod stadionem, jak i pod innymi budynkami.

Wizja nazwana przez Campomarzio „Concilium” jest częścią debaty publicznej na temat przyszłości Trydentu. Nie jest wiążącym planem ze strony samorządu.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2017