Hangzhou International Sports Center Stadium

Pojemność60 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoHangzhou
KlubyZhejiang FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt Zaha Hadid Architects

Reklama

Hangzhou International Sports Center Stadium – opis projektu

Kiedy powstała koncepcja nowego stadionu piłkarskiego w Hangzhou?

W 2021 ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną nowego kompleksu sportowego w Hangzhou, którego głównym elementem miał być 60-tysięczny, typowo piłkarski stadion. Do konkursu zaproszono renomowane pracownie architektoniczne. W marcu 2022 wybrano zwycięską koncepcję, której autorem było brytyjskie studio Zaha Hadid Architects.

Jaki będzie nowy kompleks sportowy w Hangzhou?

Kompleks ma powstać na dynamicznie rozwijających się zachodnich przedmieściach Hangzhou, w tzw. Future Science and Technology District. Wyznaczona działka ma powierzchnię 26,39 ha. W jej pobliżu znajdują się stacje metra linii 3, 5 i 16.

Poza głównym elementem kompleksu, którym będzie stadion, projekt obejmuje również dwa inne duże obiekty. Będą to: hala widowiskowo-sportowa na 19 tys. widzów oraz kryty kompleks pływacki z dwoma 50-metrowymi basenami i widownią na 800 osób.

Wszystkie trzy budynki będą położone blisko siebie. Łączyć je będzie podwyższona platforma o powierzchni 45 tys. m², pod którą znajdą się różne pomieszczenia, m.in. hale treningowe, szatnie, biura, sklepy, restauracje i kawiarnie. Resztę otoczenia stanowić będą tereny parkowe z akwenami, placami, ścieżkami i boiskami treningowymi.

Czym charakteryzować się będzie stadion w nowym kompleksie sportowym w Hangzhou?

Stadion otrzyma formę białego, płaskiego dysku o owalnym obrysie, z delikatnie wyprofilowanym w kształt siodła dachem. Elewację utworzą poziome listwy, które dzięki łagodnym wklęsłościom i zakrzywieniom nadadzą arenie oryginalną, futurystyczną formę. W powstałych w ten sposób wgłębieniach znajdzie się miejsce na tarasy widokowe zaopatrzone w gastronomię. Nocą arena będzie mogła być podświetlana.

Złożona z wielu warstw fasada inspirowana jest tarasowymi plantacjami herbaty, spotykanymi na wzgórzach w okolicach Hangzhou. Powierzchnię dachu urozmaicą podążające za kształtem konturu eliptyczne pręgi; motyw ten widoczny będzie również na dachu hali sportowej oraz kompleksu pływackiego. Spory fragment dachu stadionu pokryty zostanie transparentną powłoką.

Boisko na stadionie położone będzie wzdłuż osi północ-południe. Widownia podzielona zostanie na trzy kondygnacje, za wyjątkiem trybuny za jedną z bramek, gdzie poziom dolny i środkowy zostaną ze sobą połączone, by ułatwić najzagorzalszym kibicom tworzenie meczowych choreografii.

Obiekt będzie spełniał wysokie standardy w kwestii zrównoważonego rozwoju. Kompleks ma wykorzystywać wodę deszczową i energię z odnawialnych źródeł, a prześwitująca fasada stadionu pozwoli na naturalną wentylację wnętrza. Projekt został zoptymalizowany pod kątem wykorzystania możliwie jak najmniejszej ilości materiałów, a te które zostaną użyte do budowy, mają w miarę możliwości pochodzić z recyklingu oraz z lokalnych źródeł.

Nowy stadion będzie pierwszym profesjonalnym obiektem piłkarskim w Hangzhou. W mieście znajdują się już co prawda dwa duże stadiony (Yellow Dragon Stadium i Hangzhou Sports Park Stadium), ale oba posiadają bieżnię lekkoatletyczną.

Prawdopodobnym gospodarzem nowej areny będzie klub piłkarski Zhejiang FC. Poza meczami piłkarskimi na stadionie będą mogły odbywać się zawody w innych dyscyplinach, a także imprezy pozasportowe. Dzięki urozmaiconej ofercie, dodatkowym udogodnieniom, funkcjom komercyjnym i terenom rekreacyjnym, kompleks ma przyciągać ludzi nie tylko podczas organizowanych na nim wydarzeń.

Reklama

Wizualizacje