Hangzhou International Sports Center Stadium

Pojemność60 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoHangzhou
KlubyZhejiang FC
KategoriaProjekt realizowany
KosztCNY 2.917 B ($403 M)
Czas budowy2023–2027
Projekt Zaha Hadid Architects
Wykonawca China Construction Third Engineering Bureau

Reklama

Hangzhou International Sports Center Stadium – opis projektu

Kiedy powstała koncepcja nowego stadionu piłkarskiego w Hangzhou?

W 2021 ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną nowego kompleksu sportowego w Hangzhou, którego głównym elementem miał być 60-tysięczny, typowo piłkarski stadion. Do konkursu zaproszono renomowane pracownie architektoniczne. W marcu 2022 wybrano zwycięską koncepcję, której autorem było brytyjskie studio Zaha Hadid Architects.

Kiedy powstanie Hangzhou International Sports Center Stadium?

Relację z budowy Hangzhou International Sports Center Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Budowa głównego stadionu rozpoczęła się w październiku 2023. Głównym wykonawcą zostało China Construction Third Engineering Bureau, a koszt budowy stadionu ma wynieść 2,917 mld yuanów. Budowa całego kompleksu ruszyła z pełną mocą w lutym 2024, kiedy rozpoczęły się również prace nad halą sportową i basenem. Koszt całej inwestycji to 9,58 mld yuanów, a jej zakończenie spodziewane jest w kwietniu 2027.

Jaki będzie nowy kompleks sportowy w Hangzhou?

Kompleks ma powstać na dynamicznie rozwijających się zachodnich przedmieściach Hangzhou, w tzw. Future Science and Technology District. Wyznaczona działka ma powierzchnię 26,39 ha. W jej pobliżu znajdują się stacje metra linii 3, 5 i 16.

Poza głównym elementem kompleksu, którym będzie stadion, projekt obejmuje również dwa inne duże obiekty. Będą to: hala widowiskowo-sportowa na 18 tys. widzów oraz kryty kompleks pływacki z 50-metrowym basenem i widownią na 3 tys. osób.

Wszystkie trzy budynki będą położone blisko siebie. Łączyć je będzie podwyższona platforma o powierzchni 45 tys. m², pod którą znajdą się różne pomieszczenia, m.in. hale treningowe, szatnie, biura, sklepy, restauracje i kawiarnie. Resztę otoczenia stanowić będą tereny parkowe z akwenami, placami, ścieżkami i boiskami treningowymi.

Czym charakteryzować się będzie stadion w nowym kompleksie sportowym w Hangzhou?

Stadion otrzyma formę białego, płaskiego dysku o owalnym obrysie, z delikatnie wyprofilowanym w kształt siodła dachem. Elewację utworzą poziome listwy, które dzięki łagodnym wklęsłościom i zakrzywieniom nadadzą arenie oryginalną, futurystyczną formę. W powstałych w ten sposób wgłębieniach znajdzie się miejsce na tarasy widokowe zaopatrzone w gastronomię. Nocą arena będzie mogła być podświetlana.

Złożona z wielu warstw fasada inspirowana jest tarasowymi plantacjami herbaty, spotykanymi na wzgórzach w okolicach Hangzhou. Powierzchnię dachu urozmaicą podążające za kształtem konturu eliptyczne pręgi; motyw ten widoczny będzie również na dachu hali sportowej oraz kompleksu pływackiego. Spory fragment dachu stadionu pokryty zostanie transparentną powłoką.

Boisko na stadionie położone będzie wzdłuż osi północ-południe. Widownia podzielona zostanie na trzy kondygnacje, za wyjątkiem trybuny za jedną z bramek, gdzie poziom dolny i środkowy zostaną ze sobą połączone, by ułatwić najzagorzalszym kibicom tworzenie meczowych choreografii.

Obiekt będzie spełniał wysokie standardy w kwestii zrównoważonego rozwoju. Kompleks ma wykorzystywać wodę deszczową i energię z odnawialnych źródeł, a prześwitująca fasada stadionu pozwoli na naturalną wentylację wnętrza. Projekt został zoptymalizowany pod kątem wykorzystania możliwie jak najmniejszej ilości materiałów, a te które zostaną użyte do budowy, mają w miarę możliwości pochodzić z recyklingu oraz z lokalnych źródeł.

Nowy stadion będzie pierwszym profesjonalnym obiektem piłkarskim w Hangzhou. W mieście znajdują się już co prawda dwa duże stadiony (Yellow Dragon Stadium i Hangzhou Sports Park Stadium), ale oba posiadają bieżnię lekkoatletyczną.

Prawdopodobnym gospodarzem nowej areny będzie klub piłkarski Zhejiang FC. Poza meczami piłkarskimi na stadionie będą mogły odbywać się zawody w innych dyscyplinach, a także imprezy pozasportowe. Dzięki urozmaiconej ofercie, dodatkowym udogodnieniom, funkcjom komercyjnym i terenom rekreacyjnym, kompleks ma przyciągać ludzi nie tylko podczas organizowanych na nim wydarzeń.

Reklama

Wizualizacje