Hangzhou Sports Park Stadium

Pojemność80 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoHangzhou
Kluby-
Inauguracja 11.08.2019
Czas budowy 2009–2019
Projekt NBBJ, CCDI

Reklama

Hangzhou Sports Park Stadium – opis stadionu

Jak wyglądał początek budowy nowego stadionu w Hangzhou?

Ceremonialne wbicie pierwszej łopaty miało miejsce 26 grudnia 2009, choć właściwa budowa stadionu rozpoczęła się w 2011. Obiekt powstawał jako główna arena mającego powstać nad brzegiem rzeki Qiantang Jiang ogromnego kompleksu, obejmującego też m.in. halę widowiskowo-sportową na 18 000 widzów, połączoną z krytym basenem olimpijskim, centrum konferencyjno-wystawiennicze, a także kompleks kortów tenisowych z kortem centralnym wyposażonym w trybuny dla 10 000 osób oraz rozsuwany dach. Projekt stadionu stworzyła amerykańska firma NBBJ we współpracy z lokalną pracownią CCDI.

Kiedy skończono budować stadion w Hangzhou?

Pierwotne plany zakładały zakończenie budowy już w 2013, jednak dopiero w maju 2016 obiekt osiągnął stadium bliskie ukończenia. Brakowało jeszcze detali, spośród których jednym z najbardziej rzucających się w oczy był brak bieżni lekkoatletycznej. Z pełnym zakończeniem prac i oddaniem stadionu do użytku nie spieszono się zanadto, dopiero latem 2019 ułożono bieżnię, a 11 sierpnia 2019 odbyła się pierwsza impreza, którą był koncert Wang Leehoma (miał się on odbyć dzień wcześniej, ale w związku z tajfunem Lekima został przełożony; w wydarzeniu udział wzięło 50 000 widzów). W 2023 stadion ma być główną areną igrzysk azjatyckich.

Jak duży jest stadion w Hangzhou?

Obiekt może pomieścić 80 000 widzów, co w momencie otwarcia pozwalało zaliczyć go do grona trzech największych stadionów w Chinach (obok Guangdong Stadium i „Ptasiego Gniazda”). Stadion posiada trzypoziomowe trybuny okalające bieżnię dookoła (jedynie za północnym łukiem w drugim i trzecim pierścieniu stworzono lukę, przez którą widać płynącą nieopodal rzekę). Trybuny okala stalowy szkielet tworzący jednocześnie zadaszenie oraz elewację zewnętrzną. Szkielet ten pokryto metalowymi segmentami ukształtowanymi na wzór płatków kwiatów (łącznie jest 28 dużych płatków i 27 mniejszych), dzięki czemu arena z zewnątrz przypominać ma kwiat lotosu. Podobny motyw lotosu posiada również wybudowany nieopodal stadionu kort centralny kompleksu tenisowego. Obok powstał także stadion treningowy z bieżnią.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022