Power Horse Stadium

Pojemność25 000
Kraj Hiszpania
MiastoAlmería
KlubyUD Almería
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 18 M
Czas budowy2021–?

Reklama

Power Horse Stadium – opis projektu

Jak powstały plany przebudowy stadionu w Almeríi?

Stadion w Almeríi został otwarty 31 lipca 2004. Obiekt powstał w związku z XV Igrzyskami Śródziemnomorskimi w 2005, których był główną areną. Stadion posiadał bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną przez zadaszone trybuny mogące pomieścić 15 000 widzów (w sezonie 2007/08 pojemność zwiększono do 23 000 widzów). Gospodarzem areny zostali piłkarze UD Almería, którzy przenieśli się z Estadio Juan Rojas.

Obecność bieżni lekkoatletycznej była dla klubu piłkarskiego problemem, czego wyrazem była instalacja tymczasowych trybun za bramkami w sezonie 2012/13. Wyłączyło to z użytkowania bieżnię, a także sektory na łukach, przez co pojemność obiektu spadła z powrotem do 15 000 widzów.

W sierpniu 2019 nowym prezydentem klubu został Saudyjczyk Turki Al-Sheikh, a jedną z jego pierwszych obietnic była przebudowa stadionu. Plany przedstawiono 19 sierpnia 2020 w miejskim ratuszu, a 8 października 2020 koncepcja została upubliczniona.

Jakie są założenia koncepcji przebudowy stadionu w Almeríi?

Plan zakłada przebudowę stadionu w dwóch fazach, a realizacja całego projektu ma kosztować ponad 18 mln €. W pierwszej fazie powstać ma nowa fasada, a krzesełka zostaną przemalowane na kolor czerwony, który stanie się dominującą barwą na stadionie. Ponadto kompleksowy remont przejdą pomieszczenia wewnątrz obiektu.

W drugiej fazie prace objąć mają obniżenie płyty boiska i przebudowę trybun na typowo piłkarski układ, w związku z czym bieżnia lekkoatletyczna zostanie zlikwidowana. Zamiast tymczasowych, metalowych konstrukcji, za bramkami staną permanentne, żelbetowe trybuny. Dzięki przebudowie pojemność stadionu zwiększy się do 25 000 widzów. Obiekt powinien zachować jednak dotychczasowy, owalny kształt.

Kiedy przebudowany zostanie stadion w Almeríi?

Po przyznaniu koncesji na użytkowanie stadionu przez klub na kolejne 25 lat, w sierpniu 2021 rozpoczęto prace związane z I fazą przebudowy. Ich zakończenie uświetniono koncertem, który odbył się 30 lipca 2022. W międzyczasie obiekt zyskał także sponsora tytularnego, w związku z czym od 1 lipca 2022 nosi nazwę Power Horse Stadium (zamiast Estadio de los Juegos Mediterráneos).

Klub ma nadzieję na rozpoczęcie II fazy przebudowy w sezonie 2023/24. Ma być ona realizowana etapami, by na stadionie mogły odbywać się mecze UD Almería.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024