Stadio Renato Curi

Pojemność18 000
Kraj Włochy
MiastoPerugia
KlubyAC Perugia
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 74 M ($ 79 M)
Czas budowy05/2024 – 05/2026
Projekt GAU Arena

Reklama

Stadio Renato Curi – opis projektu

Kiedy powstały plany nowego Stadio Renato Curi?

Stadio Renato Curi w Perugii powstał w 1975. W ostatnim czasie obiekt znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym. Już od początków XXI pojawiały się projekty jego kompleksowej modernizacji bądź zastąpienia zupełnie nowym stadionem, jednak póki co żaden z pomysłów nie doczekał się realizacji.

We wrześniu 2022 w mediach pojawiły się doniesienia o grupie prywatnych inwestorów, którzy pracują nad kolejnym projektem nowego Stadio Renato Curi. W październiku 2022 klub AC Perugia potwierdził te doniesienia. 13 stycznia 2023 grupa inwestorów na czele z prezydentem AC Perugia, Massimiliano Santopadre, spotkała się w Palazzo dei Priori z burmistrzem miasta, by przedstawić swoje plany.

Następnie, w ciągu dwóch tygodni, założono spółkę Arena Curi srl, która miała być odpowiedzialna za prowadzenie inwestycji. 9 lutego 2023 w Urzędzie Miasta został złożony projekt oraz plan inwestycyjny. Według wstępnych doniesień, budowa nowego stadionu mogłaby się rozpocząć w maju 2024 i potrwałaby dwa lata. Szacowany koszt realizacji projektu to 74 mln €, z czego wkład miasta miałby wynieść 12 mln €.

Co zakłada projekt nowego Stadio Renato Curi?

Autorem koncepcji nowej areny jest studio GAU Arena (gł. arch. Gino Zavanella), które wcześniej pracowało m.in. nad projektem nowego stadionu Juventusu. Projekt zakłada powstanie zupełnie nowego obiektu, który miałby stanąć w miejscu starego Stadio Renato Curi. Nowy stadion najprawdopodobniej również otrzyma imię Renato Curiego.

Nowy Stadio Renato Curi będzie mógł pomieścić 18 000 widzów. Stadion otrzyma zwartą, prostokątną bryłę z zaokrąglonymi narożnikami. Trybuny w pełni przykryje częściowo przeszklone zadaszenie, a z zewnątrz osłoni je elewacja wzbogacona o multimedialny ekran na jednym z narożników. Przy innym narożniku dobudowany zostanie hotel, na którego dachu ma się znaleźć ogród.

Na trybunie głównej, nieco wyższej od pozostałych, znajdą się loże i strefy hospitality. Obiekt zostanie wyposażony w sztuczne oświetlenie zamontowane na krawędzi dachu. Częścią stadionu mają być powierzchnie przeznaczone pod restauracje, sklepy i inne obiekty komercyjne. W obiekcie ma się znaleźć centrum medyczne, a także siedziba miejskiej policji.

Projekt jest prosty i nowoczesny, zgodny z najnowszymi trendami i standardami. Wydaje się on jednak bliźniaczo podobny do koncepcji nowego Stadio Partenio w Avellino, który został stworzony przez tę samą pracownię. Największą rozbieżnością, jaką cechuje projekt dla Perugii, jest hotel mający stanąć przy jednym z narożników.

Reklama

Wizualizacje