Bodø/Glimts nye stadion

Pojemność10 000
Kraj Norwegia
MiastoBodø
KlubyFK Bodø/Glimt
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy2022–2024
Projekt Gottlieb Paludan Architects, Advansia

Reklama

Bodø/Glimts nye stadion – opis projektu

Kiedy zaprezentowano plany budowy nowego stadionu dla FK Bodø/Glimt?

24 września 2021 na konferencji prasowej klub Bodø/Glimt zaprezentował wstępną koncepcję budowy nowego stadionu piłkarskiego na 10 000 widzów, opracowaną wspólnie przez pracownie Gottlieb Paludan Architects i Advansia. Plany tej koncepcji sięgają 2018, chociaż już wcześniej pojawiały się pomysły na przebudowę dotychczas użytkowanego Aspmyra Stadion bądź budowę zupełnie nowej areny w Bodø, np. w związku z zamiarem zgłoszenia kandydatury Szwecji i Norwegii na gospodarzy Euro 2016 (ostatecznie kandydatura ta nie doszła do skutku).

Jak ma wyglądać nowy stadion FK Bodø/Glimt?

Nowy stadion ma posiadać zamknięty, prostokątny układ z zadaszonymi trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Pojemność areny ma wynieść 10 000 widzów. Oświetlenie zamontowane będzie w zadaszeniu. Obiekt będzie częściowo wkopany w ziemię, a jego dach ma pokrywać trawnik. Wstępnie zaprezentowana koncepcja nie jest ostateczna i może jeszcze ulec zmianom. Budowę stadionu planuje się w zupełnie nowej lokalizacji, w tzw. Thalleveiåkeren, niedaleko zachodniego końca nowego tunelu drogowego (Bodøtunnelen).

Sam stadion będzie typowo piłkarski i spełniać ma wymogi rozgrywania spotkań w europejskich pucharach czy reprezentacji narodowych, ale założeniem pomysłodawców jest także stworzenie wielofunkcyjnego centrum komercyjno-sportowego, dlatego w ramach projektu przy stadionie powstać ma również m.in. hala sportowa, lodowisko, centrum fitness, bieżnia czy miejsca do uprawiania gimnastyki, e-sportu oraz kolarstwa, a także sklepy, plac zabaw, przedszkole, dom opieki, biura, sale konferencyjne, lokale gastronomiczne i browar.

Jakie rozwiązania ekologiczne zostaną zastosowane na nowym stadionie w Bodø?

Jednym z kluczowych założeń koncepcji jest stworzenie obiektu zrównoważonego pod względem społecznym, ekonomicznym, klimatycznym i energetycznym. Stadion powstanie przy użyciu materiałów przyjaznych środowisku oraz pochodzących z recyklingu. Obiekt cechować ma szereg ekologicznych rozwiązań mających na celu pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł i redukcję konsumpcji.

Stadion funkcjonować ma w oparciu o tzw. „gospodarkę cyrkulacyjną” poprzez odzyskiwanie odpadów i ciepła. Planowana jest m.in. instalacja systemów pirolizy oraz paneli fotowoltaicznych, a woda pozyskana z roztopionego śniegu ma być wykorzystywana do nawadniania murawy. Ambicją pomysłodawców jest dążenie do osiągnięcia samowystarczalności w zakresie ogrzewania oraz zużycia energii elektrycznej. Zastosowane rozwiązania mają pozwolić na stworzenie jednego z najbardziej ekologicznych stadionów na świecie. Klub ma zamiar uzyskać najwyższy możliwy certyfikat BREEAM.

Choć rozważano różne opcje, jako preferowaną lokalizację wybrano jeden z nielicznych obszarów w Bodø użytkowanych pod uprawę warzyw. Ponieważ w mieście i w regionie brakuje gruntów rolnych, rozwiązanie to stoi w sprzeczności z ideami zrównoważonego rozwoju i samowystarczalności. W ramach kompromisu obiecano przewieźć ziemię uprawną w inne miejsce, chociaż przeciwnicy argumentują, że doprowadzi to do pogorszenia jakości gleby i spowoduje dodatkową uciążliwość dla środowiska w związku z transportem (szacuje się, że do przewiezienia ziemi konieczne będzie załadowanie ok. 770 ciężarówek).

Jak postępują dążenia do budowy nowego stadionu w Bodø?

16 czerwca 2022 rada miasta zatwierdziła wybraną lokalizację i plan przewiezienia ziemi w inne miejsce. Klub nadal pracuje nad finansowaniem, modelami operacyjnymi oraz przyszłymi najemcami. Na korzyść zwolenników budowy stadionu przemawiają osiągane w ostatnim czasie rewelacyjne wyniki sportowe piłkarzy Bodø/Glimt (wicemistrzostwo kraju w 2019 oraz mistrzostwo w 2020 i 2021, a także ćwierćfinał Ligi Konferencji Europy 2021/22).

Sceptycy wskazują na niską frekwencję na Aspmyra Stadion, choć zwolennicy kontrargumentują, że nowoczesna arena, wraz z dodatkowymi funkcjami zachęcającymi do spędzania czasu w obrębie stadionu również poza dniem meczowym, z pewnością pozwoli zapełnić go w znacznie większym stopniu. Jeśli uda się dopiąć wszystkie kwestie związane z budową areny, możliwe jest, że prace rozpoczną się jeszcze pod koniec 2022. Pożądanym terminem oddania do użytku jest rok 2024, w którym Bodø ma być jedną z Europejskich Stolic Kultury, choć bardziej ostrożne szacunki zakładają ukończenie obiektu wiosną 2025.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022