Norwegia: Bodø/Glimt chce zbudować wielofunkcyjny stadion
źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura
Norweski klub ma zamiar wynieść się ze swojego obecnego domu, którym jest Aspmyra Stadion, otwarty jeszcze w 1966 roku. Nowy obiekt ma mieć pojemność 10 000 miejsc i spełniać wszystkie standardy FIFA i UEFA a także, oprócz naprawdę wielu innych funkcji, być najbardziej ekologicznym stadionem na świecie.
Reklama
Wielofunkcyjność bez półśrodków
Nowy stadion, w przeciwieństwie do obecnego, ma być naprawdę wielofunkcyjny. Oprócz piłki nożnej bowiem ma służyć wielu innym celom. Jakim? Lista jest naprawdę imponująca, bo na stadionie mają się znaleźć: centrum fitness, boiska do gry w tenisa, padla, piłkę ręczną, siatkówkę plażową, squasha oraz miejsca do uprawiania gimnastyki, kolarstwa i e-sportu, a także lodowisko i bieżnia.
Oprócz tego bogata ma być również oferta komercyjna obejmująca: sklepy sportowe, plac zabaw, przedszkole, dom opieki, biura, sale konferencyjne, miejsca gdzie będzie można uprawiać miejskie rolnictwo, lokale gastronomiczne i… browar!
Nowy obiekt ma być zrównoważony zarówno pod względem społecznym, ekonomicznym, klimatycznym i energetycznym. Ambicją jego twórców jest to, by funkcjonował w oparciu o tzw. „gospodarkę cyrkulacyjną” poprzez odzyskiwanie odpadów i ciepła.
Klub ma zamiar uzyskać najwyższy możliwy certyfikat BREEAM, czyli wiodącego na świecie naukowego systemu walidacji i certyfikacji dla zrównoważonego środowiska budowlanego. FK Bodø/Glimt chce zmniejszyć ilość materiałów i emisji dwutlenku węgla przy powstawaniu konstrukcji nośnych, a także użyć betonu, który jest przyjazny dla klimatu.
To ma być najbardziej ekologiczny stadion na świecie
Ponadto klub rozważa koncepcję znacznego ograniczenia zużycia i dostaw energii oraz ponownego wykorzystania materiałów budowlanych i wykończeniowych. Planowana jest też m.in. instalacja systemów pirolizy, które będą wytwarzać energię dla stadionu. Oprócz tego, norweski klub będzie importował i spalał osady ściekowe z zakładów komunalnych, starając się w ten sposób osiągnąć samowystarczalność energetyczną. To wszystko ma mu zapewnić miano najbardziej ekologicznego stadionu na świecie.
Prezes Bodø/Glimt, Frode Thomassen, powiedział: Zawsze mówiliśmy, że chcemy stworzyć coś w rodzaju dużego salonu dla mieszkańców Bodø i Nordland. Chcemy, aby było to miejsce spotkań, w którym przez cały dzień będzie się odbywała ciągła aktywność. Widzimy projekt, który jest wykonalny również w kontekście ekonomicznym. Obecnie pracujemy nad modelami operacyjnymi, inwestorami i najemcami
.
Reklama