Toyama Stadium

Pojemność15 000
Kraj Japonia
MiastoToyama
KlubyKataller
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt¥ 12.5 - 15.5 bn
Czas budowy?
Data projektu 2015

Reklama

Toyama Stadium – opis projektu

Japońska Toyama ma szansę przejść do historii jako miasto posiadające najmniejszy na świecie stadion z zamykanym dachem. Jego budowa nie będzie tania, ponieważ sama tylko ruchoma część zadaszenia ma pochłonąć ok. 4 mld ¥ (ok. 150 mln zł). Zależnie od ostatecznego kosztu reszty może to stanowić jedną czwartą lub nawet jedną trzecią całego budżetu stadionu (12,5 – 15,5 mld ¥).

Ruchoma kopuła miałaby składać się z trzech segmentów spoczywających jeden nad drugim w pozycji otwartej i zasuwających się w razie potrzeby. Pod tą niecodzienną konstrukcją kryją się bardzo proste trybuny dla 15 tys. widzów (minimalna pojemność dla J1 League) – jednopoziomowe wokół boiska, ale z dwoma niewielkimi górnymi balkonami wzdłuż boiska.

Stadion zaoferuje aż pięć pięter, w tym jedno pod samym boiskiem. Dzięki temu uda się tam stworzyć nie tylko tradycyjne funkcje okołopiłkarskie (jedna duża i mniejsze sale konferencyjne czy restauracja), ale też duży schron w razie katastrofy.

Istotna, ale też bardzo trudna jest lokalizacja stadionu. Prosta konstrukcja o powierzchni 25,5 tys. m2 ma się zmieścić prawie w centrum Toyamy (zdecydowanie lepsze miejsce niż dotychczasowy Toyama ARP Stadium), zastępując część lokalnego parku. Miejsca na parkingi nie ma, dlatego kluczowe będzie uwzględnienie transportu publicznego.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016