Stadio Ennio Tardini

Pojemność20 986
Kraj Włochy
MiastoParma
KlubyParma Calcio 1913
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€138 M
Czas budowy2024–2026
Projekt Studio Zoppini

Reklama

Stadio Ennio Tardini – opis projektu

Jak doszło do powstania koncepcji przebudowy Stadio Ennio Tardini?

Budowę Stadio Ennio Tardini w Parmie ukończono w 1924. Obiekt przeszedł znaczącą rozbudowę po historycznym awansie klubu z Parmy do Serie A w 1990. Lata 90. XX wieku były najbardziej udanym okresem w historii drużyny, w którym sięgała ona nawet po triumfy w europejskich rozgrywkach pucharowych. W 2015 klub zmierzył się jednak z bankructwem i został odtworzony w Serie D, szybko jednak uzyskiwał kolejne awanse i już w 2018 powrócił do Serie A.

W 2020 90% udziałów w klubie przejęło Krause Group, a nowym prezydentem został Kyle Krause. Amerykanin za jeden z głównych celów obrał sobie poprawę infrastruktury. Na początku 2021 architekci ze Studio Zoppini zostali zaangażowani w prace nad przygotowaniem koncepcji modernizacji Stadio Ennio Tardini.

Jakie były wcześniejsze próby modernizacji Stadio Ennio Tardini?

Nie była to pierwsza próba poprawy sytuacji (stadion Parmy od pewnego czasu znajdował się w złym stanie technicznym i nie spełniał norm UEFA). Plan modernizacji Stadio Ennio Tardini przedstawiono przy okazji nieudanej kandydatury Włoch na organizację Euro 2016. Później mówiło się o wartej 200 mln € przebudowie połączonej z powstaniem przy stadionie centrum handlowo-rozrywkowego. Były też pomysły budowy stadionu w innej lokalizacji, lub bardziej pragmatyczne, zakładające jedynie zadaszenie trybun za bramkami.

Kiedy przedstawiono wstępną wizję przebudowy Stadio Ennio Tardini?

Wstępną koncepcję przebudowy Stadio Ennio Tardini można zobaczyć na osobnej podstronie

6 kwietnia 2021 zaprezentowano wstępną koncepcję przebudowy Stadio Ennio Tardini przygotowaną przez Studio Zoppini. Koncepcja zawierała bardzo ciekawe elementy, jak stalową elewację złożoną z kostek pokrytych dekoracyjną rdzą czy dach sprawiający wrażenie lewitującego nad obiektem, z lustrzanym fragmentem od spodu, wzdłuż zewnętrznych krawędzi.

Inwestycja miała być realizowana przy udziale środków prywatnych i zyskała przychylność lokalnych władz. Na początku 2022 Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała projekt. Plan miał jednak swoich przeciwników, którzy w proteście przeciwko jego realizacji zorganizowali nawet manifest w formie rajdu rowerowego. Przeciwnicy modernizacji przedstawili także alternatywną koncepcję budowy nowego stadionu w innej lokalizacji.

Klub kontynuował jednak prace nad projektem przebudowy Stadio Ennio Tardini, którego modernizacja dawała przywilej pozostania w centrum miasta, chociaż związana była z ograniczeniami przestrzennymi i możliwymi problemami z dojazdem.

Kiedy pokazano ostateczną wizję przebudowy Stadio Ennio Tardini?

12 września 2023 przedstawiono uaktualnioną, finalną wizję przebudowy Stadio Ennio Tardini. Plan zakłada kompletną przebudowę trybun, które mają pomieścić 20 986 widzów, nieco mniej niż dotychczas. Według wstępnych założeń prace miałyby przebiegać w latach 2024–2026 i pochłonąć 138 mln €. Przebudowany stadion ma pomóc Parmie w powrocie do włoskiej czołówki piłkarskiej.

Jakie są założenia koncepcji przebudowy Stadio Ennio Tardini?

Z uwagi na ograniczenia przestrzenne zewnętrzny kontur stadionu będzie nieforemnym ośmiokątem, z mocno „ściętymi” narożnikami. Trybuny zostaną w pełni zadaszone, a na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, co w połączeniu z zastosowaniem ekologicznych materiałów ma pomóc osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla.

Ponieważ poprzednio proponowana elewacja, choć była intrygująca, miała też swoje wady (wskazywano m.in. na możliwość zagnieżdżania się ptaków czy problemy z czyszczeniem), zdecydowano się na prostszą formę z aluminiowymi panelami, która daje także większą kontrolę nad przedostawaniem się na zewnątrz hałasu. Istotna będzie też likwidacja dotychczasowych masztów oświetleniowych na rzecz reflektorów w zadaszeniu.

Obiekt ma oferować większe możliwości komercyjne i przyciągać gości również poza dniami meczowymi. Planowane jest m.in. otwarcie oficjalnego sklepu klubowego Parma Store oraz muzeum poświęconego drużynie. Ułatwiony dostęp na stadion będą miały także osoby niepełnosprawne.

W związku z przebudową konieczna będzie tymczasowa wyprowadzka piłkarzy Parma Calcio na inny obiekt. Rozważane są stadiony w Reggio Emilia, Ferrarze, Bolonii czy Modenie, jak również możliwość budowy stadionu tymczasowego.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023