Estadio Diego Armando Maradona

Pojemność30 000
Kraj Argentyna
MiastoBuenos Aires
KlubyArgentinos Juniors
KategoriaProjekt realizowany
Koszt?
Czas budowy2022–2024

Reklama

Estadio Diego Armando Maradona – opis projektu

Kiedy powstał plan rozbudowy stadionu Argentinos Juniors?

Stadion klubu Argentinos Juniors z Buenos Aires istnieje w niezmienionej lokalizacji od 1940. Swój obecny kształt przybrał jednak na przełomie wieków, kiedy powstał praktycznie nowy stadion z żelbetowymi trybunami. Obiekt ponownie oddano do użytku 26 grudnia 2003. Po przebudowie stadion nazwano imieniem Diego Maradony, który rozpoczynał na nim swoją profesjonalną karierę.

W listopadzie 2022 klub zaprezentował wizję rozbudowy stadionu, w wyniku której jego pojemność wzrośnie z dotychczasowych 24 000 do 30 000 widzów. Projekt określono mianem DAM 2.0 (Diego Armando Maradona 2.0). Jego realizacja ma być prowadzona etapami i potrwa dwa lata. W trakcie trwania prac klub nadal ma rozgrywać na stadionie swoje spotkania. W momencie ogłoszenia projektu rozpoczęły się już pierwsze prace związane z wymianą murawy.

Jak zmieni się Estadio Diego Armando Maradona po rozbudowie?

Projekt zakłada budowę nowej trybuny za południową bramką (jest to jedyna strona boiska, która dotąd nie posiadała trybun). Przebudowana ma być także trybuna za północną bramką, a na trybunie głównej pojawią się dodatkowe loże. W narożnikach staną wieże z balkonami. Wszystkie trybuny mają zostać zadaszone, a z zewnątrz wzbogacone o estetyczną elewację.

Nowa trybuna za południową bramką zostanie podzielona na trzy kondygnacje. Z racji niezwykle małej ilości wolnej przestrzeni między ulicą a stadionem, piętra mają nachodzić na siebie, aby możliwie jak najbardziej zmniejszyć szerokość trybuny. W narożnikach powstaną wieże z balkonami oferującymi dodatkowe miejsca dla widzów.

Trybuna po przeciwległej stronie zostanie przebudowana w podobny sposób, choć zostanie ona podzielona tylko na dwie, nieco szersze, nachodzące na siebie kondygnacje. Na jej parterze znajdzie się restauracja, a część stolików usytuowana będzie tuż przy linii końcowej boiska. Na dachu trybun za bramkami zostaną zamontowane dwa telebimy. Pod dachem znajdą się również reflektory oświetleniowe.

Dzięki modernizacji obiekt uzyska zamknięty i bardziej spójny charakter. Znacząco poprawi się jego estetyka. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz, na stadionie dominować mają kolory biały i czerwony. W pomieszczeniach pod trybunami pojawią się też dodatkowe punkty handlowo-usługowe.

Reklama

Wizualizacje