Búmeran “Diego Armando Maradona”

Pojemność24 800
Kraj Argentyna
MiastoBuenos Aires
KlubyAsociación Atlética Argentinos Juniors
Inauguracja 26.12.2003
Koszt 8 mln $
Projekt Héctor Raúl Caracciolo
Adres Gavilán 2151 [1416] Ciudad Aut. de Buenos Aires

Reklama

Estadio Diego Armando Maradona – opis stadionu

Estadio Diego Armando Maradona znajduje się około 9 kilometrów od centrum miasta, na południowy zachód od portu lotniczego Jorge Newbery. Dojazd z lotniska na stadion zajmuje 30 minut. Od północnej strony obiektu znajdują się przystanki autobusowe. Dostęp do miejsc parkingowych jest bardzo ograniczony, stadion zajmuje mały kwartał w bardzo gęsto zaludnionej okolicy. Jedyny parking w pobliżu znajduje się ulicę dalej, po zachodniej stronie.

Zewnętrzne ściany stadionu pokryte są artystycznymi graffiti stworzonymi przez kibiców i okoliczne grupy młodzieżowe. Boisko oświetlają reflektory umieszczone na szczycie trybuny zachodniej (głównej) i wschodniej. Południowy sektor zajęty jest przez ekran LED.

Historia nazwy stadionu sięga 20 października 1976 roku, na starym stadionie zadebiutował wtedy 15-letni Diego Armando Maradona podczas meczu pomiędzy Asociación Atlética Argentinos Juniors a Talleres de Córdoba. Spotkanie zakończyło się przegraną gospodarzy 1:0. Armando Maradona grał tu przez 5 lat. Stadion nazwano na jego cześć w 2003 roku.

Estadio Diego Armando Maradona miał swoją inaugurację 26 grudnia 2003 roku, w której uczestniczyło 30 000 osób. Został wybudowany na miejscu starego drewnianego stadionu otwartego 27 kwietnia 1940 i zburzonego w 1995. Tego samego roku rozpoczęły się prace nad jego betonowym następcą, zaprojektowanym przez Héctora Raúla Caracciolo.

Boisko na starym stadionie było bardzo małe, miało jedynie 96 metrów. Początkowo zakładano, że transfer Armando Maradony pokryje koszty budowy nowego obiektu, jednak te oczekiwania zostały pogrzebane i stadion porzucono. Klub w dobie kryzysu stopniowo i powoli budował pierwsze żelbetowe trybuny w latach 90. XX wieku. Prace zakończyły się dopiero po 8 latach. Problem małego boiska częściowo rozwiązano, murawa została przedłużona kosztem trybuny południowej.

29 czerwca 2004 roku zagrał tu swój pierwszy mecz w koszulce reprezentacji Argentyny do lat 20 Lionel Messi przeciwko reprezentacji Paragwaju. Ze stadionu korzysta cały czas klub Asociación Atlética Argentinos Juniors, który jest jego właścicielem i od dekad rozgrywa swoje mecze w tej lokalizacji.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020