Stadion Zürich

Pojemność18 500
Kraj Szwajcaria
MiastoZurych
KlubyFC Zurich, Grasshopper CZ
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztCHF 105 mln
Czas budowy2019-2021
Projekt Pool Architekten, Caruso St John Architects, Bolthauser Architekten

Reklama

Stadion Zürich – opis projektu

Hardturm to nazwa błyskawicznie rozpoznawalna dla miłośników szwajcarskiej piłki. Tyle że stary, niesymetryczny stadion piłkarski na zachodzie Zurychu został zburzony w 2008 roku i do dziś nie doczekał się następcy.

Ogłoszone w 2015 roku partnerstwo miasta z HRS otworzyło ponownie możliwość powstania nowej areny na potrzeby piłkarzy i kibiców FCZ oraz Grasshoppers. Grupa prywatnych inwestorów samodzielnie sfinansuje projekt mieszkalno-komercyjno-sportowy, w zamian płacąc miastu 1,2 mln franków rocznie przez 99 lat za obszar ok. 5,5 ha.

Projekt jest podzielony na cztery części. Zdecydowanie najbardziej wybijają się, dosłownie, dwie wieże z komercyjnymi dolnymi kondygnacjami i ok. 600 mieszkaniami zbudowanymi powyżej. Będą to jedne z najwyższych budynków w Zurychu, oba zdecydowanie powyżej 100 metrów. Na wschód od nich stanie arena piłkarska, a za nią blok mieszkalny z przedszkolem i 174 tanimi mieszkaniami, z których część będzie dofinansowana przez miasto.

Sam stadion piłkarski będzie skromny. Z pojemnością ok. 18 tys. miejsc (16 tys. bez uwzględnienia stojących) obiekt będzie miał rozmiar podobny do poprzednika. Dwupoziomowe trybuny i dach położony nisko, na wysokości 16,5 m, dadzą poczucie kameralności i przybliżą widzów do boiska w porównaniu z lekkoatletycznym Letzigrund.

Pod względem estetycznym koncepcja przedstawiona przez zespół Ensemble (Pool Architekten, Caruso St John Architects, Bolthauser Architekten) wygrywa spójnością. Choć każdy z budynków jest inny, to we wszystkich pobrzmiewa jasno rytm wysokich kolumn i prostopadłych belek, tworzących powtarzalne elementy, niemal neutralne dla oka.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2020

2019

2018