finetwork arena

Pojemność18 000
Kraj Hiszpania
MiastoElda
KlubyCD Eldense
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?

Reklama

finetwork arena – opis projektu

Czy CD Eldense potrzebuje nowego stadionu?

Club Deportivo Eldense został założony w 1921 i jest obecnie najstarszym klubem piłkarskim w prowincji Alicante. W swojej historii zespół najczęściej występował na trzecim i czwartym poziomie rozgrywek ligowych, a do jego największych sukcesów należy gra w Segunda División w latach 1956–1959 i 1962–1964.

Swoje pierwsze mecze drużyna rozgrywała na tzw. Campo del Progreso. Już w 1923 otwarto nowy obiekt, noszący nazwę Campo del Parque. Istniał on do lat 60. XX wieku, kiedy zastąpił go nowy stadion, nazwany później imieniem pochodzącego z Eldy piłkarza i trenera José Amata Cerdána (znanego bardziej jako Pepico Amat).

W XXI w. pojawiły się plany budowy centrum handlowo-rozrywkowego w miejscu Estadio Pepico Amat, stąd też w latach 2011–2012 kilkaset metrów na południe wybudowano kolejny stadion (nazwany Estadio Nuevo Pepico Amat), który mieści 4036 widzów. Z planów budowy kompleksu handlowo-rozrywkowego nic jednak nie wyszło i stary stadion stoi do dziś.

Choć obecny obiekt CD Eldense, Estadio Nuevo Pepico Amat, może być doraźnie przystosowany do wymogów profesjonalnych rozgrywek, np. poprzez dodanie tymczasowych trybun, to na dłuższą metę klub, mając wysokie ambicje, będzie potrzebował nowej areny.

Kiedy ogłoszono plany budowy nowego stadionu dla CD Eldense?

9 lutego 2023 prezes CD Eldense, Pascual Pérez, ogłosił plany budowy nowego stadionu dla swojego klubu. Obiekt miałby powstać na terenie zajmowanym przez stary Estadio Pepico Amat. Pojemność nowego stadionu ma wynosić 18 000 widzów, znacznie więcej niż ma obecny czy poprzedni obiekt klubu. Projekt obejmuje również powstanie podziemnego parkingu dla 3000 pojazdów oraz strefy komercyjnej.

Koncepcję ogłoszono po kilku miesiącach dyskusji i planowania. Do idei przychylnie odnoszą się przedstawiciele lokalnych władz, które wstępnie wyraziły zgodę na realizację. Budowa najprawdopodobniej ruszy, jeśli klub zdoła uzyskać awans na drugi poziom rozgrywkowy. Według informacji przekazanych przez klub, prace miałyby trwać 18 miesięcy.

Jakie są założenia wizji „finetwork areny”?

Według zaprezentowanej koncepcji stadion będzie posiadał typowo piłkarski układ, z wielopoziomowymi trybunami wokół boiska, wyższymi wzdłuż pola gry. Widownia będzie zadaszona, a z zewnątrz trybuny osłoni elewacja. Całość przyjmie finezyjną, nieregularną formę. Poza meczami CD Eldense, obiekt ma służyć do organizacji innych imprez sportowych i pozasportowych.

Na zaprezentowanych wizualizacjach zasugerowano, że stadion będzie nosić nazwę „finetwork arena”. Finetwork to operator sieci komórkowej, a właścicielem firmy jest Pascual Pérez (prezes CD Eldense).

Zaprezentowana koncepcja jest nadzwyczaj ambitna jak na klub tej rangi, jednak prezes CD Eldense ma dalekie plany i ambicje związane z tym zespołem, dlatego nowy obiekt ma spełniać wymogi gry nawet w LaLiga. W 2022 klub powrócił po kilku latach na trzeci poziom rozgrywek, a w momencie ogłoszenia projektu był liderem tabeli z dużymi szansami na awans do Segunda División.

Reklama

Wizualizacje