Feyenoord City

Pojemność63 000
Kraj Holandia
MiastoRotterdam
KlubyFeyenoord
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt€ 444 mln
Czas budowy2022 - 2025
Projekt OMA Rotterdam
Data projektu 2016

Reklama

Feyenoord City – opis projektu

Zgodnie z wyborem dokonanym w marcu 2016 roku, nowy stadion dla Feyenoordu ma powstać na Nowej Mozie, częściowo na wodzie. Stanie się największym elementem kompleksu Feyenoord City, który ma zrewitalizować tę część miejskiego nabrzeża.

Widownia stadionu zostanie umiejscowiona na wysokiej rampie i podzielona na trzy poziomy, w sumie dla ok. 63 tys. widzów (zgodnie z szacowanym dla Feyenoordu zapotrzebowaniem). Konstrukcja ma być możliwie prosta i przejrzysta, a jej zwieńczeniem ma być dach z ruchomymi segmentami zamykającymi się nad boiskiem. Dla optymalizacji kosztów obiekt nie będzie dźwiękoszczelny, co ograniczy możliwość organizacji koncertów.

Jednym z głównych założeń jest umożliwienie mieszkańcom dostępu do promenady wokół stadionu, by stał się atrakcyjnym miejscem rekreacji i punktem widokowym na co dzień. Najlepszy punkt widokowy znajdzie się jednak na koronie widowni, gdzie przewidziano właśnie obszerny taras czynny codziennie oraz restaurację.

Stary De Kuip wg tej wizji miałby zachować najstarszy dolny poziom widowni, a wewnątrz powstanie – jak dawniej – bieżnia lekkoatletyczna. Zamiast górnych trybun i dachu miałyby stanąć mieszkania z oknami skierowanymi do wewnątrz i na zewnątrz. Jednocześnie obiekt wciąż miałby takie funkcje jak muzeum czy browar, by przyciągać kibiców.

Budowa stadionu mogłaby ruszyć najwcześniej w 2018 roku, co oznaczałoby ukończenie w 2022-2023 roku. Koszt jest szacowany na 400-500 mln €, ale – podobnie jak wizualizacje – ma wstępny charakter i należy spodziewać się zmian wraz z dalszymi pracami nad koncepcją.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016