Estadio Nacional de El Salvador

Pojemność50 000
Kraj Salwador
MiastoSan Salvador
Kluby
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$500 M
Czas budowy09.2022 – 2025

Reklama

Estadio Nacional de El Salvador – opis projektu

Kiedy ogłoszono plany budowy nowego stadionu narodowego Salwadoru?

31 grudnia 2021 prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, ogłosił na Twitterze plany budowy stadionu narodowego. Zaprezentowane zostały wówczas wstępne informacje dotyczące projektu i wizualizacje nowej areny.

Budowa stadionu narodowego Salwadoru będzie efektem partnerstwa z Chinami, które mają wesprzeć inwestycję. Wpisuje się to w tzw. dyplomację stadionową tego kraju, w ramach której powstało już wiele nowych obiektów na całym świecie. Wstępne porozumienie w sprawie budowy stadionu zostało osiągnięte już podczas wizyty Nayiba Bukele w Chinach pod koniec 2019.

Gdzie i kiedy powstać ma stadion narodowy w Salwadorze?

Obiekt ma powstać w Antiguo Cuscatlán, na zachodnich przedmieściach stołecznej aglomeracji, w miejscu szkoły wojskowej (szkołę planuje się relokować w nowe miejsce, gdzie otrzyma więcej terenu pod swą działalność i lepszą infrastrukturę). Start budowy, po uprzedniej rozbiórce obiektów szkoły wojskowej, planowany jest na wrzesień 2022. Prace mają potrwać ok. trzy lata. Szacuje się, że budowa ma pochłonąć ok. 500 mln $.

Budowie sprzeciwiają się ekolodzy, którzy twierdzą, że stanowić będzie ona zagrożenie dla okolicznej flory i fauny, a pokrycie dużych obszarów terenu parkingami ograniczy retencję i zmniejszy zasoby wody pitnej, a także spowoduje ryzyko wystąpienia powodzi.

Jak wyglądać będzie nowy stadion narodowy Salwadoru?

Stadion ma posiadać typowo piłkarski układ, z łagodnie wyprofilowanymi trybunami, otaczającymi pole gry ze wszystkich stron. Dwa poziomy trybun, przedzielone pasem z miejscami VIP, oferować mają pojemność na poziomie 50 000 widzów. Trybuny zostaną otoczone opływową, kopułową strukturą, tworzącą jednocześnie elewację zewnętrzną oraz zadaszenie widowni.

Stadion przejmie rolę głównej areny piłkarskiej w kraju, stając się domem dla reprezentacji Salwadoru. Poza meczami piłkarskimi obiekt ma gościć również pełną gamę innych wydarzeń, jak wystawy, festiwale czy koncerty. Stadion ma korzystać z najnowszych zdobyczy technologii informatycznych i charakteryzować się wydajnym zużyciem energii.

Jaka będzie symbolika nowego stadionu narodowego w Salwadorze?

Dzięki swej nowoczesnej, eleganckiej i spójnej formie, stadion ma stać się jednym z symboli architektonicznych stołecznej aglomeracji. Z estetycznej perspektywy koncepcja ma stanowić balans pomiędzy nowoczesnością, a naturą, nawiązując do lokalnych uwarunkowań i tradycji.

W zamyśle architektów zaokrąglone kształty symbolizować mają krople wody deszczowej, która przez wieki umożliwiała przetrwanie cywilizacjom Salwadoru. Sferyczna forma obiektu wzbogacona została o motyw wijącej się wstęgi, wychodzącej poza obrys stadionu pod postacią ścian okalających główną promenadę wejściową. Kształt tych ścian nawiązuje do fal oceanu, jednocześnie symbolizując skrzydła wolności. Szeroka, otwarta promenada wiodąca na stadion to artystyczne odzwierciedlenie otwartości i gościnności mieszkańców Salwadoru.

Nowy, reprezentacyjny stadion narodowy, dzięki lekkiemu i eleganckiemu stylowi architektonicznemu, ma podkreślać wielkość cywilizacji i zaawansowanie technologiczne, stanowiąc jednocześnie pomnik przyjaźni pomiędzy narodami Chin i Salwadoru.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022