Nou Camp Nou (III)

Pojemność105 000
Kraj Hiszpania
MiastoBarcelona
KlubyFC Barcelona
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Projekt IDOM, BIG, BAAS Arquitectes
Data projektu 2016

Reklama

Nou Camp Nou (III) – opis projektu

Prosty pomysł, który daje niezwykły efekt – tak można podsumować tę wizję Camp Nou. Konstrukcja istniejących trybun zostaje zachowana i uszanowana, nawet poprzez zastosowanie wcięcia w widowni, wskazującego jasno aktualne sektory (99 tys. miejsc) i nowobudowane po zachodniej stronie boiska.

Do istniejącego stadionu dochodzą nowe kaskadowe schody, które same w sobie stają się elementem estetycznym, wijąc się po obwodzie konstrukcji trybun. A na to wszystko nałożona monumentalna, ale wciąż lekka „skóra” z delikatnych lamel ułożonych pod różnymi kątami. Dzięki temu patrząc na stadion od zachodu mamy wrażenie, że to prosta, pionowa ściana zewnętrzna. Od południa czy północy – to trapez, a z każdej innej perspektywy kształt staje się nieregularny i wygląda inaczej.

Wspólna koncepcja IDOM (Hiszpania), BIG (Dania/USA) oraz BAAS (Katalonia) zyskała w międzynarodowym konkursie duże uznanie, kwalifikując się ostatecznie do finału. Zwycięzcą został jednak zespół Nikken Sekkei oraz Joan Pascual i Ramon Ausió Arquitectes i to praca tych twórców została skierowana do realizacji.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016