Stadionul Municipal Oradea

Pojemność16 291
Kraj Rumunia
MiastoOradea
KlubyCA Oradea
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 45.68 mln
Czas budowy2021-2024
Projekt Dico și Ţigănaş

Reklama

Stadionul Municipal Oradea – opis projektu

Stadion powstanie w Oradei, mieście położonym w północno-zachodniej Rumunii. Projekt obiektu stworzony przez pracownię Dico și Ţigănas, znaną z wielu realizacji na terenie Rumunii. 

Obiekt będzie częścią kompleksu sportowego-rekreacyjnego położonego pomiędzy ulicami Făgărașului i Traian Blajovici, a także liceum sportowym i ogrodem zoologicznym. Ten ostatni zostanie przeniesiony w inne miejsce, a teren zostanie przekształcony w park. Oprócz stadionu w kompleksie powstaną hala wielofunkcyjna i basen dydaktyczny. Wszystkie wymienione zostaną połączone z istniejącymi budynkami, takimi jak wspomniane liceum sportowe i kampus uniwersytecki.

Stadionul Municipal Oradea

Stadion będzie miał kompaktowy charakter, z głównym wejściem zlokalizowanym w trybunie zachodniej. Obok wejścia znajdzie się rozległy plac, gdzie widzowie będą mogli gromadzić się przed meczem. Od strony placu, stadion będzie wizualnie wyższy i odpowiednio obniżony w kierunku wschodnim. Na północy znajdzie się hotel z 48 pokojami i centrum konferencyjne, które będą połączone z budynkiem stadionu. Teren od północy i w przeważającej większości od wschodu będzie okalał park. Od południowego wschodu mają znajdować się boiska sportowe o różnym charakterze.

W podziemiach ma powstać parking na 150 pojazdów. Tam również powstanie wejście na stadion dla sportowców, prasy i VIP-ów. Na parterze znajdą się wejścia dla kibiców, które będą zlokalizowane na całym obwodzie stadionu, a także foyer. Trzy trybuny mają mieć jednopoziomowy układ, z wyjątkiem trybuny zachodniej, która ma mieć jeszcze dwa piętra nadbudowy. Jednak nie wszystkie miejsca na niej będą dostępne dla zwykłych widzów. Na pierwszej i drugiej kondygnacji znajdą się m.in. strefy VIP, a na trzeciej kondygnacji stanowiska dla prasy oraz TV. W najwyższym punkcie trzecia kondygnacja trybuny zachodniej ma osiągać 14,85 m.

Wszystkie trybuny będą zadaszone, a dach od góry ma być nieprzezroczysty. Nieco niżej, obudowa trybun od wewnątrz stadionu ma być prześwitująca. Oświetlenie znajdzie się pod dachem, aby uniknąć zanieczyszczenia okolicy światłem. Stadion w momencie ukończenia prac powinien uzyskać kategorię IV UEFA.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021