Lusail Stadium

Pojemność86 000
Kraj Katar
MiastoLusail City
Kluby-
KategoriaProjekt zrealizowany
Turniej Mundial 2022
Koszt $ 767 mln ?
Czas budowy11.04.2017 - 2021
Projekt AFL Architects, Foster + Partners (koncepcja)
Wykonawca HBK Contracting, China Railway Construction Corporation

Reklama

Lusail Stadium – opis projektu

Nowy stadion narodowy Kataru w Lusail był tematem spekulacji przez wiele lat, odkąd pokazano jego wstępną koncepcję przy okazji kandydatury emiratu do organizacji Mistrzostw Świata 2022. Zaproponowano wtedy, że dach nad widownią po raz pierwszy w historii będzie można w całości zwinąć lub rozwinąć. Ta funkcja ostatecznie okazała się zupełnie nierealna w realizacji.

Co wyjątkowo rzadko zdarza się w wielkich turniejach, ostateczna koncepcja była długo utrzymywana w tajemnicy. Nie tylko Katar zdążył wcześniej ujawnić wszystkie inne stadiony, ale nawet doprowadzić budowę do zaawansowanej fazy! Prace przygotowawcze rozpoczęto w 2015 roku, właściwą budowę w 2017, a prezentacja koncepcji przypadła na grudzień 2018. Na szczęście blokada informacyjna okazała się nieszczelna i udało nam się pokazać koncepcję w trakcie prac nad nią już w 2016, choć tylko nieoficjalnie.

Stadion rozpisany prawie idealnie na planie koła będzie największym w Katarze i na Bliskim Wschodzie z maksymalną pojemnością przekraczającą 80 tysięcy miejsc. Widownia została podzielona nie na trzy poziomy – jak sugerowały konsultacje w trakcie prac projektowych – lecz zaledwie dwa. Każdy z nich jednak będzie posiadał wewnętrzny podział na połowy, by usprawnić komunikację i zaoferować optymalne położenie ciągów pieszych czy miejsc dla osób niepełnosprawnych. Po Mistrzostwach część widowni ma zostać usunięta.

Z zewnątrz bryła stadionu przypomina ogromną misę, co ma być nawiązaniem do tradycyjnego naczynia na suszone daktyle. Z kolei pojawiający się tysiące razy motyw trójkąta tworzy obfity, misterny wzór inspirowany dawnymi katarskimi lampami. W obu inspiracjach mamy więc do czynienia z tradycją lokalnego rzemiosła. Na uwagę zasługuje również ogromny dach, który co prawda nie będzie rozsuwany, ale membrana zostanie napięta w taki sposób, by stworzyć kolejny ornament – setki rombów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022

2021

2020

2018