Katar 2022: Prace nad największym stadionem ruszają

źródło: własne | MK

Katar 2022: Prace nad największym stadionem ruszają Rzadko się zdarza, by budowa startowała zanim świat zobaczy projekt. A jednak, w Lusail właśnie zaczynają się prace nad 80-tysięcznikiem, który ugości finał Mundialu 2022.

Reklama

Dziś katarski komitet ds. Mistrzostw Świata 2022 (SCDL) poinformował o rozpoczęciu prac nad szóstym już stadionem Mundialu. Co kluczowe: to ten największy planowany w Katarze, na którym odbędzie się finał imprezy w grudniu 2022.

Na razie plac budowy odgrodził 5-kilometrowy płot, przeprowadzono badania geologiczne i oczyszczono teren pod pierwsze wykopy. Prace nad fundamentami mogą zacząć się jeszcze w tym roku, najpierw jednak teren ma zostać ukształtowany w sposób oczekiwany przez inwestora.

Lusail Stadium

Co dokładnie to oznacza? Tę informację Katarczycy trzymają w tajemnicy, ponieważ nie zdradzili dotąd, jak będzie wyglądał największy stadion Mundialu. Wiadomo jedynie tyle, że w pierwszym konkursie żaden architekt nie sprostał oczekiwaniom, a w drugim kontrakt zlecono wielkiej pracowni Foster + Partners.

Aktualnie trwają prace nad szczegółową dokumentacją, ponieważ wstępna koncepcja dla stadionu została zaakceptowana przez organizatorów. Niestety, zobaczymy ją dopiero w 2016 roku. Wtedy też na placu budowy ruszą prace nad właściwą konstrukcją areny.

Przypomnijmy, że w pierwotnej kandydaturze Kataru stadion w Lusail (zupełnie nowe miasto powstające na północ od Dauhy) miał dysponować pierwszym na świecie w całości zamykanym/otwieranym dachem. Tę koncepcję można u nas obejrzeć od kilku lat.

Lusail Stadium

Reklama