Katar 2022: Jest umowa na najdroższy stadion Kataru

źródło: własne | MK

Katar 2022: Jest umowa na najdroższy stadion Kataru Katarsko-chińskie konsorcjum zbuduje Lusail Stadium, arenę otwarcia i finału Mistrzostw Świata 2022. Początek prac w 2017, a tymczasem my znaleźliśmy niezwykłą wizualizację tego obiektu…

Reklama

W poniedziałek Najwyższy Komitet ds. Wdrożenia i Spuścizny (SCDL) poinformował o wyborze wykonawców dla Lusail Stadium. Prace przeprowadzi konsorcjum firm HBK Contracting (Katar) oraz China Railway Construction Corporation Limited (CRCC, Chiny).

To najważniejszy kontrakt dotyczący najważniejszego, największego i najdroższego stadionu budowanego w Katarze. Przy tylu „naj” liczyliśmy na podanie kwoty, ale wysokość umowy nie została ujawniona. Wiemy jedynie, że w przetargu wpisano kwotę poniżej 2,8 mld QAR (ok. 3,3 mld zł) jako wymóg. Według chińskich mediów ostateczna wartość kontraktu to ok. 767 mln $ (3,2 mld zł).

Firmy mają zadomowić się na placu budowy w 2017 roku, by przeprowadzić prace nie później niż do końca 2020 roku. W praktyce roboty przygotowawcze trwały w Lusajl już od 2014 roku. Jest już przygotowana wyrównana i oczyszczona działka o powierzchni 1 km2 przy autostradzie do Al Khor, ok. 15km na północ od Dauhy.

Lusail Stadium będzie areną otwarcia i finału Mistrzostw Świata 2022. Tym samym ma być największym obiektem goszczącym turniej FIFA od czasu finału w 2010, rozgrywanego na największej arenie Afryki, Soccer City. Pojemność areny była w 2010 roku zapowiadana na poziomie 86 tys. miejsc, jednak chińskie źródła blisko CRCC mówią o aż 92 tysiącach.

Ponieważ Lusail Stadium ma być nowym narodowym stadionem Kataru, szczególny nacisk położono na projekt. Dopiero przy drugim podejściu do konkursu Katarczycy byli zadowoleni ze zgłoszonych koncepcji i zlecili projekt światowej sławy pracowni Foster + Partners.

Dotąd architekci przygotowali koncepcję i schemat budynku, prace nad kompletnym projektem trwają. Wizualizacje mają być zaprezentowane na początku 2017 roku, ale nam udało się znaleźć jedną u firmy podwykonującej prace obliczeniowe. Nie wiemy na ile aktualna czy ostateczna jest prezentowana poniżej wizualizacja, ale to pierwsza dotąd, która pokazuje stadion rzeczywiście ulokowany w jego planowanej lokalizacji, w przeciwieństwie do wyjściowej wizji z 2010 roku.

Lusail Stadium

Lusail Stadium

Lusail Stadium

Lusail Stadium

Reklama