Torfeld Süd

Pojemność10 000
Kraj Szwajcaria
MiastoAarau
KlubyFC Aarau
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztCHF 36 mln
Czas budowy2021 - ?
Projekt Burkard Meyer Architekten
Data projektu 2008-2012
Wykonawca HRS Real Estate AG

Reklama

Torfeld Süd – opis projektu

Budowa nowego stadionu w rejonie Torfeld Süd ma być częścią wielkiego planu ożywienia tej świetnie położonej, ale podupadłej, przemysłowej okolicy. W sumie nowe budynki i infrastruktura publiczna mają być warte ok. 170 mln franków, a sam stadion dla FC Aarau to koszt 36 mln.

Projekt zwartego obiektu z jednopoziomowymi trybunami powstał w pracowni Burkarda Meyera. Podobnie do jego innych koncepcji stadion jest pochwałą prostoty form. Z zewnątrz skromny, zamknięty w prostopadłościennej betonowej ramie, dopiero za elewacją zdradza czerwone barwy FC Aarau. Oświetlenie, podobnie do fasad, to kolejna rama zamiast luźno stojących masztów.

Ograniczony przestrzennie stadion miał pod konstrukcją mieścić galerię handlową i duży parking, ponieważ w bezpośredniej okolicy nie będzie miejsca na odpowiednią liczbę miejsc – od południa, wschodu i zachodu planowano nowe budynki, a od północy jedynie kładkę dla pieszych zawieszoną nad torami kolejowymi.

Wniosek o pozwolenie na budowę firma HRS złożyła po raz pierwszy już w sierpniu 2012, jednak do dziś los projektu nie jest pewny. Pomimo otrzymania zgody w 2015 stadion nie ruszył z miejsca, a realia rynkowe sprawiły, że trzeba było zmienić model biznesowy. Zrezygnowano z galerii pod boiskiem, zamiast której finansowanie dla projektu mają zagwarantować cztery wieżowce mieszkalno-komercyjne postawione przez HRS.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2019

2017

2016

2014