Stadion Nowe Miasto

Pojemność3 000
Kraj Polska
MiastoWałbrzych
KlubyGórnik Wałbrzych
KategoriaProjekt realizowany
KosztPLN 49.5 M ($11.8 M)
Czas budowy10.2023 – 10.2025
Wykonawca Moris Polska

Reklama

Stadion Nowe Miasto – opis projektu

Dlaczego potrzebna jest modernizacja stadionu w Nowym Mieście?

Stadion w dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu został otwarty w 1926. Wówczas Wałbrzych był jeszcze miastem niemieckim. Po II wojnie światowej na obiekt wprowadził się Górnik Wałbrzych, a trybuny rozbudowano do pojemności ok. 30-40 tys. widzów. Stadion znany jest m.in. z tego, że przemawiali tu Adolf Hitler czy Lech Wałęsa. Obiekt był też świadkiem występów miejscowego Górnika w I lidze (obecnie Ekstraklasa) w latach 80. XX wieku.

Na przełomie 1992 i 1993 doszło do fuzji Górnika z derbowym rywalem, Zagłębiem, a zespół przeniósł się na dotychczasowy obiekt Zagłębia – Stadion Tysiąclecia. Od tego czasu stadion w Nowym Mieście nie był już regularnie użytkowany i powoli niszczał.

Jak doszło do modernizacji stadionu w Nowym Mieście?

Kiedy powstały pierwsze plany modernizacji stadionu w Nowym Mieście?

W 2011 zaczęto planować rewitalizację zdegradowanego obiektu. Przygotowany projekt modernizacji stadionu w Nowym Mieście zakładał diametralną poprawę infrastruktury. Stadion po przebudowie miał się stać jedną z najlepszych aren lekkoatletycznych w kraju. Zakładano też możliwość powrotu na obiekt piłkarzy Górnika. Jednocześnie planowano znaczne zmniejszenie pojemności trybun, choć nasypy otaczające bieżnię miały pozostać na swym miejscu.

W 2015 inicjatywę miasta poparło Ministerstwo Sportu i Turystyki, które na modernizację przeznaczyło dofinansowanie w wysokości 11 mln zł. Ze względu na wysokie koszty realizacji projektu (nawet 51 mln zł), ostatecznie nie udało się ruszyć z pracami, a pieniądze wróciły do ministerstwa.

Jakie działania podjęto wstępnie na stadionie w Nowym Mieście?

Po niepowodzeniu planów na gruntowną modernizację skupiono się na mniejszych pracach. W 2018 konieczne było ogrodzenie trybun, które uznano za zagrażające bezpieczeństwu. W 2020 zorganizowano zbiórkę pieniędzy, która miała umożliwić wykonanie drobnych modernizacji i zakup sprzętu. W 2021 wykonano większą część nowego ogrodzenia terenu stadionu. W kolejnym etapie planowano wymianę płyty boiska.

Kiedy doszło do gruntownej modernizacji stadionu w Nowym Mieście?

Tymczasem miasto nie rezygnowało jeszcze z planów przeprowadzenia kompleksowej modernizacji. 30 maja 2022 do Wałbrzycha przyjechał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, który na stadionie w Nowym Mieście ogłosił przyznanie Wałbrzychowi 100% kwoty, o którą wnioskowało miasto (39,6 mln zł), przeznaczonej na remont tego obiektu. Pieniądze pochodziły z rządowego funduszu Polski Ład. Tak duże dofinansowanie stanowiło przełom w staraniach o przebudowę stadionu, która na pewnym etapie wydawała się już bardzo odległa.

Jak wyłoniono wykonawcę modernizacji stadionu w Nowym Mieście?

W grudniu 2022 prezydent Wałbrzycha poinformował, że miasto ma już przygotowany projekt. 10 marca 2023 ogłoszony został przetarg na modernizację stadionu. Po otwarciu ofert 15 czerwca 2023 okazało się jednak, że znacznie przewyższają one oczekiwania magistratu (zgłosiły się dwa chętne podmioty, tańsza z ofert opiewała na kwotę ponad 62 mln zł, podczas gdy miasto było przygotowane na wydatek 44 mln zł). W związku z tym, dzień później podjęto decyzję o unieważnieniu przetargu.

Władze miasta były jednak przekonane, że oferty uzyskane w przetargu nie odzwierciedlają wartości rynkowej i postanowiły powtórzyć procedurę. Drugi przetarg ogłoszono w lipcu 2023. Do otwarcia ofert doszło 24 sierpnia 2023, tym razem zgłosiły się cztery podmioty, a najtańszą opcję przedstawiło Moris Polska, oczekując ok. 49,5 mln zł.

W dalszym ciągu przekraczało to zakładany przez miasto budżet, jednak różnica nie była już tak znacząca i dwa dni później radni zagłosowali za przyznaniem dodatkowych środków, dając inwestycji zielone światło.

Kiedy rozpoczęto modernizację stadionu w Nowym Mieście?

11 października 2023 w Hali Lekkoatletycznej im. Wałbrzyskich Olimpijczyków doszło do uroczystego podpisania umowy. 25 października wykonawca przejął teren budowy. Przebudowa stadionu w Nowym Mieście ma potrwać dwa lata. Do końca 2023 ma trwać odkrzaczanie i niezbędne rozbiórki, a wiosną 2024 powinny ruszyć prace konstrukcyjne.

Jakie są założenia modernizacji stadionu w Nowym Mieście?

W ramach modernizacji obiekt otrzyma nowe boisko piłkarskie wyposażone w system nawadniania i odwadniania, otoczone 6-torową, tartanową bieżnią i urządzeniami lekkoatletycznymi. Stadion wzbogaci się też o maszty oświetleniowe, nagłośnienie i monitoring. Obiekt ma spełniać warunki do gry w III lidze piłkarskiej, a także wymagania kategorii IVA Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Dotychczasowe trybuny zostaną rozebrane, jednak z zachowaniem wałów ziemnych, które zostaną zabezpieczone przed osuwaniem. W centralnej części zachodniego nasypu wykonane zostaną fundamenty oraz pozostałe elementy żelbetowe pod posadowienie nowych trybun. Nowe trybuny pomieszczą 3 tys. widzów (z czego ok. 40% miejsc będzie zadaszonych), co będzie znaczną redukcją w stosunku do dawnych pojemności.

W ramach projektu powstanie nowy budynek zaplecza sportowego, budynek kasowy i budynek pomiaru czasu, a także ciągi pieszo-jezdne, parkingi oraz brakujący fragment ogrodzenia wraz z furtkami i bramami wjazdowymi. Zakres prac obejmuje ponadto wykonanie infrastruktury technicznej, w tym wszystkich przyłączy, jak również uporządkowanie istniejącej zieleni, wykonanie nowych nasadzeń i małej architektury.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023