Wuxi Olympic Sports Center Stadium

Pojemność60 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoWuxi
Kluby
KategoriaProjekt realizowany
KosztCNY 6.9 B ($955 M)
Czas budowy2023–2026
Projekt gmp
Konstruktor sbp

Reklama

Wuxi Olympic Sports Center Stadium – opis projektu

Kiedy powstały plany budowy Wuxi Olympic Sports Center?

Nowy kompleks sportowy w Wuxi zaplanowano w południowej części miasta, na podmokłym obszarze nad brzegami jeziora Tai, w dystrykcie Binhu, w tzw. Taihu New City. Inwestycja wpisuje się w bardzo silny rozwój i urbanizację południowych terenów miasta. Wuxi to miasto położone niespełna 150 km na zachód od Szanghaju. W 2020 populacja prefektury miejskiej wynosiła blisko 7,5 mln mieszkańców.

Międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną nowego kompleksu sportowego wygrało w 2023 niemieckie biuro von Gerkan, Marg und Partner (gmp). Koncepcję opracowano we współpracy m.in. ze schlaich, bergermann partner (konstruktor), WES LandschaftsArchitektur (architektura krajobrazu) i Arup (zrównoważony rozwój).

Nowy kompleks sportowy stanowić będzie krok milowy dla Wuxi, które dzięki jego powstaniu wzbogaci się o obiekty sportowe wysokiej klasy, zdolne do organizacji wysokich rangą imprez krajowych i międzynarodowych. Ośrodek będzie również służył celom treningowym, jak i rekreacyjnym i przyniesie korzyści dla lokalnej społeczności.

Co składać się będzie na Wuxi Olympic Sports Center?

Głównym elementem kompleksu będzie wielofunkcyjny stadion, a ponadto w ramach ośrodka powstanie również duża hala sportowa z widownią na 18 tys. osób, kryta pływalnia z trybunami dla 2 tys. widzów oraz budynek z apartamentami dla sportowców, hotelem, centrum fitness i powierzchniami komercyjnymi.

Całość zajmie działkę o powierzchni 56,7 ha, na której zostanie stworzony rekreacyjny park z boiskami, ścieżkami, akwenami i dużą ilością zieleni. Plan całego kompleksu, jak również wygląd budynków, inspirowany był naturalnymi formami występującymi na obszarach mokradeł oraz ich roślinnością.

Projekt kompleksu opracowano zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju i uwzględnia on wykorzystanie energii słonecznej, wiatrowej i geotermalnej. Do Wuxi Olympic Sports Center można będzie dojechać środkami transportu publicznego: metrem oraz autobusami.

Jaki będzie główny stadion Wuxi Olympic Sports Center?

Główny stadion kompleksu przyjmie dynamiczną formę mogącą przypominać swoim kształtem siodło. Obiekt zostanie wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną i trybuny o pojemności 60 tys. widzów. Widownia będzie zadaszona, a budynek zostanie okryty lekką, prześwitującą membraną.

Kiedy powstanie Wuxi Olympic Sports Center?

Relację z budowy Wuxi Olympic Sports Center Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Budowa kompleksu rozpoczęła się w styczniu 2023, a oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy miała miejsce 9 lutego 2023. Zakończenie prac spodziewane jest w połowie 2026. Koszt budowy ośrodka to 6,9 mld yuanów.

Reklama

Wizualizacje