Stadion Lokomotiv

Pojemność14 000
Kraj Bułgaria
MiastoPłowdiw
KlubyLokomotiv
KategoriaProjekt realizowany
KosztBGN 10 mln ?
Czas budowy2021-2024
Projekt Inzhproekt OOD
Wykonawca Rudin OOD

Reklama

Stadion Lokomotiv – opis projektu

Pierwsza koncepcja przebudowy stadionu pojawiła się w 2010 roku, jednak po kilku latach projekt upadł. Dzięki dofinansowaniu z rządu centralnego, jakie przyznano miastu Płowdiw w lutym 2020 roku, odżyły plany budowy infrastruktury piłkarskiej dla dwóch miejscowych klubów. Stadion Lokomotiv powstanie w miejsce starego obiektu, który znajduje się w pobliżu parku Lauta, położonego w południowo-wschodniej części miasta.

Arena ma się składać z czterech niepowiązanych ze sobą jednopoziomowych trybun, które będą pokryte płaskim dachem. Narożniki pozostaną niezabudowane. Budowa rozpocznie się od trybuny „Besika”, gdzie zasiadać będą najzagorzalsi fani Lokomotiwu.

Jej dokumentacja jest już gotowa, natomiast prace nad szczegółową dokumentacją techniczną dwóch kolejnych trybun są w toku („Sportklub” i trybuna południowa). Trybuna centralna pozostaje na razie w fazie koncepcyjnej, gdyż dostępne finansowanie nie pozwala na jej wybudowanie. Plan zakłada oddanie do użytku jednej nowej trybuny w każdym kolejnym roku budowy.

„Besikę” wyburzono w 2004 roku, a w ostatnich latach w jej miejscu znajdowała się konstrukcja tymczasowa. Na zapleczu nowej trybuny powstanie muzeum, sklep klubowy i restauracje. Wszystko to ma być umiejscowione na parterze. W związku z zaleceniami UEFA, dach “Besiki” ma chronić przed deszczem przynajmniej 70% widowni. Roboty mają się zakończyć do końca bieżącego roku.

Trybuna główna (centralna) będzie mieć 5 kondygnacji zaplecza, gdzie znajdą się strefy VIP, pomieszczenia administracyjne oraz sala konferencyjna. Przedstawiciele mediów skorzystają z dwóch studiów telewizyjnych, kabin komentatorskich i restauracji.

Całkowita pojemność obiektu wyniesie 14 000 miejsc (z czego 3 trybuny będą mogły przyjąć 9000 widzów, a trybuna centralna - 5000). Każda z nich będzie mieć 26 rzędów. Sektor gości powstanie na trybunie południowej.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021