Nuevo Estadio Universitario

Pojemność65 000
Kraj Meksyk
MiastoSan Nicolás de los Garza
KlubyTigres UANL
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztMXN 8.2 B ($488 M)
Czas budowy?
Projekt Populous

Reklama

Nuevo Estadio Universitario – opis projektu

Co dało impuls planom budowy nowego stadionu dla Tigres UANL?

W 2015 otwarty został Estadio BBVA, nowy obiekt klubu CF Monterrey, derbowego rywala zespołu Tigres UANL. Wzbudziło to na nowo dyskusje na temat budowy nowego stadionu dla drużyny Tigres, występującej dotąd na Estadio Universitario.

Jak prezentuje się dotychczasowy stadion klubu Tigres UANL?

Estadio Universitario został zainaugurowany 30 maja 1967. Obiekt położony jest tuż obok kampusu Universidad Autónoma de Nuevo León, w granicach San Nicolás de los Garza będącego częścią zespołu miejskiego Monterrey. Stadion może pomieścić 42 000 widzów.

Na Estadio Universitario odbywały się m.in. spotkania MŚ 1986. Stadion przez wielu uznawany jest za miejsce narodzin tzw. „meksykańskiej fali” i nosi przydomek „El Volcán”. Mecze z udziałem Tigres UANL regularnie są wyprzedawane, a obiekt znany jest z gorącej atmosfery.

Jakie pomysły na nowy stadion dla Tigres UANL rozważano?

Na początku 2016 powstała wstępna koncepcja, według której nowy stadion Tigres miał mieć pojemność 80 000 widzów. W kolejnych miesiącach zastanawiano się nad lokalizacją przyszłego obiektu, pod uwagę brano także możliwość przebudowy Estadio Universitario.

Pod koniec 2017 została zaprezentowana koncepcja nowego stadionu, który miał powstać 5,5 km na północ od dotychczasowego obiektu Tigres. Projekt był inicjatywą dewelopera, Grupo Inmobiliario Monterrey, który zamierzał stworzyć cały kompleks z centrum handlowym i innymi funkcjami komercyjnymi. Projekt otrzymał nazwę Estadio Insignia, jednak plany te nie zostały zrealizowane.

Kiedy powstała aktualna koncepcja nowego stadionu dla Tigres UANL?

4 października 2021 urząd gubernatora stanu Nuevo León objął Samuel García, który był kibicem Tigres i w swojej kampanii obiecywał doprowadzenie do budowy nowego stadionu dla tego klubu. Stworzenie koncepcji architektonicznej powierzono renomowanej pracowni Populous, która wcześniej pracowała m.in. nad projektem Estadio BBVA.

13 stycznia 2022 miała miejsce konferencja prasowa, na której przedstawiono koncepcję nowego stadionu. Na konferencji obecny był gubernator stanu oraz przedstawiciele wielu podmiotów powiązanych z projektem budowy nowej areny: uczelni (UANL), klubu Tigres, zarządcy Estadio Universitario (Sinergia Deportiva), pracowni Populous oraz firmy Juego de Pelota, która miała zająć się zarządzaniem projektem.

Kiedy powstanie nowy stadion dla Tigres UANL?

Pomimo przedstawienia koncepcji i deklaracji budowy stadionu, w ciągu następnego roku nie zrobiono zbyt wiele w tej sprawie. Jednym z głównych założeń projektu było to, że miał on zostać sfinansowany z prywatnych funduszy, tymczasem twórcy inicjatywy mieli problemy ze znalezieniem inwestora chcącego wyłożyć pieniądze na budowę, która miała pochłonąć 8,2 mld pesos.

W lutym 2023 Samuel García po raz kolejny zapowiedział jednak budowę stadionu, a następnym krokiem miało być przejęcie terenu pod budowę przez klub, który miał go wydzierżawić. Udało się to zatwierdzić pod koniec maja 2023, a dzierżawa ma obowiązywać na okres 45 lat, z opcją przedłużenia o kolejne 15 lat.

Według pierwotnych założeń, nowy stadion miał być gotowy w 2025, później termin przesunięto na 2026. Biorąc pod uwagę, że w dalszym ciągu brak jest konkretów w sprawie budowy, termin realizacji pozostaje niewiadomą. Po otwarciu nowego stadionu, stary Estadio Universitario ma zostać rozebrany.

Jaki będzie nowy Estadio Universitario?

Nowy stadion powstać ma tuż obok starego Estadio Universitario, zajmując część miejsc parkingowych na zachód od dotychczasowego stadionu. Ma to być typowo piłkarski obiekt, z trybunami mogącymi pomieścić 65 000 widzów. Stadion ma być symbolem nowoczesności, nawiązującym jednak do tradycji swojego poprzednika. Obiekt realizować ma także idee zrównoważonego rozwoju.

Trybuny nowego Estadio Universitario będą zadaszone i zostaną podzielone na kilka poziomów. Na stadionie znajdą się strefy VIP/hospitality oraz pokaźne telebimy. Większa pojemność pozwoli na stworzenie bardziej różnorodnej oferty, dostępna będzie również pula tanich biletów, dzięki czemu uczestniczenie w wydarzeniach ma być dostępne dla każdego.

Stadion zostanie wyposażony w system umożliwiający podzielenie boiska na części i schowanie go pod wschodnią trybuną, dzięki czemu murawa nie będzie musiała być eksploatowana podczas wydarzeń niepiłkarskich. Pomysłodawcy liczą na to, że obiekt będzie przyciągał rozmaite imprezy sportowe i pozasportowe, w tym nawet okazjonalne mecze ligi NFL.

Na obiekcie znajdą się sklepy, biura, pokoje hotelowe, a także sale wykładowe dla studentów pobliskiego uniwersytetu. Stadion będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a na trybunach znajdą się specjalnie wyznaczone dla nich miejsca. Na nowym Estadio Universitario powstać mają również dodatkowe szatnie, dedykowane kobiecemu zespołowi Tigres.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022