Estadio BBVA (Estadio de Futbol de Monterrey)

Pojemność53 500
Kraj Meksyk
MiastoGwadelupa
KlubyCF Monterrey (Rayados)
Inne nazwy Estadio BBVA Bancomer (2015-2019)
Inauguracja 01.08.2015
Pierwszy mecz 02.08.2015 (CF Monterrey - SL Benfica)
Czas budowy 10.2011 - 31.07.2015
Koszt 200 mln $
Projekt Populous, VFO Arquitectos
Data projektu 2008-2011
Wykonawca Grupo Garza Ponce

Reklama

Estadio BBVA – opis stadionu

W fazie projektu już od 2008, a w budowie od 2011. Później z opóźnieniami na samej budowie. Na ten stadion kibice CF Monterrey czekali wiele lat i doczekali się latem 2015 roku. Inauguracja zbiegła się więc z obchodami 70-lecia klubu.

Estadio de Futbol de Monterrey, komercyjnie nazwany Estadio BBVA Bancomer, to największy nowoczesny stadion w Meksyku powstały bez udziału środków prywatnych. Jest efektem partnerstwa CF Monterrey z gigantem branży spożywczej FEMSA (właściciel klubu i obiektu jednocześnie). Od początku do końca deklarowana przez inwestora cena została utrzymana na poziomie 200 mln $.

Estadio BBVA Bancomer

Jak na ironię, stadion w Monterrey… nie leży w samym Monterrey. Znajduje się w Gwadelupie, wschodniej części aglomeracji. Od zachodu graniczy z ogrodem zoologicznym, od wschodu z niską zabudową mieszkalno-komercyjną. Lokalizacja nie jest przypadkowa – to rozwijająca się dzielnica rozrywkowa, a stadion będzie jej dopełnieniem. Nie tylko ma gościć mecze CF Monterrey, w planie uwzględniono też organizację 2-4 koncertów rocznie.

Nominalna pojemność na poziomie 51 tysięcy to duży skok w porównaniu do starego Estadio Tecnológico. To również skok jakościowy, choćby w kwestii odległości widzów od boiska. Zamiast 27 metrów dzieli ich od murawy zaledwie 9. To oczywiście odległość z najniższych rzędów, które znajdują się w głębokiej niecce.

Estadio BBVA Bancomer

Trybuny rozdzielono na dwa duże poziomy przedzielone ogromną liczbą miejsc w lożach. Lóż jest aż 324 (ponad 3 tys. foteli), a do tego kolejnych 4,5 tys. miejsc biznesowych na trybunach. Jedynie południowa trybuna jest mniejsza od pozostałych, odsłaniając tysiącom widzów widok na górę Cerro de la Silla.

Estetycznie stadion jest mieszanką ciekawych skojarzeń związanych z Monterrey. Obszerne użycie blachy aluminiowej na elewacji ma nawiązywać do hutniczych tradycji miasta. Blacha i kształt mają również kojarzyć się z kadziami na piwo, z którego Monterrey jest znane. Z perspektywy odwiedzającego to jednak przede wszystkim rytmiczna i prawie organiczna bryła, przypominająca żywy organizm.

Estadio BBVA Bancomer

W elewacji powstały liczne otwory przywodzące na myśl skrzela, zresztą pełniące podobną funkcję. Dzięki nim powietrze naturalnie wentyluje obszerne zaplecze trybun i pozwala naświetlić je za dnia. Nocą to właśnie „skrzela” są podświetlane.

Poza samym stadionem (powierzchnia 187 tys. m2) na dużej działce (24,5 ha) znalazło się 3600 miejsc parkingowych. Parking jest o tyle istotny, że zaprojektowano go jako teren zielony. Zamiast oddawać deszczówkę do kanalizacji, parking wchłania ją, wspierając rozwój roślinności między sektorami i pomagając schłodzić „betonową patelnię”.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2018

2017

2016

2015